Ekonomi UBERe karşı iTaksi

UBER’e karşı iTaksi

Geçtiğimiz aylarda tanıtımı yapılan iTaksi uygulamasıyla ilgili olarak “Taksicilik bitecek” tartışmalarına son noktayı İstanbul Taksiciler Esnaf Odası koydu. Odadan yapılan açıklamada, “Korsan taksicilere, gaspçılara karşı yapılan sistem taksiciliği bitirmeyecek aksine taksi şoförüne itibar kazandıracak. Sisteme dahil olan taksi şoförleri kredi kartı ödemesini kabul etmeyebilir. Şoförün elde edeceği gelir, aynı akşam hesabına yatacak” denildi.

Ayşe Begüm Çelikkol Yeni Şafak
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, "Kredi kartı ve İstanbul Kart uygulamaları ile taksiciliğin bitirilmeye çalışıldığı iddiaları tamamen asılsızdır" dedi.
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, "Kredi kartı ve İstanbul Kart uygulamaları ile taksiciliğin bitirilmeye çalışıldığı iddiaları tamamen asılsızdır" dedi.

Metropol İstanbul’da akıllı çözümler kullanılmaya başlandı. Cep trafik, İBB Navi, otobüs, minibüs yönetim sistemi, trafik ölçüm, kamera, trafik sinyalizasyon sistemleriyle birlikte İstanbulluların hayatına iTaksi uygulaması da girecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul'da taksi kullanımı konusunda yeni bir adım attı. UBER ve Bitaksi benzeri bir uygulama geliştiren İBB, taksileri müşterilerle buluşturmayı hedefliyor. Sistemin bir diğer özelliği ise taksimetrede yazan ücretin İstanbulkart veya mobil ödeme kanalıyla yapılabilir olması. Bunun yanında bu sisteme dahil olan araçlar GPS sistemi ile sürekli kontrol edilebilecek ve araçlarda panik butonu bulunacak.

Uygulama çok yakında cep telefonlarında kullanılabilecek.

"Taksicilik bitmeyecek aksine taksi şoförü itibar kazanacak"

Ancak son dönemde 2015 yılında İBB Ulaştırma Koordinasyon Merkezi kararıyla yürürlüğe giren, geçtiğimiz Mayıs ayında tanıtımı yapılan uygulama ile ilgili, "Taksici esnafı bitirilmeye çalışılıyor" türünde tartışmalar meydana geldi. Konuyla ilgili olarak da İstanbul Taksiciler Esnaf Odası'ndan bir açıklama geldi. Odadan yapılan açıklamada, "iTaksi uygulaması son üç yıldır her türlü engelleme girişimine rağmen gelişen Uber sistemine göre çok üst düzey bir sistemdir ve Odamızın İBB'ye sunduğu projeler arasındadır. Taksicinin hakkını koruyacak, can güvenliği, eşit dağılımlı iş alma ve taksici ehliyetiyle uygulanacağı için de helal para kazanan tüm şoför arkadaşlarımızın profesyonel taksi şoförü itibarı kazanacağı bir sistemdir. Tüm dünyada taksiciliği yok etmiş küresel korsanlara karşı alabileceğimiz en güzel tedbirlerden biridir. Bu sistem ve kameralar sayesinde aramızda olmaması gereken gaspçı, tırnakçı vb. kişiler hata yapmaya cesaret edemeyecek ve aramıza girmeye çalışmaktan vazgeçeceklerdir" denildi.

Taksici isterse kredi kartlı ödeme kabul etmeyebilir

İstanbulkart ve kredi kartı ile ödemenin bazı kesimleri rahatsız ettiğini dile getiren Oda, "Kredi kartı ve İstanbul Kart uygulamaları ile taksiciliğin bitirilmeye çalışıldığı iddiaları tamamen asılsızdır. Taksilerde kredi kartı ve İstanbul Kart sistemi uygulaması sadece taksicinin isteğine bağlıdır. Bu kartları kullanmak isteyen taksiciler için sözleşmede yazıldığı gibi İstanbul Kart kullanımından sağlanan gelir aynı gün, kredi kartları için ertesi gün olmak kaydı ile kime ait hesap numarası verilmişse o kişiye aktarılacaktır. "Kredi kartlı müşteri istemiyorum." diyen taksici kredi kartı kullanmaya mecbur tutulmayacaktır" açıklamasını yaptı.

Emniyetten Uber'e korsan taksi cezası
TEKNOLOJİ
Emniyetten Uber'e korsan taksi cezası

Sistem neyi getirecek?

Mükerrer taksi plakası sorununu da ortadan kaldıracak sistemin faydaları şöyle:

-İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yetkilendirilmiş ve sisteme kaydedilmiş araçlar için, akıllı telefonlar üzerinden yolcuların sorgulama ve çağrı yapılabilmesi,

-Sorgulara ve çağrılara hızlı ve etkin bir şekilde cevap verilebilmesi için, kullanıcıya, kendi tercihlerine göre, en uygun güzergah alternatiflerinin sunulması,

-Araç takip hizmetlerini kullanan sisteme kayıtlı araçların uzaktan izlenebilmesi ve bunlardan çağrı kapsamında olanların yolcuya yönlendirilmesi,

Hollanda'nın Türkiye'ye 3 milyon lira borcu var
EKONOMİ
Hollanda'nın Türkiye'ye 3 milyon lira borcu var

-Sürücülerin ve yolculuğun hizmet kalitesinin puanlanması sağlanarak müşteri memnuniyetinin arttırılması,

-Hangi araçta hangi şoförün çalıştığının takibi ve şoför hizmet kalitesinin sürekliliğinin sağlanması,

-Sürücüleri ve araçları kayıt altında tutarak müşteri güveninin ve emniyetinin arttırılması,

-Zaman, yakıt kayıpları ve bekleme sorunlarının engellenmesi, toplu ulaşım hizmetine erişim kolaylığı,

-Trafikte boş dolaşan taksi sayısının azaltılması ile gereksiz trafik yoğunluğunun engellenmesi,

-Güncel hayatın bir parçası olan kredi kartı ve diğer akıllı ödeme sistemleri (İstanbulkart, mobil ödeme vb.) entegrasyonu ile ulaşım sektörüne nakit dışında da alternatif ödeme yöntemlerinin kazandırılması. Sisteme kayıtlı taksilerin takip edilebilmesi ile mükerrer taksi plakası kontrolünü getirecek.

Takside indi-bindi ücreti alınacak
EKONOMİ
Takside indi-bindi ücreti alınacak

Hem yerli hem milli

iTaksi ile vatandaşın anında en yakın boş bir taksiye ulaşabilmesi, yolda boş gezen taksi sayısının azaltılarak enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor. Uygulamanın hem yerli hem milli olması da dikkat çekiyor.

Abone Ol Google News
En güzel ve anlamlı cuma mesajları
Gündem

En güzel ve anlamlı cuma mesajları

En güzel, resimli cuma mesajları haberimizde. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Güncel, anlamlı, resimli güzel Cuma mesajları ve dualarını haberimizde bulabilirsiniz. Sizler için derlediğimiz SMS olarak gönderebileceğiniz, Facebook, Twitter, sosyal medyada paylaşabileceğiniz en güzel Cuma mesajları burada.
İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?
Gündem

İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?

İslam’ın 5 şartından birisi namaz kılmaktır. İslamiyette cuma namazı da ayrı bir öneme sahiptir. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip bu mübarek günlerde vatandaşlar camileri dolduracak. Cuma namazına gidecek olanlar İstanbul'da cuma saat kaçta? sorusunun cevabını merak ediyor. Haberimizde İstanbul'da cuma namazı vakti ve ezan saatlerini bulabilirsiniz.
Yunanistan 10 yıl sonra Türk ordusunun karşısına çıkamaz hale gelecek
Dünya

Yunanistan 10 yıl sonra Türk ordusunun karşısına çıkamaz hale gelecek

Doğu Akdeniz'deki gerilimin ardından Yunanistan, dev bir silahlanma programı açıkladı. Savunma harcamalarına 10 milyar euro gibi bir bütçe ayıran Atina hükümeti, askerlik süresini de 9 aydan 12 aya çıkarmayı planlıyor. Yunan askeri makamları, Fransa'dan Rafael jetleri satın alarak ve deniz kuvvetlerindeki fırkateynleri yenileyerek Doğu Akdeniz'deki güç dengesinin yeniden sağlanacağı görüşünde. Peki gerçekten öyle mi? Türkiye'nin hem hava hem de deniz kuvvetleri içim devasa savunma sanayi projelerinin olduğunu hatırlatan Emekli Tuğgeneral Fahri Erenel, "Yunanistan 10 yıl sonra Türk ordusunun karşısına çıkamaz hale gelecek. Bugün Fransa'nın ittirmesi ile Yunanistan tabiri caizse buna cüret ediyor. Bundan en fazla komşu Yunanistan'dan zarar çıkacak" diye konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.