Gündem15 Temmuz tek bir meczubun işi değil

15 Temmuz tek bir meczubun işi değil

Valiler Buluşması'nda konuşan Bakan Soylu, terörle mücadelede 15 Temmuz sonrası yeni bir stratejinin ortaya konduğunu söyledi. Soylu, “15 Temmuz'da gerçekleştirilen saldırının sadece bir meczup tarafından organize edilmediğini sizler de, bizler de biliyoruz. Biz yarınlara güçlü bir Türkiye bırakmak zorundayız” dedi.

Haluk KarakayaYeni Şafak
Programa İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile 81 ilin valisi, ilgili genel müdür ve daire başkanları katıldı.
Programa İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile 81 ilin valisi, ilgili genel müdür ve daire başkanları katıldı.

İçişleri Bakanlığı’nca 81 il valisinin katılımıyla Valiler Buluşması düzenlendi. Gölbaşı Vali Galip Demirel Vilayetler Evi’nde gerçekleştirilen toplantıya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı. İçişleri Bakanlığı’nın merkez ve bağlı kuruluşlarının görev alanları başta olmak üzere çeşitli konular görüşüldü. Programın iki gün süreceğini, valilerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım tarafından da kabul edileceklerini söyleyen Bakan Soylu, terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonların sonuçlarını, İHA’ların öneminin yanı sıra sınır güvenliğinde de önemli adımlar atıldığını ifade etti.

‘GÖREV YAPILACAK EN ONURLU DÖNEM’

REKLAM

Terörle mücadelenin 7 Haziran seçimlerinin ardından Türkiye’nin en aktif gündem maddesi haline geldiğini anlatan Soylu, terörle mücadelede 15 Temmuz sonrasında yeni bir vizyon ve yeni bir stratejinin ortaya konulduğunu söyledi. “15 Temmuzda gerçekleştirilen saldırının sadece bir meczup tarafından organize edilmediğini sizler de, bizler de biliyoruz” değerlendirmesinde bulunan Bakan Soylu, valilere şu telkinleri verdi: “Birikiminizle, tecrübenizle, memleketinize olan sadakatinizle bu alanda görev yapabileceğiniz en onurlu dönemden geçiyorsunuz.” Kendilerinden önceki nesillerin yaşadıklarını yaşamak istemediklerini vurgulayan Soylu, “Biz güçlü bir Türkiye’yi yarına bırakmak zorundayız.” diye konuştu.

REKLAM

68 BİN TERÖR OPERASYONU YAPILDI

Türkiye’nin, PKK, KCK, PYD, FETÖ ve DEAŞ’tan oluşan bir cepheyle mücadele ettiğini belirten Soylu, operasyon stratejisinin değiştiğini, İHA, SİHA ve İKU’lar sayesinde teröristlerin “yuvalarında” imha edildiğini söyledi. Son bir yılda terör örgütlerine yönelik 68 bin 464 operasyon gerçekleştirildiğini belirten Soylu, “Bunların 40 bin 215’i PKK, 25 bin 818’i FETÖ’ye yönelik operasyonlardır. Kalanı DEAŞ ve aşırı sol terör örgütlerine yapılmıştır. Bu operasyonlar neticesinde 30 bin 167 kişi tutuklanmış, 2 bin 242 terörist etkisiz hale getirilmiş, bin 488 sığınak ve barınak imha edilmiş, 515 terör eylemi de gerçekleşmeden engellenmiştir” dedi.

REKLAM

İHA’LAR 11 BİN SAAT UÇTU

Yeni mücadele konseptinin en önemli ayağının savunma sanayisinin millileştirilmesi ve özellikle yerli malı İHA, İKU ve SİHA’ların kullanımı olduğunu ifade eden Soylu, “Silahlı ve silahsız insansız hava araçlarıyla insansız keşif uçağı sayıları arttı. İHA’ların aylık uçuş saatlerini 170 saatten 2 bin 442 saate çıkartarak, karadan olduğu kadar havadan da alan hakimiyetini sağladık. İnsansız hava araçları ile yılbaşından ekim ayı başına kadar 11 bin 321 saatlik uçuş gerçekleştirdi. Aynı dönemde İHA’larla gerçekleştirilen operasyonlarda 294 terörist ölü ele geçirilirken 132 sığınak ile barınağın etkisiz hale getirildi” şeklinde konuştu. Soylu’nun konuşmasının ardından program basına kapalı devam etti.

REKLAM
Fenerbahçe'nin ikinci golü tartışma çıkardı
Spor

Fenerbahçe'nin ikinci golü tartışma çıkardı

Fenerbahçe'nin Alanyaspor'a karşı bulduğu 2. gol, tartışma çıkardı. Aatıf'ın pasında topu ağlara gönderen Fernandao'nun ofsaytta olduğunu belirten Akdeniz ekibinin futbolcuları ve teknik heyeti 'gol' kararına itirazlarda bulundu. Rıdvan Dilmen, atılan bu gol için dikkati çeken bir yorumda bulunurken eski hakem Deniz Çoban pozisyonun net ofsayt olduğunu ifade etti.
Rusya, ABD ve AB ile işbirliği istiyor
Dünya

Rusya, ABD ve AB ile işbirliği istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Münih Güvenlik Konferans’ında yaptığı konuşmada, "Rusya, ABD ve AB ile eşit ortaklığa hazır" dedi.
Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor
Spor

Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor

Roma formasıyla çıktığı son 2 maçta 3 gol atıp 1 de asist yapan Cengiz Ünder, Udinese deplasmanında takımını 1-0 öne geçiren golü attı. Milli futbolcu attığı golden sonra büyük bir sevinç yaşarken Serie A'daki gol sayısını 4'e çıkardı.
Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün
Gündem

Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. 1800'lere kadar giden soy ağacı aramalarını daha geri tarihlere getirmek mümkün. Aile tarihini araştıran ve 1300’lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, daha geri tarihlere kadar soy ağacı bilgisine ulaşılabileceğini söyledi.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…