Gündem 4 yaşındaki Leyla cinayeti davasında yeni gelişme Müebbet hapis cezası alan amca tahliye edildi

4 yaşındaki Leyla cinayeti davasında yeni gelişme: Müebbet hapis cezası alan amca tahliye edildi

Ağrı'da kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'i 'Kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'Çocuğa karşı cebir ve hile ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan da 4 yıl hapis cezası verilen amca Yusuf Aydemir ile ilgili karar Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Daire tüm sanıklar hakkında verilen hükümleri bozarak, sanık Yusuf Aydemir'in tahliyesine karar verdi. Dairenin bozma gerekçesinde gerçek fail veya faillerin tespiti hususunda gereğinin yapılması için Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirimde bulunulmasına karar verilmesi gerekirken, sanığın mahkûmiyetine karar verilmesi olarak gösterildi.

Haber Merkezi DHA
4 yaşındaki Leyla cinayeti davasında yeni gelişme: Müebbet hapis cezası alan amca tahliye edildi
Leyla Aydemir

Kent merkezinde yaşayan Şükran ve Nihat Aydemir çiftinin 7 çocuğundan 6'ncısı olan Leyla, Ramazan Bayramı için gittikleri dedesinin yaşadığı Bezirhane köyünde 15 Haziran 2018 tarihinde kayboldu. Tüm Türkiye'nin seferber olduğu Leyla'nın 18 gün sonra köye 3 kilometre uzaklıktaki Kurudere mevkiinde cansız bedeni bulundu. Leyla'nın ölümünün ardından, başlatılan soruşturma kapsamında 2'si Leyla'nın öz amcaları olmak üzere 7 sanık hakkında dava açıldı.

Minik Leyla'nın ölümündeki tüyler ürperten detaylar gerekçeli kararda açıklandı
GÜNDEM
Minik Leyla'nın ölümündeki tüyler ürperten detaylar gerekçeli kararda açıklandı


Amca ceza aldı, 6 sanık beraat etti

Ağrı 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 2 Ekim günü görülen karar duruşmasında amca Yusuf Aydemir, 'Çocuğa karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'Çocuğa karşı cebir ve hile ile kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan da 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Amca Musa Aydemir, baba Nihat Aydemir'in kuzeni Mehmet Ali Aydemir, köylüleri Besim Dursun, eşi Hatun Dursun, Yıldırım Artam ve eşi Ayşe Artam ise beraat etti.


  • Ağrı 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi'nde dün dosya üzerinden görüşüldü. Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1'inci Ceza Dairesi kararında, sanık Yusuf Aydemir'in atılı suçlardan ayrı ayrı beraat etmesi, karar kesinleştikten sonra ise gerçek fail ya da faillerin tespit edilmesi için dosyanın Ağır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesi gerekirken, mahkumiyet kararı verilmesini bozma gerekçesi yaptı.

Leyla Aydemir davasında karar çıktı: Amcaya ağırlaştırılmış müebbet
GÜNDEM
Leyla Aydemir davasında karar çıktı: Amcaya ağırlaştırılmış müebbet

'İhmale dayalı ceza, gerçeğe ulaşmadan hüküm vermek anlamına gelir'


Daire kararında, ceza davasında sanığın mahkumiyetine karar verilebilmesi açısından şüphenin mutlaka sanık yararına değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, “Oldukça geniş bir uygulama alanı bulunan bu kural, dava konusu suçun işlenip işlenmediği, işlenmişse sanığın bir suçtan cezalandırılmasına karar verilebilmesinin temel şartı, suçun hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak kesinlikte ispat edilebilmesidir. Gerçekleşme şekli şüpheli veya tam olarak aydınlatılamamış olaylar ve iddialar, sanığın aleyhine yorumlanarak mahkûmiyet hükmü kurulamaz.

Minik Leyla’nın annesi mahkeme başkanına 'Farz edin ki Leyla sizin kızınız' dedikten sonra salonu terk etti
GÜNDEM
Minik Leyla’nın annesi mahkeme başkanına 'Farz edin ki Leyla sizin kızınız' dedikten sonra salonu terk etti
  • Ceza mahkûmiyeti; toplanan delillerin bir kısmına dayanılıp diğer kısmı göz ardı edilerek ulaşılan kanaate ya da herhangi bir ihtimale değil, kesin ve açık bir ispata dayanmalı, bu ispat, hiçbir şüphe ya da başka türlü oluşa imkân vermemelidir. Yüksek de olsa bir ihtimale dayanılarak sanığı cezalandırmak, ceza muhakemesinin en önemli amacı olan gerçeğe ulaşmadan hüküm vermek anlamına gelecektir."

Türkiye'nin kanayan yarası: Kayıp çocuklar!
OYNAT 00:00
Türkiye'nin kanayan yarası: Kayıp çocuklar!
Kimi zaman kandırıldılar, kimi zaman yollarını kaybettiler. Kimi ise en yakını tarafından cinsel istismara uğradı ya da öldürüldü. Kiminin cenazesi komşunun evinden çıktı, kiminin bir dere yatağından... Türkiye'de yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte kayıp çocuk vakaları yeniden gündeme geliyor. Ağrı'da Leyla'nın, Ankara'da Eylül'ün, İzmir'de Ceylin'in başına gelenler hala tüm Türkiye'nin hafızalarında. Peki çocuklar neden ve nasıl kayboluyor? Çocuğu kaybolan bir ailenin atması gereken acil adımlar neler? Türkiye'nin son dönemde hafızalardan silinmeyen kayıp çocuk vakaları hangileri? 'Kayıp Çocuk' dosyasına gelin birlikte bakalım..

Adli tıp raporu kararda ayrıntılı olarak paylaşıldı

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin 6 sayfalık kararında Adli Tıp Kurumu’nda yapılan kapsamlı incelemelere ayrıntılı olarak yer vererek, “Mevcut verilerle çocuğun ölüm sebebi ve mekanizmasının bilinemediği, ölüm nedeninin kesin olarak tespit edilemediği, çocuğun anüs ve vajenden penis veya sair cisim sokulmak suretiyle cinsel saldırıya maruz kaldığının tıbbi delillerinin bulunmadığı, cesetteki morfolojik değişikler, cesedin bulunduğu ortam, bulunuş şekli, kişinin anatomik yapısı, ölüm sebebi, mevsim koşulları gibi çok sayıda faktöre bağlı değişiklik göstermekle birlikte, mahallinde yapılan ölü muayenesinde ve otopsisinde tanımlanan bulgular dikkate alındığında kesin olmamakla birlikte; çocuğun ölümünün, ölü olarak bulunduğu tarih olan 2 Temmuz 2018 tarihinden önceki 3 gün ile kaybolduğu, tarih olan 15 Hazira 2018 tarihi arasında meydana gelmiş olabileceğinin tespit edildiği” bilgisi aktarıldı.

'Mahkeme fail ve faillerin tespiti için başsavcılığa bildirimde bulunmalıydı'


Daire mahkeme kararını bozma gerekçelerini ise şöyle açıkladı: “Sanık Yusuf Aydemir'in aşamalardaki inkara yönelik ve aksi ispat edilemeyen savunmaları, mağdur, katılan ve tanık beyanları, olay nedeniyle düzenlenen tutanak içerikleri, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu tarafından düzenlenen raporlar ve tüm dosya kapsamına göre, sanık Yusuf Aydemir'in üzerine atılı suçları işlediğine dair mahkûmiyetine yeterli, her türlü şüpheden uzak, kesin delil elde edilemediğinden, atılı suçlardan ayrı ayrı beraatine, karar kesinleştiğinde dava konusu olay kapsamında gerçek fail veya faillerin tespiti hususunda gereğinin takdir ve ifası amacıyla Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirimde bulunulmasına karar verilmesi gerekirken, atılı suçlardan yazılı şekilde mahkûmiyetine karar verilmesi.”

Abone Ol Google News
Çek Cumhuriyeti, Patrik Schick ile kazandı
Spor

Çek Cumhuriyeti, Patrik Schick ile kazandı

2020 Avrupa Şampiyonası (EURO2020) D Grubu'nda Çek Cumhuriyeti, İskoçya'yı Patrik Schick'in attığı gollerle 2-0 mağlup etti.
NATO'dan Türkiye'ye: Milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yaptığınız için takdirlerimizi yineliyoruz
Dünya

NATO'dan Türkiye'ye: Milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yaptığınız için takdirlerimizi yineliyoruz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Brüksel'de NATO Zirvesi Bildirisi'ni açıkladı. Suriye'den Türkiye'yi vurabilecek veya tehdit edebilecek füze atışlarına karşı müteyakkız olmaya devam edeceklerini kaydeden Stoltenberg, "Müttefikimiz Türkiye'ye milyonlarca Suriyeliye ev sahipliği yaptığı için takdirlerimizi yineliyoruz." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin Afganistan'daki durumu hakkında da konuşan Stoltenberg, "Biz NATO olarak Kabil'deki havaalanını nasıl çalıştıracağız ona bakıyoruz. Bu çabalarda Türkiye kilit bir rol oynuyor." şeklinde konuştu.
Gine ile Albayrak Grubu arasında 'Büyük Tarım Projesi' anlaşması: İthalat yüzde 10 azalacak
Ekonomi

Gine ile Albayrak Grubu arasında 'Büyük Tarım Projesi' anlaşması: İthalat yüzde 10 azalacak

Batı Afrika'da ülkesi Gine'de 2018 yılında yatırımlarına başlayan Albayrak Grubu, Konakri Limanı ve otobüs işletmeciliği ile katı atık toplama hizmetlerinin ardından, ülkede büyük bir tarım projesinin de temellerini attı. Geride kalan yıllar içerisinde Gine'nin en çok tanınan kurumu haline gelen Albayrak Grubu, pirinç üretimi projesi ile birlikte, 5 yıl sonunda toplam 20 milyon dolar yatırımla, yılda 60 bin ton pirinç üretimi yapacak. Söz konusu proje, Gine’nin ithalatının yaklaşık yüzde 10 geriletilmesini sağlayacak. Konuya ilişkin açıklama yapan Albayrak Grubu bünyesinde hizmet veren Mezra Ziraat A.Ş. Genel Müdürü Eyüp Demir, "Bu büyük sosyo-ekonomik projeyi Grubumuz gerçekleştireceği için heyecanlı ve sevinçliyiz." dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.