Gündem AK Parti Sözcüsü Çelikten ümmetçilik eleştirilerine tepki Devletimiz ve milletimiz pek çok boyuta sahiptir

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 'ümmetçilik' eleştirilerine tepki: Devletimiz ve milletimiz pek çok boyuta sahiptir

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yöneltilen "ümmetçilik" eleştirilerine yanıt verdi. Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğindeki siyasetin Türkiye'nin tarihsel derinliğini ve stratejik tüm boyutlarını kapsadığını ifade etti. Çelik, "Cumhurbaşkanı'nın 'ümmet' demesini, Cumhuriyet değerlerine, toplum ve millet kavramlarına aykırı görmek köhnemiş bir zihniyettir. " dedi.

Haber Merkezi AA
AK Parti Sözcüsü Çelikten ümmetçilik eleştirilerine tepki: Devletimiz ve milletimiz pek çok boyuta sahiptir
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik

Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik yapılan eleştirileri değerlendirdi.

"Devletimiz çok boyuta sahiptir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İslam ümmetinin sorunlarının çözümü için yaptığı vurguları, bazı siyasetçi ve yorumcular tarafından temsil edilen zihniyetin "bunlar ümmetçilik yapıyor" diye yargılamaya çalıştıklarını belirten Çelik, yorumcuların aynı "köhne" yaklaşımla Erdoğan'ın kullandığı ifadeleri "güya" yargılamaya çalıştığını bildirdi.

"Devletimiz ve milletimiz pek çok boyuta sahiptir." ifadesini kullanan Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türk milletinin varoluşuna, hak ve menfaatlerine dayanan siyasete liderlik ettiğine işaret etti.

Erdoğan'ın aynı zamanda ümmetin sorunlarının çözümü, Türk dünyasının dirliği ve medeniyetler arası iş birliği için de çalıştığını belirten Çelik, Erdoğan'ın, Türkiye'nin yakın coğrafyasındaki Türkmen, Kürt, Arap, Sünni, Şii, Hristiyan, Yahudi, Ezidi ve diğer tüm toplulukların barışı için mücadele ettiğini bildirdi.

"Ümmet kelimesini aykırı görmek köhneleşmiş bir zihniyettir"

Çelik, şöyle devam etti:

"Bu çerçevede Cumhurbaşkanımız 'ümmetin birliğine ve dirliğine' vurgu yaparak, mezhepçilik ve ırkçılık belasına karşı sürekli uyarıda bulunmaktadır. Türkiye Cumhurbaşkanı'nın 'ümmet' demesini, Cumhuriyet değerlerine, toplum ve millet kavramlarına aykırı görmek köhnemiş bir zihniyettir. Cumhuriyetimizin şan ve şerefini koruyan Türkiye ve millet odaklı siyasetin lideri Cumhurbaşkanımız, ümmetin birliğini, Türk dünyasının güçlenmesini, komşu halkların barış içinde yaşamasını da gözetmektedir.

Kültür ve inanç coğrafyamızın değerleri ile Cumhuriyet değerlerimizi çatıştıran anlayış ilkel bir yaklaşımdır. Bu zihniyet, vatandaşlarımızın aidiyet bilincini yaralayan ve devlet-millet birlikteliğine mani olan bir çizgiyi temsil etmektedir. Ayrıca devletimizin ve milletimizin dünya ile ilişkisini tek boyuta indirgemektedir. Medeniyet ve siyaset değerlerimizi çatıştıran bu dar anlayış Cumhuriyet değerlerine yaslandığı iddiasını öne sürse de aslında Cumhuriyetimizin tarihsel derinliğini ve Türkiye'nin etki coğrafyasını idrakten uzaktır. Cumhurbaşkanımızın çok boyutlu bir kültürel yaklaşıma ve siyasete yaslanan vurgularını hadsiz şekilde yargılamaya çalışanlar, öncelikle bu kavramları alfabe düzeyinde öğrenmelidir."

AK Parti Sözcüsü Çelik: İsrail savaş uçaklarıyla çocukları öldürüyor
GÜNDEM
AK Parti Sözcüsü Çelik: İsrail savaş uçaklarıyla çocukları öldürüyor

"Örgütlü cehalet"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, millet ve Cumhuriyetin tarihten bugüne taşıdığı değerlerin güçlenmesi için nasıl çalıştığına herkesin şahit olduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

"Türk dünyası, Cumhurbaşkanımızın Türk dünyası için ne büyük mücadele verdiğini en son Karabağ savaşında görmüştür. Ve ümmet, Cumhurbaşkanımızın Mescid-i Aksa ve Kudüs için öteden beri verdiği mücadeleyi bugünlerde yine görmektedir. Türkiye 'örgütlü cehalet'in millet, cumhuriyet, demokrasi, ümmet, toplum, Türk dünyası, Avrupa vizyonu kavramlarını birbiriyle çatıştıran ilkelliğini geride bırakmıştır.

Cumhurbaşkanımız liderliğindeki siyaset ülkemizin tarihsel derinliğini ve stratejik tüm boyutlarını kapsamaktadır. Atatürk'ün 'Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır' sözü Cumhuriyetimizi yaşatmak ve güçlendirmek için ilkemizdir. Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmaya azimliyiz. Cumhurbaşkanımızın bugün vurgu yaptığı gibi ülkemizi yeni hedeflere ulaştırmak için çalışmaya devam edeceğiz. Ve Kudüs'ün ve Mescid-i Aksa'nın izzetini korumaya da var gücümüzle çalışacağız."

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten işgalci İsrail'e destek veren Avusturya'ya tepki: İslam ve Erdoğan düşmanlığının sembolü
GÜNDEM
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten işgalci İsrail'e destek veren Avusturya'ya tepki: İslam ve Erdoğan düşmanlığının sembolü

Gazze'de yaşayan Assar: Arap ülkeleri ya İsrail'i savunuyor ya da susuyor
OYNAT 09:03
Gazze'de yaşayan Assar: Arap ülkeleri ya İsrail'i savunuyor ya da susuyor
İşgalci İsrail'in Kudüs ve Gazze'deki saldırıları artarken, dünyadan izole edilen Gazze'de yaşayan Mustafa Assar yenisafak.com'dan Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik ve Editör Taha Hüseyin Karagöz'e konuştu. Havadan ve karadan saldırı altında olduklarını söyleyen Assar, Arap ülkelerinin İsrail'den yana taraf aldıklarını ya da sustuklarını belireterek 'Türkiye'nin yaptıklarını asla unutmayacağız. Ülkemizi sonuna kadar koruyacağız. Bizim için dua edin. Her an bombardıman yapılıyor. Az önce yakınlarımıza füze düştü. Onlardan değil yakınlarımı kaybetmekten korkuyorum' diye konuştu.
İşgalci İsrail, Gazze'deki
OYNAT 00:34
İşgalci İsrail, Gazze'deki "Filistin Üretim Bank" binasını vurdu
İşgalci İsrail ordusu, Gazze'de bulunan 'Filistin Üretim Bank' binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırı sonucu banka binası tamamen yıkıldı.

İşgalciler Filistinlilere ait araçları ateşe verdi
OYNAT 00:51
İşgalciler Filistinlilere ait araçları ateşe verdi
İşgalci İsrail güçleri, Gazze'nin yanı sıra Kudüs'te de sivil halkı hedef almayı sürdürüyor. Silvan Mahallesi'nde Filistinlilere plastik mermilerle saldıran polislerden cesaret alan işgalciler, yöre sakinlerinin arabalarını ateşe verdi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.