|

Türkiye’ye 51 milyar dolar gelecek

Merkezi Londra’da bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) tahminlerine göre, bu yıl gelişmekte olan 17 ülke arasında Türkiye, sermaye girişinde birinci olacak. Türkiye, 51,3 milyar dolarla en çok yabancı sermaye çeken ülke olurken, en fazla para çıkışı da 77 milyar dolarla Kore’de yaşanacak.

Yeni Şafak
04:00 - 11/06/2018 Pazartesi
Güncelleme: 23:57 - 10/06/2018 Pazar
Yeni Şafak
IIF verilerine göre, bu yıl gelişmekte olan ülkeler içinde en fazla sermaye girişin 51,3 milyar dolarla Türkiye'ye, en fazla çıkışın ise 77 milyar dolarla Kore'de olacağı öngörülüyor.
IIF verilerine göre, bu yıl gelişmekte olan ülkeler içinde en fazla sermaye girişin 51,3 milyar dolarla Türkiye'ye, en fazla çıkışın ise 77 milyar dolarla Kore'de olacağı öngörülüyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün tahminlerine göre, bu yıl sonuna kadar gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla sermaye girişi 51,3 milyar dolarla Türkiye’ye gerçekleşecek. 12 gelişmekte olan ülkeye bu yıl toplam 264 milyar dolar nakit sermaye akışı beklenirken, en çok para çıkışının ise 77 milyar dolarla Kore ve 76 milyar dolarla Çin’de yaşanacağı öngörülüyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) verilerine göre, bu yıl gelişmekte olan ülkeler içinde en fazla sermaye girişin 51,3 milyar dolarla Türkiye'ye, en fazla çıkışın ise 77 milyar dolarla Kore'de olacağı öngörülüyor. IIF tahminlerine göre, bu yıl Çin, Macaristan, Kore, Rusya ve Tayland'da sermaye çıkışı, Türkiye, Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, Endonezya, Meksika, Polonya, Güney Afrika ve Ukrayna'da ise sermaye girişi yaşanacak.

Sermaye girişi yaşanması beklenen 12 ülkeye toplam 264 milyar dolar nakit akışı öngörülüyor. Öte yandan sermaye çıkışı olacağı öngörülen 5 ülkede para çıkışlarının toplam 221,7 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Böylece bu yıl aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 17 gelişmekte olan ülkeye toplam 42,3 milyar dolarlık net sermeye girişinin gerçekleşmesi bekleniyor.

GELİŞEN ÜLKELERE SERMAYE GİRİŞİ AZALDI

Geçen yıl 88 milyar dolarlık net sermaye girişi yaşandığı öngörüsü dikkate alındığında, geçen bir yıllık süreçte gelişmekte olan ülkelere para girişi beklentisinin 45,7 milyar dolar azaldığı görülüyor. Söz konusu azalışın gerekçeleri arasında, ABD tahvil faizleri ile dolar endeksindeki yükseliş, merkez bankalarının normalleşme adımları kapsamında para musluğunun kısılması, ticaret savaşlarına ilişkin endişeler gösteriliyor.

EN FAZLA GİRİŞ TÜRKİYE'YE

Bu yılın sonunda gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla sermaye girişinin Türkiye'ye gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye'ye geçen yıl 39,1 milyar dolarlık sermaye girişi yaşanırken, yıl sonunda bu rakamın 51,3 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Türkiye'ye gelen sermaye girişlerine bakıldığında, halihazırda yılın ilk 4 ayında 25,8 milyar dolarlık para akışı gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Türkiye'nin ardından en fazla sermaye girişinin 41,9 milyar dolarla Arjantin'e, 41,1 milyar dolarla Brezilya'ya, 40,4 milyar dolarla Hindistan'a, 20,5 milyar dolarla Endonezya'ya 15,2 milyar dolarla da Meksika'ya olması bekleniyor.

Yıl sonunda Kolombiya'ya 13,7 milyar dolar, Güney Afrika'ya 12,9 milyar dolar, Çek Cumhuriyeti'ne 9,3 milyar dolar, Şili'ye 7,7 milyar dolar, Ukrayna'ya 6 milyar dolar, Polonya'ya 4 milyar dolarlık para girişinin gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

  • IIF öngörülerine göre, dönemler itibarıyla gelişmekte olan ülkelere gerçekleşen net sermaye akımları şöyle:

  • EN FAZLA SERMAYE ÇIKIŞI KORE’DEN
  • * IIF tahminlerine göre, bu yılın sonunda gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla sermaye çıkışı Kore’de yaşanacak. Kore’den sermaye çıkışının 77 milyar dolara ulaşması beklenirken, yılın ilk 4 ayına bakıldığında söz konusu ülkeden 22,3 milyar dolarlık paranın diğer ülkelere kaçtığı görülüyor.
  • * Kore’nin ardından en fazla nakit çıkışının 76,1 milyar dolarla Çin’de yaşanacağı öngörülürken, bunda ABD ile ticaret savaşına ilişkin gelişmelerin etkili olduğu değerlendiriliyor.
  • * Macaristan 9,6 milyar dolarlık, Tayland 22,6 milyar dolarlık ve Rusya da 36,4 milyar dolarlık sermaye çıkışı yaşanması beklenen ülkeler arasında yer alıyor.
#Londra
#Türkiye
#Güney Kore
6 yıl önce