Ekonomi Uyarı üstüne uyarı geliyor Uyanık olun

Uyarı üstüne uyarı geliyor: Uyanık olun!

Çiftlik Bank sisteminin çökmesi üzerine benzeri uygulamalarla ilgili çok sayıda uyarı yapan hükümet kanadında son uyarı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'dan geldi. Çiftlik Bank benzeri sistemlerle ilgili insanların yatırım yaparken sorgulaması gerektiğine dikkat çekerek ''Bütün vatandaşlar uyanık olmalı'' diyen Bakan Fakıbaba, firari Mehmet Aydın'la ilgili ise ''Açık bir şekilde adam aldı götürdü yani ama inşallah Türkiye'ye getiririz diye düşünüyorum." dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Bakandan Çiftlik Bank uyarısı: Adam aldı götürdü, uyanık olun
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Afyonkarahisar'da gerçekleştirdiği mantar üretim tesisi ziyaretinde "Çiftlik Bank konusunda mağduriyetler yaşanıyor, ne söylersiniz?" sorusuna, "Çiftlik Bank'ı ne bilirim ne tanırım, ne görmüşüm. Önünde bir çiftlik kelimesi var. Millet Tarım Bakanını görünce hemen 'Çiftlik Bank ne oldu?' diye soruyor. Dolandırıcılık o kadar çok ki, insanlar uyanık olacak." yanıtını verdi.

Çiftlik Bank'ın firari patronunun kaçmış olabileceği 2 ülke
EKONOMİ
Çiftlik Bank'ın firari patronunun kaçmış olabileceği 2 ülke

"AÇIK BİR ŞEKİLDE ADAM ALDI GÖTÜRDÜ"

Çiftlik Bank ile ilgili hukuki sürecin devam ettiğini aktaran Fakıbaba, şunları kaydetti:

"Çiftlik Bank konusunda Bakanlığımızın savcılığa müşteki olarak dilekçesi var. Bu da önemli. Bu konu hukukun vereceği bir karar. Ona ben bir şey diyemem ama ben şunu derim. Bütün vatandaşların uyanık olması lazım. Türkiye'de 100 liranın ne kadar kazanacağı belli. Ben size desem ki, '100 liranız ayda 25 lira para kazanacak' Sen sorgulamaz mısın beni? Nasıl kazanacaksın? Bu para nereden gelecek, ne alacaksın, ne satacaksın? Bunu insanların sorgulaması lazım. Bir yatırım yaparken buna bakmak lazım. 'Bu yatırımı yapıyorum ama ben bunu veriyorum, bana ne getirecek? Büyük bir para getirecekse, ben niye kazanamıyorum? Bu adam ne yapacak bunu?' Açık bir şekilde adam aldı götürdü yani ama inşallah Türkiye'ye getiririz diye düşünüyorum."

Yaklaşık 80 bin kişiden 500 milyon liradan fazla para toplayan Çiftlik Bank'ın firari patronu Mehmet Aydın en son Uruguay'da görüntülendi.
Yaklaşık 80 bin kişiden 500 milyon liradan fazla para toplayan Çiftlik Bank'ın firari patronu Mehmet Aydın en son Uruguay'da görüntülendi.

Çiftlik Bank'ta Bitcoin uyanıklığı
EKONOMİ
Çiftlik Bank'ta Bitcoin uyanıklığı

HUKUKİ SÜREÇ VAR

Fakıbaba, Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'ın iadesiyle ilgili hukuksal bir süreç olduğunu, bu sürecin devam ettiğini sözlerine ekledi.

ÇİFTLİK BANK BENZERİ 65 ŞİRKET VAR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise yaptığı açıklamada piramit sistemine dayanan 'saadet zinciri' yapılara ilişkin denetimlerin sürdüğünü belirterek, "Denetime alınan 65 şirketin 30'unun işlemi tamamlandı ve 19'unun piramit sistem olduğu sonucuna varıldı. İlgilileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu" dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci

PİRAMİT SİSTEMİ OLAN ŞİRKET İSİMLERİ

Bakanlık denetimlerine göre piramit satış sistemi olduğu sonucuna varılanlar şöyle:

"Ulusal Mali Yardımlaşma Sistemi (UMYS), Mega Grup Bilişim Ağ Paz. ve İnt. Hiz. Ltd. Şti, Kyani Turkey Kozmetik Ürünleri ve Gıda Takviyeleri İthalat, İhracat, Pazarlama, Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, QNET Promosyon Pazarlama ve Turizm Ltd. Şti., Kairos Technologies Limited Türkiye Temsilcileri, MGlobally Solutions Ltd. Türkiye temsilcileri, OWNCOIN Dış Ticaret AŞ, Evo Binary International DWC-LLC Türkiye Temsilcileri, MMM Türkiye Temsilcileri, İnfinity Coin Türkiye Temsilcileri, My Crypto World Türkiye Temsilcileri, Cmon Online Türkiye Temsilcileri (Statü İş Sistemleri Yazılım ve Danışmanlık Limited Şirketi), Myadsino (Red Deck Entertainment Limited) Türkiye Temsilcileri, Forever Primes İnternet Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi, Posavis Bilgisayar Reklam E Ticaret Danışmanlık Anonim Şirketi."

Piramit sistem olduğu sonucuna varılan yapılar arasında, Çiftlik Bank olarak da bilinen Fame Game Hayvancılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi yanında, tarım ve çiftlik temalı başka şirketler de yer aldı. Elit Çiftlik, Çılgın Tavuklar ve Birlik Beraberlik Tarım Hayvancılık İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (BB Çiftliği) isimli yapıların da piramit sistem olduğu belirlendi.

Danabank
eksikti
EKONOMİ
Danabank eksikti

DENETİMİ DEVAM EDEN ŞİRKETLER

Ekolium Bilişim Yazılım Tarım Hayvancılık Otomotiv Turizm Gıda Lokantacılık Sanayi Ticaret Anonim Şirket (Anadolu Farm), Myluckyfarm Tarım Bilişim Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, https://ciftlik.im, Cash Çiftlik, Çiftlik Shop, Çiftlik Mania, Ukash İnternet Hizmetleri Limited Şirketi (Çiftlik Geliri) ve Bizim Tavuklar isimli yapılara yönelik denetim süreci ise devam ediyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu.

BAKAN'DAN URUGUAY'A ÇİFTLİK BANK TELEFONU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Uruguaylı mevkidaşıyla Uruguay'a kaçan Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın'ın iadesine yönelik bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu-Novoa görüşmesinde, usulsüz faaliyetlerle çok sayıda kişiyi mağdur ettiği belirlenen Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'ın iadesi konusu gündeme geldi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül.
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül.

ADALET BAKANI GÜL: KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARTILDI

Öte yandan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de yakalanması için kırmızı bülten çıkartılan Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın’la ilgili olarak, “Tüm hukuki yollara müracaat edilmiştir. Yargı makamları titizlikle konuyu takip etmektedirler ve umuyoruz adalet yerini bulacaktır” açıklamasında bulundu.

Çiftlik Bank'ın sahibi Uruguay'da böyle görüntülendi
OYNAT 01:00
Çiftlik Bank'ın sahibi Uruguay'da böyle görüntülendi
Türkiye'den Güney Amerika'ya kaçan Mehmet Aydın'ın Uruguay Malvin Norte'deki evini sayfalarına taşıyan El Observador gazetesi, Ferrari 458 Spider model aracın kısa sürede sosyal medyada gündem olduğunu yazdı. 26 yaşındaki Aydın, Malvin Norte'de yaşıyor. Evinin önündeki arabanın görüntüleri mahalle sakinleri tarafından çekilip sosyal medyada paylaşılıyor. Gazeteye göre Aydın Uruguay'a varır varmaz hemen ev ve yat almaya karar verdi. Gazetenin 'Tosuncuk' olarak adlandırdığı Aydın, okyanus kenarında bir villa aldı ve aylık 9 bin dolara yat kiraladı.

Çiftlikbank'ın Bitcoin uyanıklığı
OYNAT 00:00
Çiftlikbank'ın Bitcoin uyanıklığı
Binlerce kişiyi "Çiftlikbank" organizasyonu ile dolandıran Mehmet Aydın'ın eşi Sıla Aydın ifadesinde her şeyi bir bir anlattı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.