Gündem 5 bin 550 hakimve savcı atanacak

5 bin 550 hakim ve savcı atanacak

Bu yıl sonuna kadar ve 2018’de 5 bin 550 hakim ve savcı ile 10 bin yardımcı yargı personeli atanacak. Yargıtay’a da 60 yeni üye seçilecek, Yargıtay Ceza Genel Kurulu ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu üyelikleri sabitlenecek. Daire başkan ve üyeleri artık Genel Kurul’da görev almayacak ve sadece daireleriyle ilgili işleri yürütecek.

Abone Ol Google News
Osman Özgan Yeni Şafak
Son dakika haberleri: 5 bin 550 hakim ve savcı atanacak
​Adalet Bakanlığı’nda, bu yıl sonuna kadar ve 2018’te, 5 bin 550 hakim ve savcı ile 10 bin yardımcı yargı personelinin atanması planlanıyor.

Adalet Bakanlığı’nda, bu yıl sonuna kadar ve 2018’te, 5 bin 550 hakim ve savcı ile 10 bin yardımcı yargı personelinin atanması planlanıyor. Böylece 75 bin 684 olan toplam yargı personeli sayısı 91 bin 234 olacak. Adalet Bakanlığının 2018 yılı bütçe tasarı kitapçığına göre, Teftiş Kurulu Başkanlığı müfettişleri, 2017 yılı haziran ayı sonu itibarıyla yaptığı denetim ve incelemelerde tespit ettikleri 1 milyon 867 bin 697 lira zimmet niteliğinde harç, damga vergisi, cezaevi yapı pulu, KDV noksanlığını gereğinin yapılması için ilgili mercilere ihbarda bulundu.

HİZMET İÇİ EĞİTİM SEMİNERİ

Bütçe imkanları ölçüsünde, iş ve hizmetlerin gerçekleştirilebilmesi için mevcut adalet başmüfettiş ve adalet müfettiş kadrosunun arttırılması planlanıyor. Kitapçığa göre, 7 bin yardımcı yargı personeline kapasite ve verimliliklerinin artırılması, yeni mevzuat ve mesleki konularda bilgi, tecrübe sahibi olmaları amacıyla 2018 yılında 7’şer günlük hizmet içi eğitim semineri verilecek. Bakanlık personelinin eğitilmesi amacıyla; Rize Personel Eğitim Merkezi 2017 yılında faaliyete geçti, Ankara Personel Eğitim Merkezi yakında hizmete girecek, Yozgat’ta kurulacak eğitim merkezinin faaliyete geçmesi için de çalışmalar sürüyor.

91 BİN 294 PERSONEL OLACAK

Adalet Bakanlığı'nda; 15 bölge adliye mahkemesi, 592 adliye, 7 bölge idare mahkemesi, 42 idare mahkemesinden oluşan 656 mahkemenin harcama birimi, bakanlık bütçesi içerisinde yer alan “mahkemeler bütçesine” tahsis edilen ödenekten karşılanıyor. 656 mahkemede; 13 bin 327 hakim ve savcı, 62 bin 357 yardımcı yargı personeli olmak üzere toplam 75 bin 684 yargı çalışanı görev yapıyor. Bu yıl sonuna kadar ve 2018 yılında, 5 bin 550 hakim ve savcı ile 10 bin yardımcı yargı personelinin atanması planlanıyor. Böylece toplam yargı personeli sayısı yüzde 20 oranında artırılarak 91 bin 234 olması hedefleniyor. Mahkemelerde ayrıca; 3 bin 418 temizlik personeli, bin 869 özel güvenlik personeli, 56 teknik eleman olmak üzere, hizmet alımı yoluyla temin edilen 5 bin 343 personel çalıştırılıyor.

6 MİLYON METREKARE HİZMET ALANI

Mahkemelerin 2017 yılında 3 milyon 803 bin 816 metrekare olan hizmet alanının, yapımı devam eden adliye binalarının tamamlanmasıyla toplam 6 milyon metrekareye ulaşması planlanıyor. Ayrıca 15 yerde kurulan ve 9 tanesi faaliyete geçirilen bölge adliye mahkemelerinin tamamının gelecek yıl çalışmaya başlaması amaçlanıyor. 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe kalkışması nedeniyle, anayasal suçlar ve terör suçları kapsamında soruşturma ve kovuşturmanın artması nedeniyle, bu tarihten bugüne kadar mevcut ağır ceza mahkemelerine ilaveten 72 ağır ceza mahkemesi kuruldu. Adalet Bakanlığı hakim-savcı ve personelinin kullanımında bin 841 daire bulunuyor.

  • Yargıtay’a 60 yeni üye
  • İş yükü artan Yargıtay ile ilgili yeni bir düzenleme gündeme alındı. Özellikle Yargıtay 9. Ceza ve 16. Dairesi gibi bazı daireler ilk derece mahkeme sıfatıyla yargılama yaparken, bu durum, dairelerin iş yükünün artmasına neden oldu. Bu da daire başkan ve üyelerinden oluşan Ceza ve Hukuk Genel Kurulu’ndaki çalışmaların aksamasını beraberinde getirdi. Yargıtay’ın ilgili dairelerinde görülen davaların temyiz incelemelerine bakacak Ceza Genel Kurulu’nun önümüzdeki süreçte iş yükünün daha da artacağı belirtilirken, söz konusu düzenlemeyle, iş yükününün azaltılması, yargılamaların ve mevcut dosyaların daha hızlı sonuçlandırılması amaçlanıyor.

KURUL ÜYELİKLERİ SABİTLENİYOR

Düzenleme, Yargıtay Ceza Genel Kurulu ve Yargıtay Hukuk Genel Kurulu üyeliklerinin sabitlenmesini öngörüyor Düzenlemeyle, daire başkan ve üyeleri artık Genel Kurul’da görev almayacak ve sadece daireleriyle ilgili işleri yürütecek. Genel Kurul üyeleri de artık dairelerde görev almayacak. İş yükünü hafifletecek söz konusu düzenleme, üye sayısının arttırılmasını da beraberinde getiriyor. Bunun için de Yargıtay’a 60 civarında yeni üyenin seçileceği ifade ediliyor. Yasal düzenlemenin ardından yeni üyeleri Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) belirleyecek. Üyeler, adli yargı hakim ve savcılarından meslekte 20 yılını dolduranlar arasından seçilecek.

Hukuku
katledip
gittiler!
GÜNDEM
Hukuku katledip gittiler!

İşkenceler FETÖ
emriyle yapıldı
GÜNDEM
İşkenceler FETÖ emriyle yapıldı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.