Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Ekonomi Veri güvenliğinde kontrol sizde olsun
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Veri güvenliğinde kontrol sizde olsun

Kişisel verilerin korunmasının artık bir güvenlik meselesi haline geldiğini dile getiren Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, “Kontrol cihazda değil sizde olsun” dedi. Bilir, kişisel verilerin korunmasının anayasal hak olduğunu belirterek, bunu ihlal eden suçlulara bugüne kadar toplam 4 milyon TL’yi aşkın para cezası verildiğini kaydetti.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, “Kişisel verilerin korunması, aslında kişinin kendisinin korunmasıdır. Kişinin korunması bir bakıma toplumun korunmasıdır. Kişisel verilerin korunması bir güvenlik meselesi haline geldi” dedi. Vatandaşlardan akıllı cihazlarının gizlilik ve güvenlik ayarlarını gözden geçirmelerini isteyen Bilir, “Kontrol cihazda değil sizde olsun” tavsiyesinde bulundu.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bilir, çalışmalarını Yeni Şafak’a anlattı. Kişisel verilerin korunmasının anayasal bir hak olduğunu söyleyen Bilir, “Kanunla, kişisel verilerin sınırsız biçimde ve gelişigüzel toplanması, yetkisiz kişilerin erişimine açılması, ifşası veya amaç dışı ya da kötüye kullanımı sonucu kişilik haklarının ihlal edilmesinin önüne geçildi” dedi.

Faruk Bilir

BİLGİLER GÜVENLİK MESELESİ OLDU

Kişisel verilerin günlük yaşantıda şirketler, alışveriş merkezleri, dijital ortamlarda, kamu kurum ve kuruluşlarınca sıkça işlendiğine şahit olduklarını belirten Bilir, “Bazen de bu verilerle neler yaptıklarını, hangi amaçlarla kullandıklarını hiç sorgulamıyoruz. İşte bu noktada kişisel verilerin korunmasının önemi karşımıza çıkıyor. Günümüzde kişisel verilerimizin mahremiyetini korumak artık gereklilik haline gelmiştir. Kişisel verilerin korunması, aslında kişinin kendisinin korunmasıdır. Kişinin korunması ise bir bakıma toplumun da korunmasıdır. Kişi bazında değil, ülke bazında da konuya bakıldığında kişisel verilerin korunmasının adeta bir güvenlik meselesi haline geldiğini görmekteyiz” diye konuştu.

REKLAM

4 MİLYON 395 BİN TL CEZA

Kişisel veri işleme ihlali olması durumunda kurumun idari para cezası düzenleme yetkisi olduğunu hatırlatan Bilir, “Ayrıca idari yaptırım olarak veri işlemeyi ve yurt dışına veri aktarımını durdurabiliyoruz. Yine yaygın ihlal durumlarında ilke kararı alabiliyoruz” dedi. Kişisel verisi işlenen kişilerin şikayet başvurusu üzerine ya da resen inceleme yaptıklarını söyleyen Bilir, “Bu incelemeler sonucunda da Kurul tarafından gerekli idari işlemler tesis ediliyor. Bu kapsamda, bugüne kadar 431’i şikayet, 59’u ihbar olmak üzere kuruma toplam 490 başvuru yapılmış olup bu başvuruların 251’i sonuçlandırıldı. Veri sorumluları hakkında toplam 4 milyon 395 bin 828 TL ceza uygulandı. Ayrıca, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızdan da istek ve taleplerini içeren bin 110 başvuru alındı” diye konuştu.

GÜVENLİ ÜLKE LİSTELERİ

Ülkemizin kişisel veri güvenliği açısından “güvenli ülke” haline getirilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Bilir, “Güvenli ülkeler listesi yayınlayacağız. Eğer biz güvenli ülke olur ve güvenli ülkeleri ilan edersek verilerin aktarımı daha da kolay olacak. Bizim şirketlerimizin uluslararası alanda rekabet kapasitesi artacak. En çok ticaret yaptığımız ülkelerle güvenli ilan ediyoruz” şeklinde konuştu.

Okullara farkındalık kulüpleri

Farkındalığın daha da pekişmesi adına MEB ile yapılan görüşmeler sonucunda 7 Nisan’ın ‘Kişisel Verileri Koruma Günü’ kabul edildiğini dile getiren Bilir, Okullarda Kişisel Verileri Koruma Kulüpleri oluşturulduğunu söyledi.
  • Gizlilik ayarlarını gözden geçirin
  • Kişisel verilerin korunması için sadece bilgi sahibi olmanın yetmediği, farkında olmanın da gerektiğini söyleyen Faruk Bilir, şöyle devam etti: “Kişisel verilerinizi sosyal medyada veya diğer mecralarda paylaşmadan önce, ilgili bilgilendirici metinleri yani aydınlatma metinlerini dikkatli şekilde okumalı, kişisel verilerinizin nasıl işleneceği, kimlerle paylaşılacağı, nerelerde saklanacağı gibi konularda bilgi sahibi olmalı ve neye açık rıza verdiğinizi iki kez düşünmelisiniz. Ayrıca akıllı cihazlarınızın gizlilik ve güvenlik ayarlarını gözden geçirmeyi unutmayınız. Kontrol cihazda değil, sizde olsun. Aksi halde kişisel verilerinizi yönlendiren değil, verileriniz aracılığıyla yönlendirilen olabilirsiniz.”

Kamuda veri güvenliği için blokzinciri önerisi
TEKNOLOJİ
Kamuda veri güvenliği için blokzinciri önerisi
Gazzede ateşkes yalanlandı

Gazze'de ateşkes yalanlandı

Hamas ile İsrail arasında ateşkes sağlandığı iddia edilmişti.
Kendi evinde ağırladı

Kendi evinde ağırladı

Yıldırım, kendisini iftara davet eden Yılmaz'ı evinde konuk etti.
Tren kaçtı

Tren kaçtı

Erzurumspor, kümede kalma ümitlerini son haftaya bıraktı.
Bir üst sınıfa geçemez

Bir üst sınıfa geçemez

Selçuk, 'seçmeli matematik' dersine ilişkin açıklama yaptı.
Eyfel Kulesi boşaltıldı

Eyfel Kulesi boşaltıldı

Polis, yoğun güvenlik önlemleri aldı.
Bugün açıklamayacak

Bugün açıklamayacak

'Yedek Üye' itirazını da reddeden YSK, gerekçeli kararını açıklamadı.
54 kişi gözaltında

54 kişi gözaltında

​Şanlıurfa'daki operasyonda Komiser Yardımcısı şehit olmuştu.
Yargıtay sorumlusuna hapis

Yargıtay sorumlusuna hapis

FETÖ'nün yüksek yargıdaki kritik ismi için karar açıklandı.
15 Temmuz'da<br>sorumluluk aldım

15 Temmuz'da
sorumluluk aldım

İsmi, darbecilerin listesinde 'MİT Müsteşarı' olarak geçiyordu.
Polisi görünce<br>tetiği çekti

Polisi görünce
tetiği çekti

​Cezaevi firarisi, bekçiyi rehin alıp mağazada uyudu.
İlk transferini yaptı

İlk transferini yaptı

Şampiyon G.Saray'ın yeni transferi İstanbul'da.
Ölüme davetiye

Ölüme davetiye

Makas atan trafik magandaları ölüme davetiye çıkarıyor.
Alevlerin ardından<br>cinayet çıktı

Alevlerin ardından
cinayet çıktı

​Yangında öldüğü sanılan kadın cinayete kurban gitmiş.
Hem öldürdü<br>hem şikayet etti

Hem öldürdü
hem şikayet etti

​ABD'den geldi, Konya'da iş yeri basıp cinayet işledi.
En acı veda

En acı veda

Minik Nurcan'ın cenazesi Kars'ta defnedildi.
Rahatlatan açıklama

Rahatlatan açıklama

Huawei'den kullanıcılarını rahatlatacak Google açıklaması geldi.
Polisten film<br>gibi operasyon

Polisten film
gibi operasyon

​Polis durdurmak için camdan içeri atladı, zanlılar içinde polis olan araçla kaçtı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.