Ekonomi Ünlü CEOya ikinci suçlama

Carlos Ghosn hakkında ikinci suçlama: Zararı şirkete ödetti

Ünlü CEO'ya ikinci suçlama

Gelirini düşük gösterme suçlamasıyla görevine son verilerek tutuklanan Nissan, Renault ve Mitsubishi ortaklığının başkanı Carlos Ghosn hakkında ikinci bir şuçlama yöneltildi. Ghosn'un bir Arap iş adamıyla yaptığı özel döviz takas anlaşmasında uğradığı 14,7 milyon dolar zararı şirkete ödettiği iddia edildi.

Haber Merkezi AA
Carlos Ghosn
Carlos Ghosn

Uzak Doğu ülkesi Japonya'da savcılar, tutuklanan eski Nissan Üst Yöneticisi Carlos Ghosn hakkında ek iddianame hazırladı.

Japon haber ajansı Kyodo'da yer alan habere göre, savcılık, şirketten aldığı ücreti düşük gösterdiği gerekçesiyle tutuklanan alınan eski Üst Yönetici Ghosn'un 2008 mali krizi sırasında kişisel yatırımlarından uğradığı zararı şirkete ödettiği ve 2018'den önceki 3 mali yılda aldığı ücreti düşük gösterdiği gerekçesiyle iki ayrı güveni ihlal suçlaması yöneltti.

Carlos Ghosn

Tokyo'da gözaltına alınıp tutuklanmıştı

64 yaşındaki Ghosn'un, ilk suçlamada 2015-2018 yıllarında şirketten aldığı ücreti düşük gösterdiği iddia edilmişti. Ghosn, benzer bir suçlamayla 2010-2015 yıllarında ücretini düşük gösterdiği gerekçesiyle 19 Kasım 2018'de Tokyo'da gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Tutuklanan CEO görevden alındı
EKONOMİ
Tutuklanan CEO görevden alındı

İkinci suçlama: 14,7 milyon dolarlık zararı şirkete ödetti

Her iki suçlamada düşük gösterilen miktarın toplam 83 milyon dolar olduğu belirtildi. İkinci suçlamada ise Ghosn, bir Arap iş adamıyla yaptığı özel döviz takas anlaşmasında uğradığı 14,7 milyon dolar zararı şirkete ödettiği iddia edildi. Halit Cufali adlı iş adamının anlaşmanın ardından Ghosn'a önemli miktarda kredi açtığı ifade edildi.

  • Ghosn, Cufali ile ilişkilerinin Nissan'a Ortadoğu'da avantajlı iş yapma imkanı sağladığını ve şirketin çıkarına olduğunu savundu.

Otomotiv dünyası şokta: 10 yıl hapis cezası alabilir
EKONOMİ
Otomotiv dünyası şokta: 10 yıl hapis cezası alabilir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.