Gündem 5 milyonluk vurgun

5 milyonluk vurgun

Kiralık araçları satıp evleri de başkalarına yıllık kiralayan çete çökertildi. 6 noter katibi, birer polis ve jandarmadan oluşan ‘Arsızlar Çetesi’ 500’e yakın kişiyi 5 milyon TL dolandırdı. Çetenin yöntemini çözen İstanbul Polisi, 6 aracın satılmasını son anda önledi.

Şahin Şen Yeni Şafak
Satışın rahat yapılması için çete özellikle hasar kaydı bulunmayan araçları tercih etti.
Satışın rahat yapılması için çete özellikle hasar kaydı bulunmayan araçları tercih etti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri son yılların en büyük dolandırıcılık operasyonuna imza attı. 6 ay önce yapılan bir ihbar üzerine harekete geçen ekipler, sahte kimlikle kiraladıkları araçları internet üzerinden üçüncü şahıslara satan çeteyi takibe aldı. Teknik ve fiziki takip yürütülen çetenin çalışma yöntemi deşifre edildi.

‘ORGAN NAKLİ’ DEVREDE

  • Çetenin “organ nakli” adını verdiği yöntemle GPS takip sistemini elektrik bağlantısını kesmeden başka bir araca naklettiği belirlendi. Bu aracın şirketin şüphelenmemesi için kiralama yapılan ilde tutulduğu, kiralanan aracın ise satılmak üzere başka bir ile götürüldüğü öğrenildi. Çete üyesi polis ve jandarma uzman çavuşun da araç sahiplerinin bilgilerini çete elebaşlarına aktardığı anlaşıldı.

RÜŞVET ÇARKI ÇÖZÜLDÜ

Bilgileri alan çete üyelerinin Avcılar’daki adreste sahte belgeler düzenlediği, GPS takip sistemleri sökülen araçların çete üyesi noter katipleri aracılığı ile başka bir çete üyesine devredildiği öğrenildi. Her bir devir işlemi için noter katiplerine 10 bin TL ödendiği tespit edilirken; araçları devralan kişinin, internet üzerinden satışa çıkardığı araçları, değerinin altında üçüncü kişilere sattığı belirlendi.

500 KİŞİ MAĞDUR

Çetenin sahte belgelerle iki günlüğüne kiraladığı evleri de yıllık kiraladığı, 3 aylık peşin ve bir depozito alarak onlarca kişiyi dolandırdığı ortaya çıktı. Çete üyelerinin dolandırdığı 500’e yakın kişi üzerinden 5 milyon TL vurgun yaptığı tespit edildi. Çete elebaşlarının bu paraları gece hayatında harcadıkları belirtildi.

  • Arsızlığın böylesi
  • Polisin yürüttüğü takip sırasında çete üyeleri, Çorlu’dan kiraladıkları bir aracı Gebze’deki bir noter katibi üzerinden devraldı. Çete üyeleri aracı üçüncü bir şahsa satmadan devreye giren Mali Suçlar Polisi, çekiciye yüklediği aracı otoparka çekti. Arsız dolandırıcılar “aracımız çalındı” diye Kağıthane’deki bir polis merkezine başvurdu. Devreye giren Mali Suçlar Polisi araçların çekici ile alındığı bilgisinin gizli tutulmasını sağladı. Polis bu yöntemle çetenin sahte belgelerle çalmış olduğu 6 aracı satılmaktan son anda kurtardı.

Palu ailesi ile damadı gözaltında
GÜNDEM
Palu ailesi ile damadı gözaltında

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.