GündemAdalet Bakanı Darbe davalarının yarısı sonuçlandı

Adalet Bakanı: Darbe davalarının yarısı sonuçlandı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Darbe dosyalarının şu ana kadar 105'inde karar çıkmıştır, yarıdan fazlası sonuçlanmıştır. Bu çok önemli bir gelişme terör yargılamalarıyla ilgili" dedi. Gül ayrıca, çocuklarla yakın temas halinde olan görevlilerin sabıka kayıtlarında bir suç olması halinde iş yerleri tarafından bunların görülebileceğine dikkat çekti.

Haber MerkeziAA
Adalet Bakanı Gül, darbe davalarının yarısının sonuçlandığını açıkladı.
Adalet Bakanı Gül, darbe davalarının yarısının sonuçlandığını açıkladı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Gül, seçim ittifakına ilişkin teklifin görüşmelerinin TBMM'de geç saatlere kadar sürmesine yönelik eleştirilerle ilgili, "Muhalefetin bir şey söylemek değil de engellemek, Meclisi sabote etmek adına yaptığı çabalar üzerine grup yönetiminin aldığı bir karardır." ifadesini kullandı.

'CHP ve HDP ret politikası yürütüyor'

Çalışmaların, kamuoyunun gözü önünde gerçekleştirildiğine dikkati çeken Gül, "AK Parti ve MHP'nin büyük fedakarlıkla gece yarısına kadar çalıştıklarını, CHP ve HDP'nin az sayıda katılımla çalışmalarda yer aldığını ve ret politikası yürüttüğünü bildirdi.

'Sandıktan çıkamayacaklarını anladılar'

Seçimlerde kamu görevlilerinin sandık kurulu başkanı olmasına ilişkin itirazlar bulunduğunu anımsatan Gül, bunların art niyetli olduğunu belirten Gül, "Daha şimdiden seçim yenilgisini, adeta sandıktan çıkamayacağını anlayan kişilerin beyhude çabaları olarak yorumluyorum. Bilakis seçime ve sandığa güveni artıran bu uygulamalara destek verilmesi gerekir." dedi.

'Mühürsüz oy pusuluları yine geçersiz'

Bakan Gül, "Mühürsüz oy" tartışmalarına ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sandık Kurulunun mührü olmayan oy pusulaları geçersizdir. Bizim düzenlememiz de böyle ancak 'Sandık Kurulunun ihmali nedeniyle YSK filigranı olan ve hiçbir şekilde geçerliliğinde şüphe olmayan pusulalar geçerlidir' diye düzenleme yapıyoruz. Mühürsüz oy pusulaları yine geçersiz ama sandık kurulu ihmal ettiyse kusura bakmasın bu ihmali oraya fatura etmiyoruz. Kim sandık kurulu üyesi olacaksa, bu mührü basmazsa suç işlemiş olurlar. Bu mührü basmayanlar hakkında suç duyurusunda bulunuruz."

'Vatandaşa ihbar kapısını açtık'

"Gerektiği zaman kolluk kuvvetlerinin çağrılması için vatandaşa yetki verilmesi" konusunda ise Gül, getirdikleri düzenlemeyle vatandaşların kolluk kuvvetlerine "Şurada bir yolsuzluk yapıyor" diye ihbarda bulunabileceğini, vatandaşın bu ihbarı şahsen yapacağını belirtti.

Seçim güvenliğine ilişkin bir yolsuzluk olduğunda vatandaş bir yere müracaat edip şikayet etmesin mi? Bir usulsüzlük varsa buna göz mü yumulsun?

Hasta ve engellilerin oy kullanabilmesi için yeni düzenlemeler yapıldığına değinen Gül, seyyar sandık kurullarının oluşturulacağını vurguladı.

'İstismar suçu işleyenin kayıtları görülecek'

"Çocuk istismarıyla ilgili düzenlemede son durum nedir?" sorusu üzerine Gül, çalışmanın çok değerli uzmanlarla da görüşülerek olgunlaştırıldığını, nihai karar aşamasına getirildiğini açıkladı. Konuyu birçok boyutuyla ele aldıklarına işaret eden Gül, "Bir çocuğumuzu bile bu istismardan kurtaracak ne varsa, gerekirse yeniden kanunu yazarız, buna çalışırız. Asla bu konuda bir ihmalimiz, zafiyetimiz olamaz. Bu konuda hakimlerimiz, savcılarımız ve kanunlarımızda büyük bir duyarlılık var." diye konuştu.

Bakan Gül, çocuklarla yakın temas halinde olan görevlilerin sabıka kayıtlarında, işledikleri bu tip suçlar bulunması halinde, iş yerleri tarafından bunların görülebileceğine dikkat çekti. "İstismara hiçbir tolerans verilmeden her türlü düzenlemeyi yapıyoruz." diyen Gül, medyanın da bu konuda üzerine düşeni yapmasını istedi.

'Mahkemeler çalışıyor'

"FETÖ davalarıyla ilgili son durum nedir?" sorusu üzerine Gül, darbe davalarında çok önemli gelişmelerin olduğunu, bu konuda mahkemelerin yoğun bir şekilde çalıştığını bildirdi. Yargılamaların devam ettiğine dikkati çeken Gül, şöyle devam etti:

  • Darbe dosyalarının şu ana kadar 105'inde karar çıkmıştır. Yarıdan fazlası sonuçlanmıştır, bu çok önemli bir gelişme terör yargılamalarıyla ilgili. Bizim beklentimiz darbe girişiminde bulunanların bir an önce cezasını çekmesi, varsa suçlu olmayanların da bir an evvel beraat etmesidir ama bu konuda asla bizim ve milletimizin bir zafiyete, ihmale tahammülümüz olamaz. Bu, bizim için kırmızı çizgidir." ifadesini kullandı. Cezaevlerinde uyuşturucuyla ilgili suçlardan 51 bin 359 tutuklu ve hükümlü bulunduğunu açıklayan Gül, "Neredeyse cezaevlerinin dörtte biri uyuşturucudan dolayı içeride olan kişiler." dedi.

'FETÖ Elebaşının iadesi bir siyasi tutum'

FETÖ elebaşı Fetullah Gül'ün iadesine ilişkin soruya Bakan Gül, şu yanıtı verdi: "Bu bir siyasi tutum esasen ama biz hukuki bir tutum bekliyoruz muhataplarımızdan. Uluslararası sözleşmelerimize, ikili sözleşmelerimize riayet bekliyoruz. Umut ediyoruz Dışişleri Bakanımız da yakında tekrar gidecek."

Çiftlik Bank soruşturması

Çiftlik Bank soruşturmasıyla ilgili soru üzerine Gül, bu konuda merkezde soruşturma yapılarak ve tedbirler alınarak sürecin devam edeceğini, ilgili başsavcılıkların kamuoyunu bilgilendireceğini belirtti.

Mübaşirlerin genel hizmet sınıfına geçmesi talebiyle ilgili Gül, mübaşirlerin mahkemelerin yükünü taşıdığını, bu konuda hazırladıkları teklifi Maliye Bakanı Naci Ağbal'a verdiklerini, taleplerinin kabul edilmesini umut ettiklerini, konuyu takip edeceklerini söyledi. Bu yıl personel alımı olacağını açıklayan Gül, nihai sayının netleştikten sonra açıklanacağını, FETÖ'den ihraç edilenlerin yerine de alım yapılacağını kaydetti.

'İttifakla seçim güvenliği daha fazla sağlanacak'
GÜNDEM
'İttifakla seçim güvenliği daha fazla sağlanacak'

Adalet Bakanı Gül'den 'kimyasal hadım' açıklaması
GÜNDEM
Adalet Bakanı Gül'den 'kimyasal hadım' açıklaması

Motorine zam geliyor
Ekonomi

Motorine zam geliyor

Benzine yapılan 15 kuruşluk zammın ardından bir fiyat artışı da motorine geldi. Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde motorinin litre satış fiyatına 17 kuruş zam beklendiğini duyurdu.
İki ile akın var, sayı 300 bini bulabilir
Ekonomi

İki ile akın var, sayı 300 bini bulabilir

TÜROB Başkanı Timur Bayındır, 2017 yılında 2,5 milyon İranlı turisti ağırlayan Türkiye'nin İran'da 1 numaralı turizm pazarı haline geldiğini, Nevruz Bayramı boyunca İstanbul ve Van başta olmak üzere Türkiye'nin yine İranlı akınına sahne olacağını bildirdi.
SEKA’nın kapandığını sanıyor
Ekonomi

SEKA’nın kapandığını sanıyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı çıkarken büyük bir gafa imza atıp Balıkesir SEKA’nın özelleştikten sonra kapandığını iddia etti. Ancak Albayrak Grubu bünyesine katıldıktan sonra SEKA’ya tam 900 milyon lira yatırım yapıldı. SEKA kağıt fabrikası şimdi yıllık 450 milyon dolarlık üretime hazırlanıyor.
Polis memuru kendisini kaza ile vuran meslektaşıyla evlendi
Gündem

Polis memuru kendisini kaza ile vuran meslektaşıyla evlendi

Antalya'da görev yapan polis memuru Ceren Ekinci, 10 ay önce silahından kaza ile çıkan kurşunun başına isabet etmesi sonucu yaralanmasına neden olan meslektaşı Taha Yasin Gül ile dünyaevine girdi. Polis çiftin gelin arabası ise TOMA oldu.
2018 en güzel Regaib Kandili mesajları
Gündem

2018 en güzel Regaib Kandili mesajları

Üç ayların başlangıcını müjdeleyen Regaib Kandili bugün gece idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek Regaib Kandili'nde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, kısa Kandil mesajlarını derledik. İşte 2018 Regaib Kandili mesajları ve sözleri…