Gündem Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türk-İslam bilim insanlarının dünya medeniyetlerine katkıları paneli yapıldı

Ahmet Yesevi Üniversitesinde Türk-İslam bilim insanlarının dünya medeniyetlerine katkıları paneli yapıldı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Ahmet Yesevi Üniversitesi ve İslam Bilim Tarihi Araştırmaları (İBTAV) Vakfı işbirliğiyle 11 Kasım 2019 Pazartesi günü “Türk-İslam Bilim İnsanlarının Dünya Medeniyetlerine Katkıları” konulu panel düzenlendi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde panele katılanlar
Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde panele katılanlar

2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı kapsamında tertip edilen etkinlik, Üniversitemiz ev sahipliğinde, Uşak Üniversitesi ve Kırıkkale Üniversitesinin katkılarıyla Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Panelin açılış konuşmaları, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve (İBTAV) Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Mecit Çetinkaya tarafından yapıldı.

Panelin Moderatörlüğünü yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, konuşmasında, Türk dünyasının birlik ve beraberlik sembolü olan Hoca Ahmet Yesevi’nin adını taşıyan ilim ve irfan ocağında, Türk dünyasının öncü isimlerinden Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

2019’un Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından Fuat Sezgin Yılı ilan edildiğini belirten Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak 2019 Fuat Sezgin Yılı anısına pek çok faaliyet icra ettiklerini söyledi. “Yıl içerisinde bu kapsamda, İstanbul’da 8. Türkoloji Kongresi, Nisan ayında Türkistan’da “Geçmişten Günümüze Türkistan: Tarih, Kültür ve Medeniyet sempozyumu, Almatı’da “İslam Medeniyetinde Bilim ve Teknoloji” konferansları gibi uluslararası düzeyde pek çok etkinlik gerçekleştirdiklerini dile getiren Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız, “Bugün burada Türk-İslam Bilim İnsanlarının Dünya Medeniyetlerine Katkıları konulu panel ile bu faaliyetlere bir yenisini daha ekliyoruz” dedi.

Mütevelli Heyet Başkanı Yıldız, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Fuat Sezgin Anma Yılı Koordinatörü Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan ve Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş gibi panelin çok özel konukları olduğunu belirterek, sunumlarını yapmak üzere sözü konuşmacılara verdi.

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan konuşmasında, 9-13. yüzyıllarda Avrupa karanlık çağını yaşarken İslam bilim tarihindeki gelişmeleri anlattı. Rektör Aslan, Nursultan Nazarbayev’in “Öz tarihini bilen, ona değer verip gurur duyan halkın geleceğinin parlak olacağına eminim. Geçmişiyle gurur duyup bugünün değerini bilmek ve geleceğe olumlu bakmak başarımızın güvencesidir” sözüne atıfta bulunarak, Türklerin geçmişten günümüze bilime çok önemli katkılar yaptığını ve yapmaya da devam ettiğini vurguladı.

Rektör Aslan “Batı elde ettiği ilimlerin temelini eski Yunan ve Roma’dan aldığını ileri sürmektedir. Halbuki o ilimleri Müslümanlardan aldılar. Hiçe saydıkları orta çağ, Müslümanlar açısından müspet ilimlerin zirve noktasıdır” dedi. Rektör Aslan sunumunda “Batı ilk uçağı Wright kardeşlerin yaptığı söylenmektedir oysaki ilk uçuş denemesini onlardan bin yıl öncesinde İslam bilim insanı İbn-i Firnas gerçekleştirmiştir” diye konuştu. Konuşmasında buna benzer örnekler veren Rektör Aslan; Tıp, Matematik, Kimya, Astronomi, Felsefe, Mühendislik, Mimarlık gibi bilim dallarında Müslüman bilim adamlarının ortaya koymuş olduğu buluşları açıkladı. Ayrıca günümüzde de bu alanlarda büyük çalışmalar yapıldığının altını çizdi.

Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş ise konuşmasında, ilmin doğduğu, büyüdüğü ve bütün dünyayı aydınlattığı topraklarda ve aynı zamanda Hoca Ahmet Yesevi gibi bir bilim insanın yanı başında böyle bir etkinliğin düzenlenmesinde duyduğu memnuniyeti dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti. Rektör Savaş konuşmasında, büyük Türkistan coğrafyasında yetişen ve batı medeniyetine öncü olmuş Müslüman bilim adamlarından bahsetti. Rektör Savaş ayrıca İslam dininin ilme verdiği öneme vurgu yaparak “Kutsal kitabımızın ilk emri oku kelimesiyle başlamaktadır. "Biz, -iki günü birbirine denk olan ziyandadır- ve -ilim Çin’de bile olsan gidin alın- diyen bir Peygamber’in ümmetiyiz” diye konuştu.

Rektör Savaş Türk İslam tarihinde matematik alanında bilimsel çalışmalar yapan İbn-i Heysem’in 11. yüzyılda yazmış olduğu denklemi batılılar 20. yüzyıla kadar çözemediğini belirtti. Ayrıca Müslüman bilim adamlarının eserlerinin bazılarının hala bilinemediğini, özellikle Mimar Sinan’ın eserlerindeki teorilerin çözüme kavuşturulamadığına dikkat çekti.

Konuşmaların ardından Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Aslan, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş ve (İBTAV) Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Mecit Çetinkaya’ya geleneksel Kazak milli giysisi Çapan giydirildi. Panel, konser ve halkoyunları gösterimi ile son buldu.

Sarsıldık 6.8
Gündem

Sarsıldık 6.8

Elazığ dün akşam 20.55’te 6,8 büyüklüğünde şiddetli bir depremle sarsıldı. Neredeyse bütün orta ve doğu Anadolu’da hissedilen depremde, sarsıntının merkez üssü Sivrice ve Malatya’nın Doğanyol ilçelerinde bazı binalar yıkıldı. Enkaz altında kalan vatandaşları kurtarma çalışmaları sürerken AFAD'dan saat 10.00'da yapılan açıklamada Elazığ'da meydana gelen depremde 21 kişinin hayatını kaybettiği, 1030 kişinin yaralandığını belirtildi. Enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki Miraç, hastanede tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti
Elazığ'da arama kurtarma çalışmalarından peş peşe güzel haberler
Gündem

Elazığ'da arama kurtarma çalışmalarından peş peşe güzel haberler

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası yıkılan binaların enkazı altına kalan 38 kişinin olduğu ve kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Enkazdan şu ana kadar 11 kişi sağ kurtarıldı. Enkazdan çıkarılan 12 yaşındaki Miraç, hastanede hayatını kaybetti. Devam eden arama kurtarma çalışmalarında Elazığ merkezde yıkılan binanın altında kalan aileden Cengiz Çelik 15 saat sonra sağ olarak kurtarıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada enkazdan 39 kişinin sağ kurtarıldığını belirtti. Devam eden arama kurtarma çalışmalarında enkaz altında kalan bir kişi daha 17 saat sonra kurtarıldı. Elazığ'daki depremde sağlık personelinin telefonla görüştüğü "Azize" isimli kadın, enkaz altından 17 saat sonra kurtarıldı. Elazığ'da Mustafa Paşa Mahallesinde yapılan çalışmalarda 19 saat sonra enkazdan bir kişi daha sağ olarak çıkarıldı. Toplamda 45 kişi sağ olarak kurtarıldı.

Depremden etkilenen Elazığ'da çok sayıda aile geceyi dışarıda geçirdi
Gündem

Depremden etkilenen Elazığ'da çok sayıda aile geceyi dışarıda geçirdi

Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyüklüğünde depremin ardından kentte çok sayıda aile dondurucu soğukta geceyi dışarıda sabahladı. Kent sakinlerinden Emre Tokay, "Artçı sarsıntı dolayısıyla eve girmeye korkuyoruz. Sağ olsun olsun devletimiz ilgilendi, bakanlarımız geldi. Bizimle ilgilendirdikleri için hepsine teşekkür ediyoruz" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.