Sultan Abdülaziz’in hazin sonu
Düşünce Günlüğü
Sultan Abdülaziz’in hazin sonu
Bismarck’ın Almanya İmparatorluğu’nu kurması ile Avrupa’da dengelerin değiştiği yıllarda, İngilizler Hint kıtasındaki sömürgeleri aleyhinde Orta Asya’da genişleyen Rusları durdurmak istiyordu. Osmanlı Devleti’ni Rusya ile savaşa sürüklemek İngilizlerin Asya politikalarına yardım edebilirdi. Babıali’yi kontrol altına almak için fırsat kolladıkları bu karmaşık ortamda, Sultan Abdülaziz bir darbeyle 30 Mayıs 1876’da tahttan indirildi.
Yeni Şafak
126. ölüm yıldönümünde Nâmık Kemâl’in mirası
Hayat
126. ölüm yıldönümünde Nâmık Kemâl’in mirası
Kapsayıcı bir Osmanlı Milliyetçiliği çerçevesi içerisinde sağlıklı bir şekilde farklı etnisite ve dinî tercihleri değerlendiren Nâmık Kemâl, Batı’nın kurumsal mekanizmalarını ön plana çıkarmaktan ve aynı medeniyetin özgürlükçü gelişmelerine ilgili durmaktan çekinmemiştir. Dindâr kimliğini ise daima ve özellikle göz önünde bulundurarak İslâmiyet’in üstünlüğü doğrultusunda Doğu’nun Batı karşısında hor görülmeksizin kendi öz kaynak ve değerleriyle oluşturulması gereken bir sentez eşliğinde devletin var olan sorunlarına çözüm bulabileceğini de özellikle vurgulamıştır.
Diğer
Tarihlerden bugün: Islahat Fermanı ilan edildi
Özgün Haberler
Tarihlerden bugün: Islahat Fermanı ilan edildi
Rusya'nın Ukrayna'yı ve gündemi işgal eden girişimi ardından bugün, 28 şubat Kırım Harbi’nin son yıllarına doğru hazırlanan Islahat Fermanı'nı akıllara getirdi. Osmanlı İmparatorluğu içinde Müslüman olmayanlara verilen haklar açısından büyük önem taşıyan bu fermanı gelin hep birlikte tekrar hatırlayalım.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.