Ekonomi Yağışlar çiftçiye nefes aldırdı

Yağışlar çiftçiye nefes aldırdı

Ülke genelinde yağışların geçen üretim sezonuna oranla artması, yüksek verim bekleyen çiftçileri umutlandırdı.

Haber Merkezi AA
Çiftçi yağışlarla nefes aldı.
Çiftçi yağışlarla nefes aldı.

Ülke genelinde yağışların geçen üretim sezonuna göre yüzde 50 artış göstermesi, yüksek verim bekleyen çiftçileri umutlandırdı.

Özellikle ocak ayından itibaren görülen yoğun kar yağışının, geçen yıl bitkisel üretimdeki yüzde 6'lık düşüşü telafi etmesi, Türkiye'nin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası'nda hububat rekoltesini ciddi oranda artırması bekleniyor.

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, tarımsal üretimde rekolte, verimlilik, kalitede iklim unsurunun belirleyici olduğunu söyledi.

Yağışların tarımı temelden etkileyen en önemli faktör olduğunu vurgulayan Soylu, bu üretim sezonunun yağış açısından bereketli geçtiğini dile getirdi.

"Yağışlar bu yıl yüzde 50 arttı"

Son yağışların çiftçinin yüzünü güldürdüğünü ifade eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçen yıl ile kıyasladığımız zaman 1 Ekim-1 Ocak arasındaki yağışlarda bu sene Türkiye genelinde yüzde 50 artış söz konusu. Uzun yıllar ortalamasına göre de bu yıl yüzde 25'lik bir artış söz konusu. Bu durum özellikle hububat çiftçisi açısından çok önemli. Buğday, arpa gibi ürünlerin ekimini özellikle sonbaharda yaptığımız için, bunların çıkışı, sağlıklı gelişimi, kışın ve kıştan sonra da ilkbaharda gelişimi için şu anda toprakta yeterli miktarda su rezervi, nem var."

Yağışların rekolte artışı noktasında oldukça faydalı olacağını vurgulayan Soylu, "Mart, nisan, mayıs yağışları da böyle giderse çok önemli miktarda rekolte artışı bekleyebiliriz. Biz bu yıl buğdayda, 20 milyon rekolteyle, yüzde 7 düşüş yaşadık. Ekim alanında da kısmen bir azalma var. Bu düşüşü ve azalmayı bu verimli rekolteyle kapatabiliriz. Buğdayda 22-23 milyona ulaşacak bir potansiyel oluşturabiliriz." diye konuştu.

REKLAM

"Pozitif bir yıla başladık diyebiliriz"

Soylu, 2018'in nisan ayında yaşanan kuraklığın verimliliği de ciddi anlamda düşürdüğüne işaret ederek, şöyle devam etti:

"Geçen yıl Güneydoğu'da çok kurak bir yıl yaşandı ama bu yıl bölgedeki yağışlarda yüzde 100 artış var. Bunlar çok olumlu şeyler. Sadece buğday özelinde düşünmeyelim, özellikle baharlık ürünlerde, mısır, ayçiçeği, şeker pancarı, fasulye, patates, soğan gibi farklı ürünlerde de ilkbahar çok önemli. Toprakta yeterli nemin olması çiftçilerimizin maliyetlerini de düşürecektir. Sulama çok ciddi bir maliyet. Bu açıdan biz pozitif bir yıla başladık diyebiliriz. Bitkisel üretimde yüzde 6 düşüş yaşadık. Bunu telafi etmek son derece önemli."

Türk otomotiv sektörü yeni rekor peşinde
EKONOMİ
Türk otomotiv sektörü yeni rekor peşinde

Küresel sorunlara rağmen Türk müteahhitlerinin yıldızı parladı
EKONOMİ
Küresel sorunlara rağmen Türk müteahhitlerinin yıldızı parladı

Türk hava sahasından 15 saniyede bir uçak geçti
EKONOMİ
Türk hava sahasından 15 saniyede bir uçak geçti

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.