Ekonomi Yeni asgari ücret ile memur maaşları da yükseldi

​Memurun 2019 zammı ne kadar olacak? Yeni asgari ücret memur maaşlarını da yükseltti

Yeni asgari ücret ile memur maaşları da yükseldi

2019 yılı asgari ücretinin dün açıklanmasıyla birlikte birlikte Asgari Geçim İndirimi rakamları da yenilendi. AGİ'nin yeniden belirlenmesi memur maaşlarını da yükseltmiş oldu. AGİ'deki artış

Ocak ayı itibariyle memur maaşlarına yansıyacak. Enflasyon oranına göre zam alan memurların yılbaşında yaklaşık yüzde 11 dolaylarında zam alması beklenirken, kritik tarih ise 3 Ocak...

Haber Merkezi Diğer
2019 yılı memur maaş zammı için gözler 3 Ocak'ta...
2019 yılı memur maaş zammı için gözler 3 Ocak'ta...

Asgari ücretten daha yüksek tutarda maaş alanlar asgari ücrete yüzde 26 oranında yapılan zammın ardından, kendi maaşlarına yapılacak zam oranını bekliyor. Özellikle asgari ücretin üzerinde ancak bu ücrete yakın maaş alanların da %26 civarında bir zam alması bekleniyor.

MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret zammı memur maaşlarını da etkiledi. Memurların da aldığı AGİ ücretinde yaşanan artış Ocak ayı itibariyle memur maaşlarına da yansıyacak. Posta'da yer alan habere göre; enflasyon oranına göre zam alan memurların yılbaşında yaklaşık yüzde 11 dolaylarında zam alması beklenirken, asgari ücretteki yüksek artış "seyyanen zam" beklentisini de beraberinde getirdi.

GÖZLER 3 OCAK'TA

2018 yıllık enflasyon oranı ve asgari ücret zammı arasındaki yaklaşık yüzde 5'lik fark sonrası memurların da hükümetten bu yönde bir beklentisi oluştu. 2019 yerel seçimleri öncesi böyle bir müjde bekleyen memurlar gözünü memur zammının belli olacağı 3 Ocak 2019 tarihine çevirdi.

Asgari ücret açıklandı: AGİ belli oldu
EKONOMİ
Asgari ücret açıklandı: AGİ belli oldu

2019 AGİ rakamları

2019 asgari ücret rakamlarının açıklanmasının ardından merakla beklenen Asgari Geçim İndirimi (AGİ) de belli oldu. Dördüncü toplantı sonrası belli olan 2 bin 20 TL'lik asgari ücret sonrası AGİ, bekar bir çalışan için 39,9 TL artış ile 191,85 TL, evli eşi çalışmayan çalışanda 48,64 TL artış ile 230,22 TL oldu.

Doğalgaz ve elektrikte %10 indirim
EKONOMİ
Doğalgaz ve elektrikte %10 indirim

Asgari ücrete büyük zam
EKONOMİ
Asgari ücrete büyük zam

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.