Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem 53 kez ağır müebbet
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

53 kez ağır müebbet

MİT operasyonuyla Suriye’den getirilen Reyhanlı saldırısının planlayıcılarından Yusuf Nazik, 53 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Sanıklar, Aykan Hamurcu ve Hasan Kabakulak’a ise 15’er yıl hapis cezası verildi.

Osman Özgan Yeni Şafak
Mavi listede aranan Yusuf Nazik, Suriye’nin Lazkiye kentinde yakalanıp 12 Eylül 2018’de Türkiye’ye getirilmişti.
Mavi listede aranan Yusuf Nazik, Suriye’nin Lazkiye kentinde yakalanıp 12 Eylül 2018’de Türkiye’ye getirilmişti.

MİT’in yakaladığı Reyhanlı saldırısının planlayıcılarından Yusuf Nazik’e ceza yağdı. Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tutuklu sanık Yusuf Nazik hazır edilirken, Aykan Hamurcu ve Hasan Kabakulak ile telekonferans yoluyla bağlantı kuruldu. Türkiye’ye getirildikten sonra kamera karşısında pişman olduğunu söyleyen Nazik, itirafçı olarak Reyhanlı katliamı, terör örgütü THKP/C Acilciler ile örgüt elebaşısı Mihraç Ural’a ilişkin önemli bilgiler vermişti. Yargılama aşamasında tüm itiraflarını inkar eden Nazik, karar duruşmasında da aynı yolu izledi. Mahkeme Başkanının, “Sen örgüt üyesi misin?” sorusuna ise Nazik, “Hayır değilim, böyle bir örgüt yok” cevabını verdi. Daha sonra mahkeme heyeti kararını açıkladı.

Reyhanlı saldırısı

NAZİK’E CEZA YAĞDI

Firari sanık Mehmet Gezer’in dosyasının tefrikine karar veren mahkeme, Yusuf Nazik’i “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak”tan bir, 5’i çocuk 52 kişiyi öldürmek suçundan da 52 kez olmak üzere 53 defa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanık Nazik’e ayrıca 130 kişiyi öldürmeye teşebbüsten 3 bin 900 yıl, izinsiz patlayıcı bulundurmaktan 16 yıl, 2 kişiyi duyu organları zarar görecek şekilde yaralamaktan 36 yıl, bir kadının çocuk düşürmesine yol açacak şekilde yaralanması suçundan 20 yıl 3 ay, 3 kişiyi yaralama suçundan 20 yıl 3 ay, 20 kişiye yönelik basit yaralamaktan 45 yıl, mala zarar vermekten bin 206 yıl, Reyhanlı’da kamu malına zarar vermekten 48 yıl ve “silahlı terör örgütü THKP/C Acilciler’e üye olmak”tan da 15 yıl olmak üzere toplam 5 bin 306 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

REKLAM

DOSYALARI AYRILMIŞTI

11 Mayıs 2013’teki saldırıda 5’i çocuk 52 kişi hayatını kaybetmiş, 146 kişi de yaralanmıştı. 28 Şubat 2018’de karara bağlanan Reyhanlı davasında Yusuf Nazik ve Mihraç Ural dahil kırmızı bültenle aranan 8 firari sanığın dosyası ayrılmıştı.

  • 22 yıla tahliye!
  • Mahkeme, “silahlı terör örgütüne yardım etmek” ve “suçluyu kayırma” suçlarından 22 yıl 6 ay hapis verdiği Aykan Hamurcu ile “silahlı terör örgütüne yardım etmek” suçundan 15 yıl hapis cezası verdiği Hasan Kabakulak’ın kararla birlikte tahliyesine hükmetti. İki sanığın hükümle birlikte tahliyesi kararlaştırılırken üye hakimlerden biri tahliye kararına muhalefet şerhi koydu.

Reyhanlı saldırısının planlayıcısından itiraf görüntüleri
OYNAT 00:00
Reyhanlı saldırısının planlayıcısından itiraf görüntüleri
MİT, 53 vatandaşın hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik'i Suriye'nin Lazkiye kentinde paketleyip Türkiye'ye getirdi.

Reyhanlı'da ölü sayısı 52'ye yükseldi
GÜNDEM
Reyhanlı'da ölü sayısı 52'ye yükseldi

Denizli'de cinayet: Peşini bırakmayan adamı öldürdü
Gündem

Denizli'de cinayet: Peşini bırakmayan adamı öldürdü

Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde bir kadın tarafından bıçaklandığı ileri sürülen kişi hayatını kaybetti. Daha önce sürekli izlendiğini, tehdit edildiğini belirterek şikayetçi olan Gülistan K'nin, aldırdığı koruma kararının ardından yine tehdit edilmesi üzerine şikayetinden vazgeçirildiği, Aydın Ergül'ün dün akşam Gülistan K'nin evine zorla girdiği ve polise ihbarda bulunulmasının ardından ayrıldığı ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da oylar çalındı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da oylar çalındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da muhtarlarla yaptığı iftar programı sonrası konuştu. "Muhtarlık seçimlerin de belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği seçimlerinden ayrılmasında yarar var" diyen Erdoğan, "Toplamda 42 bine tekabül eden 123 sandık ortaya çıkmıştır. Bugün itibarıyla artık 123 sandıktaki 42 bin oyun akıbetinin tespiti mümkün değildir. Çünkü oylar çalındı. Aradaki farkın 13 binlere düşmüş olmasını da kendileri de itiraf ediyor. 29 binden 13 bine kadar iniyor. Burada bir şaibe yok mu? 16 bin oy çalındı" ifadelerini kullandı.

Yıldırım: Bir kez daha İstanbul için yola çıktık
Gündem

Yıldırım: Bir kez daha İstanbul için yola çıktık

AK Parti İBB Başkan adayı Yıldırım, muhtarlarla bir araya geldiği iftar programında "Şimdi bir kez daha İstanbul için yola çıktık. Bu kutlu vakitte Rabbim'den niyazımız bizi müjdelenmiş şehir İstanbul'a layık kılmasıdır. Eyüp Sultan'ın, Fatih Sultan Mehmet'in, Mimar Sinan'ın, Kanuni'nin İstanbul'unu, onlara layık olanlar yönetecek" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.