GündemAK Parti daraltılmış bölgeyesıcak

AK Parti daraltılmış bölgeye sıcak

Seçim İşleri Başkanı Ahmet Sorgun başkanlığında 12 kişilik uyum komisyonu bir ayı aşkın süredir çalışıyor. Hazırlanan rapor Erdoğan’a sunulacak. AK Parti, daraltılmış bölge uygulamasına sıcak bakıyor.

Fazıl ŞahanYeni Şafak
16 Nisan halk oylaması ile birlikte cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin hayata geçmesinin ardından uyum yasaları sırada.
16 Nisan halk oylaması ile birlikte cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin hayata geçmesinin ardından uyum yasaları sırada.

MHP’nin “bekliyoruz” diyerek özellikle seçim barajı konusunda adres gösterdiği AK Parti’de uyum mesaisinde üç model de masada. 16 Nisan halk oylaması ile birlikte cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin hayata geçmesinin ardından uyum yasaları sırada. Gözler MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin son açıklaması ile birlikte özellikle siyasi partiler yasası ve seçim barajı gibi konulara odaklandı.

12 KİŞİLİK KOMİSYON

AK Parti’de Seçim İşleri Başkanı Ahmet Sorgun başkanlığında 12 kişilik uyum komisyonu bir ayı aşkın süredir mesaide. Komisyon çalışması sonrasında oluşturacağı raporları alternatifli olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak. AK Parti hukukçularının henüz süren çalışmalarına göre, milletvekilliği seçimi konusunda üç model de gündemde bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan olduğu dönemde tartışmaya açtığı “dar bölge”, “daraltılmış bölge” ve “mevcut sistemin devamı”nın etkileri tek tek değerlendiriliyor.

BARAJIN SIFIRA İNDİRİLMESİ SEÇENEK

Dar bölge seçim sisteminin benimsenmesi halinde, halen yüzde 10 olan seçim barajının sıfır olması gündeme gelecek. Bir seçim bölgesinden, en fazla 5’e kadar milletvekili seçilmesi mümkün olacak. Bu sayede, seçmenler de, oy verdikleri milletvekillerini tek tek tanıyacak. 5’in üzerinde milletvekili çıkaran illerde, seçim bölgesi sayısı artmış olacak. Halkla iç içe olmayan, projelerini anlatamayan, verdiği sözleri yerine getiremeyen isimlerin tekrar aynı bölgeden seçilme şansı büyük oranda ortadan kalkacak.

Kulislerde daraltılmış bölge sistemine AK Parti’nin sıcak baktığı konuşuluyor. Eğer “daraltılmış bölge” sistemine destek gelirse, seçim barajının 5 veya 7 olarak uygulanması da üzerinde durulan konulardan biri. Üçüncü seçenek ise, mevcut sistemin devamı. Seçim ve Siyasi Partiler Kanunlarında değişiklik yapılmasına dair hedefler, Meclisteki siyasi partinin de beyannamelerinde yer almıştı. Yapılacak değişikliklerle, siyasi partilere üyelik kolaylığının sağlanması, sandık güvenliğinin artırılması gibi hususlarda da köklü düzenlemelerin hayata geçirilmesi bekleniyor.

BİZİM İÇİN YENİ DEĞİL

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal da konu ile ilgili şunları söyledi: “Bu bizim için yeni bir konu değil. Biz 2012 yılında bir çağrıda bulunduk, bunu müzakere edelim diye çağrıda bulunduk. O gün herhangi bir karşılık bulmadı çağrımız. Hepsiyle ilgili çalışmalar şu anda yürütülüyor. Biz de AK Parti olarak düşüncelerimiz sonuçlandığında kamuoyu ile paylaşacağız.

SİSTEM İYİ ANLATILMALI

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı liseye geçişte yeni sistemin gündeme gelmesinin ardından Erdoğan’ın, sistemin iyi anlatılması gerektiğini söylediği kaydedildi. Edinilen bilgilere göre Erdoğan, dershane ve etüt merkezlerinin yeniden canlanmasına da kesinlikle müsaade edilmeyeceğinin mesajını verdi. FETÖ ile mücadelenin de soruşturmalar kapsamındaki mağduriyetler ve şikayetler konusunda Erdoğan’ın bu tür şikayetlerin bir kısmının altından FETÖ’nün çıktığını hatırlattığını belirterek, “Acırsak acınacak hale geliriz” dediği bildirildi. Vekillere, istifa eden belediye başkanlarına yönelik de Erdoğan, “Dışlayacak hareketlerden arkadaşlarımızı küçük düşürecek konuşmalardan kaçının” mesajını verdiği kaydedildi. 

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.


ABD’de imam camiye saldıran zanlıya verilen cezayı ödedi
ABD'nin Arkansas eyaletinde bir camiye zarar veren zanlı Abraham Davis'e faşist eylem sebebiyle 3 bin 200 dolar para cezası kesildi. Cami imamı, saldırgana kesilen cezayı kendisi ödedi. İmamın bu tavrı büyük takdir topladı.
Yoğurdun Steve Jobs'u
Çöpe attığı kağıtla kaderi değişti. 39 yaşındaki Türk girişimci Hamdi Ulukaya'nın inanılmaz başarı öyküsü...


Esnafa 10 maddelik müjde
Hükümet, esnafın haklarını gözetecek çok önemli çalışmalar başlattı.