Ekonomi Yerli uçakta müthiş hamle

Milli uçak ve tanklar için yeni hamle

Yerli uçakta müthiş hamle

3 milyar TL’lik yeni bir teşvikle dünyanın en ileri ince döküm teknolojisi hayata geçirilecek. 3 yılda tamamlanacak yatırımla 35 bin kişiye istihdam sağlanacak ve yerli uçak ve tank üretimine başlanılacak.

Haber Merkezi Diğer
Kibar, yatırım tutarının da 3 milyar liranın üzerinde olduğu bilgisini verdi.
Kibar, yatırım tutarının da 3 milyar liranın üzerinde olduğu bilgisini verdi.

Ekonomi Bakanlığı tarafından, Kibar Holding'in şirketi Assan Alüminyum'a verilen teşvikle dünyanın en ileri ince döküm teknolojisi hayata geçirilecek. Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, 35 bin kişiye ek istihdam sağlayacak teşviklerle ilgili konuştu.

ÖZEL ALAŞIMLI MALZEMELER ÜRETİLECEK

Assan'ın aldığı teşvikin ileri teknolojiye dayalı özel alaşımlı malzemeler üretmek için yapıldığını aktaran Kibar, yatırım tutarının da 3 milyar liranın üzerinde olduğu bilgisini verdi. Tesisin, uçak ve tankların gövdelerinde kullanılan özel alaşımlı malzeme üreteceğini aktaran Kibar, bu çalışmanın milyar doları bulan ithalatı bitireceğini vurguladı.

YATIRIM 3 YILDA TAMAMLANIR

Sabah'ta yer alan habere göre, çok stratejik bir yatırım yaptıklarının bilgisini veren Ali Kibar, "Uçak ve tank gövdesinde kullanılan malzemeleri üretecek bir yatırım yapıyoruz. Bu yerli uçak projesine de büyük katkı sağlayacak. Bu tür üretimler şu anda bizde yapılamıyor" diye konuştu.

Assan Alüminyum şirketinin dünyanın en ileri 'ince döküm' teknolojisine sahip olduğunu söyleyen Kibar, "Bunu yerlisi, yabancı herkes bizden kopyaladı ama aslı gibi olmadı. Bu bilgiyi de yeni projede kullanacağız. Temel attıktan sonra 3- 3.5 yıl içerisinde bu yatırımı tamamlayacağız" şeklinde konuştu.

TUSAŞ mühendis ordusu kuruyor
EKONOMİ
TUSAŞ mühendis ordusu kuruyor

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.