Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem 74 yıldır şifa dağıtıyor
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

74 yıldır şifa dağıtıyor

İstanbul’un en yaşlı eczacısı 95 yaşındaki Gülzar Aydın, mesleğini halen ilk günkü şevkle sürdürüyor. Aydın, “Eczacılık para kazanmak için değil, insanlara yardım için yapılan bir meslektir. Daima bunun düşünülmesi lazım” diyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Gülzar Aydın
Gülzar Aydın

İstanbul Eczacı Odası kayıtlarına göre kentin en yaşlı eczacısı 95 yaşındaki Gülzar Aydın, 74 yıldır mesleğini büyük bir şevk ve heyecanla sürdürüyor. Beşiktaş Ulus Mahallesi’nde oturan Aydın, Bakırköy Yeşilyurt Mahallesi’ndeki iş yerine her gün araçla gelip dönerken yaklaşık 50 kilometre yol kat ediyor. Şanlıurfa’da 1924 yılında dünyaya gelen Aydın, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı Eczacı Okulu’ndan 1945 yılında mezun oldu. Dönemin önemli ilaç üreticilerinden Hüsnü Arsan’ın yanında çalışmaya başlayan Aydın, Arsan’ın vefatından sonra 1953 yılında Aksaray’da kendi eczanesini açtı. Aydın, dükkanın yıkılmasıyla iş yerini Bakırköy Osmaniye Mahallesi’ne, daha sonra Yeşilyurt Mahallesi’ne taşıdı. 1970’li yıllardan beri aynı bölgede hizmet veren Aydın ayrıca İstanbul Eczacı Odası’nın seçimle göreve getirilen ilk genel sekreteri oldu.

GELİŞTİRDİĞİ İLAÇLAR PİYASAYA SÜRÜLMÜŞ

  • Aydın’ın 1949 ile 1952 yılları arasında farklı markalarda ateş düşürücü-ağrı kesici, astım, öksürük ve bağırsak parazitleri için ilaçlar geliştirdiğini, ruhsatını aldığı dört ilacın söz konusu dönemde piyasaya sürüldü. “Dürüstlükle çalışanın hiçbir zaman sırtı yere gelmez” diyen Aydın, “Eczacılık, para kazanmak için değil, insanlara yardım için yapılan bir meslektir” şeklinde konuştu.

Kitap ve Kültür Fuarı beş ayrı noktada
HAYAT
Kitap ve Kültür Fuarı beş ayrı noktada
Denizli'de cinayet: Peşini bırakmayan adamı öldürdü
Gündem

Denizli'de cinayet: Peşini bırakmayan adamı öldürdü

Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde bir kadın tarafından bıçaklandığı ileri sürülen kişi hayatını kaybetti. Daha önce sürekli izlendiğini, tehdit edildiğini belirterek şikayetçi olan Gülistan K'nin, aldırdığı koruma kararının ardından yine tehdit edilmesi üzerine şikayetinden vazgeçirildiği, Aydın Ergül'ün dün akşam Gülistan K'nin evine zorla girdiği ve polise ihbarda bulunulmasının ardından ayrıldığı ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da oylar çalındı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da oylar çalındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da muhtarlarla yaptığı iftar programı sonrası konuştu. "Muhtarlık seçimlerin de belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği seçimlerinden ayrılmasında yarar var" diyen Erdoğan, "Toplamda 42 bine tekabül eden 123 sandık ortaya çıkmıştır. Bugün itibarıyla artık 123 sandıktaki 42 bin oyun akıbetinin tespiti mümkün değildir. Çünkü oylar çalındı. Aradaki farkın 13 binlere düşmüş olmasını da kendileri de itiraf ediyor. 29 binden 13 bine kadar iniyor. Burada bir şaibe yok mu? 16 bin oy çalındı" ifadelerini kullandı.

Yıldırım: Bir kez daha İstanbul için yola çıktık
Gündem

Yıldırım: Bir kez daha İstanbul için yola çıktık

AK Parti İBB Başkan adayı Yıldırım, muhtarlarla bir araya geldiği iftar programında "Şimdi bir kez daha İstanbul için yola çıktık. Bu kutlu vakitte Rabbim'den niyazımız bizi müjdelenmiş şehir İstanbul'a layık kılmasıdır. Eyüp Sultan'ın, Fatih Sultan Mehmet'in, Mimar Sinan'ın, Kanuni'nin İstanbul'unu, onlara layık olanlar yönetecek" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.