Ekonomi Yeni havalimanına raylı sistem için ilk adım

Yeni havalimanına raylı sistem için ilk adım

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2018 yılı içinde açılışı planlanan İstanbul Yeni Havalimanı Projesi'ne yetiştirilmesi amacıyla Gayrettepe-Yeni Havalimanı Raylı Sistem hat kesimi işlerinin 2016 yılı yatırım programına alınmasına yönelik Yüksek Planlama Kurulu (YPK) Kararı için Kalkınma Bakanlığına başvurduklarını belirterek, "YPK Kararı alındığı takdirde hattın ihale işlemlerine başlanılacak." dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Yeni havalimanına raylı sistem için ilk adım
Bakan Arslan, havacılık sektöründe ülkenin her yerini havayoluyla ulaşılabilir hale getirdiklerini belirterek, bugün itibarıyla Türkiye'de 55 havalimanının bulunduğunu kaydetti.

İstanbul'un yeni havalimanının dünyanın en büyük havalimanı olacağına dikkati çeken Arslan, 2018'in ilk çeyreğinde, 90 milyon yolcuya hitap eden ilk etabın açılarak, dünyanın hizmetine sunulacağını belirtti.

Arslan, 90 milyon kişi kapasiteli ilk etabın açılmasından yaklaşık 2-3 yıl sonra havalimanının tam kapasitesine ulaşmasını öngördüklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Havalimanı uzun vadede 2. fazı tamamlandığında 200 milyon yolcuya hizmet edecek. 200 milyon yolcu hedefine giderken, 200 milyonun hepsini yapıp yarısının atıl kalmasını istemiyoruz. Dolayısıyla 90 milyonu bitirdikten sonra yolcu artış hızına bağlı olarak, planlayarak etap etap devreye sokacağız. Sonunda da 200 milyona erişecek ama hiçbir şekilde atıl kapasite oluşturmayacağız. 90 milyon, 150 milyon, 200 milyona kademeli gideceğiz ki atıl kapasite oluşmasın, milli kaynakları da israf etmiş olamayalım."

"Havalimanı çalışmalarında yüzde 35'i geçtik"


Havalimanlarına gelen uçakların ülkedeki hava koridorlarını kullanarak katma değer oluşturduklarına işaret eden Arslan, inen her uçağın "konma, konaklama bedeli" ödediğini, her yolcunun bir bedel verdiğini anlattı.

İstanbul 3. havalimanın büyüklüğü ve kapasitesi dolayısıyla ABD'den kalkan bir uçağın, İstanbul'a inip, tekrar kalkıp Çin'e, Japonya'ya, Kore'ye Afrika'ya gidebileceğine değinen Arslan, böylece transit yolculuğun da Türkiye üzerinden yapılması ve bunun da ayrıca ülkeye bir katma değer oluşturması anlamına geldiğini belirtti.

Arslan, 3. havalimanında şu anda günde 3 vardiyada yaklaşık 16 bin kişinin çalıştığını vurgulayarak, gelecek yıl bu sayının 30 bine çıkacağını aktardı. Havalimanı çalışmalarında yüzde 35'i geçtiklerini anlatan Arslan, finansmanla ilgili herhangi bir sıkıntının olmadığını kaydetti.

"Raylı sistem bağlantısı için YPK'ya başvurduk"

Arslan, 1 Kasım 2011 tarihli Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe konulan "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname"nin 15. maddesi çerçevesinde 2014 yılı Yatırım Programına alınan "3. Havalimanı Raylı Sistem Hattı Etüd-Proje" işi kapsamında 34 kilometre uzunluğunda Gayrettepe-Yeni Havalimanı ile 31 kilometre uzunluğunda Halkalı-Yeni Havalimanı olmak üzere toplam 65 kilometre olarak planlanan raylı sistem hattının, birinci aşaması olarak belirlenen Gayrettepe-Yeni Havalimanı kesimine ilişkin projenin, ÇED Belgesi ve fizibilite etüdü işlerinin tamamlandığını söyledi.

Söz konusu hattın yapımının Bakanlıkça üstlenilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararının 1 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlandığını anımsatan Arslan, "2018 yılı içinde açılışı planlanan İstanbul Yeni Havalimanı Projesine yetiştirilmesi amacıyla yaklaşık 4 milyar 816 milyon 744 bin 896 lira yatırım bedelli Gayrettepe-Yeni Havalimanı Raylı Sistem hat kesimi inşaat, elektro mekanik ve araç alımı işlerinin 2016 yılı yatırım programına alınmasına yönelik Kalkınma Bakanlığına gönderilen yazımızla YPK Kararı alınmasını talep ettik. YPK kararı alındığı takdirde ihale işlemlerine başlanılacak." diye konuştu.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.