Gündem 21 bin metruk bina yıkıldı

Zulalar yerle bir

21 bin metruk bina yıkıldı

7 bine yakın uyuşturucu kullanıcısıyla yapılan yüz yüze ankette çarpıcı sonuçlar çıktı. Buna göre uyuşturucu kullanım alanı yüzde 40,7 ile evler, yüzde 24,6 ile metruk binalar. İçişleri Bakanlığı’nın bu verilerden hareketle tespit ettiği 58 bin metruk binadan 21 bini yıkıldı.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Tespit edilen 58 bin 59 metruk binanın 21 bin 168’inde yıkım işlemi gerçekleştirildi.
Tespit edilen 58 bin 59 metruk binanın 21 bin 168’inde yıkım işlemi gerçekleştirildi.

Uyuşturucunun kullanıldığı, gizlenip satışının yapıldığı tespit edilen 58 bin metruk binadan 21 bini yıkıldı. Bu kapsamda uygulama ve denetimler sıklaştırılırken, önümüzdeki dönemde yıkımların artması bekleniyor.

Türkiye uyuşturucuyla mücadelede topyekun mücadele ediyor. Bu çerçevede İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan ‘narkolog projesi’ sürüyor. Son 6 ayda 7 bine yakın uyuşturucu kullanıcısıyla gerçekleştirilen yüz yüze anketlerden çarpıcı veriler elde edildi. Uyuşturucu kullanım alanları sıralamasında yüzde 40,7 ile bağımlıların evi ilk sırada yer aldı. Konutları yüzde 24,6 ile metruk binalar izledi.

21 BİN METRUK BİNA YIKILDI

  • Metruk binaların saçtığı güvenlik riskini dikkate alan İçişleri Bakanlığı, bu doğrultuda geniş çaplı araştırma yaptı. Tespit edilen 58 bin 59 metruk binanın 21 bin 168’i yıkıldı. Yüzde 41,63’e denk gelen bu yıkımların önümüzdeki dönemde de artması bekleniyor. Anket sonucu uyuşturucu maddelerin kullanıldığı yerler arasında arabalar ve parklar da yer aldı. Bunu dikkate alan kolluk güçleri uygulama ve denetimlerini arttırdı.

AİLELERE ‘UYUMA’ TAVSİYESİ

Ankete göre uyuşturucuya başlamada “merak” ve “arkadaş ısrarı” en önemli etken. Yetkililer ailelere mücadelede yüzde 100 yerli imkanlarla geliştirilen akıllı telefon uygulaması ‘Uyuma’yı indirmesini önerdi. Uyuşturucuyla mücadele aplikasyonu ile vatandaşlar tanık oldukları olayları doğrudan polise bildirebiliyor. Bildirim sayesinde konum belirleniyor ve en yakın polis ekipleri o noktaya geliyor. Bildirim yapanın kimlik bilgileri gizli kalıyor.

Görme engelliler edebiyatla buluşuyor
HAYAT
Görme engelliler edebiyatla buluşuyor

Palu ailesine 6 tutuklama
GÜNDEM
Palu ailesine 6 tutuklama

Çamlıca camii gün sayıyor
HAYAT
Çamlıca camii gün sayıyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.