|

Ali Ağaoğlu başörtülü sevmez

İş adamı Ali Ağaoğlu'nun, inşa ettiği sitelerde faaliyet gösteren 'My Club' adlı sosyal tesislerde başörtülülerin spor yapması yasak. Olimpiyatlarda bile sporcuların başörtüsüyle yarışmasına izin verilirken, My Club yöneticileri, 'Böyle spor yapmak sağlığa zararlı. Bone takın öyle gelin' diyerek müşterileri geri çeviriyor.

Behlül Çetinkaya
00:00 - 4/10/2012 Perşembe
Güncelleme: 23:58 - 3/10/2012 Çarşamba
Yeni Şafak
Ali Ağaoğlu başörtülü sevmez
Ali Ağaoğlu başörtülü sevmez

Ağaoğlu konut projelerinden biri olan Bahçelievler My City'de bulunan My Club fitness ve spor alanlarında çağdışı bir uygulamaya imza atıldı. 600 bin TL ödeyerek My City'den daire alan ve üç hafta önce taşınan yeni evli Harun Dursun ve eşi Bahar Dursun bilgi almak için gittiği site içerisindeki Ağaoğlu Şirketler Grubu bünyesindeki My Club'da bulunan fitness salonunda başörtüsü takılamayacağını öğrendi. Dursun çifti ile tartışan My Club yetkilileri Bahar Dursun'un başörtüsü yerine bone takılabileceğini ancak bu şekilde her alandan faydalanabileceğini söyledi. Başörtüyle spor yapmanın sağlığa zararlı olduğunu iddia eden My Club Ataşehir Merkez Müdürü Didem Koçdur, başörtüsü takmakta ısrar edenlerden salona gelmemelerini rica ettiklerini söyledi.Başörtüsü yasağının Ağaoğlu Şirketler Grubu bünyesindeki My Club işletmelerinin tamamında uygulandığı ortaya çıktı. My Club yetkilisi Didem Koçdur, başörtüsüyle spor yapılmasına 'sağlıklı olmaması sebebiyle' karşı çıktıklarını, uluslararası standartlara göre başı ve boynu saran başörtüsünün spor yaparken takılmasının çeşitli tehlikeler barındırdığını iddia etti.

BAŞÖRTÜSÜZ SPOR YAPIN!

'Amacımız uluslararası standartlara göre hizmet vermek. Bu yüzden başörtüsü ile spor yapmak isteyenlerden, başörtüsüz spor yapmalarını istiyoruz. Çünkü uluslararası standartlara göre spor kıyafetleri bellidir ve başörtüsü bu kıyafetlerden biri değildir. Biz de ısrar edenlerden başörtüsüyle gelmemelerini rica ediyoruz.' diyen Koçdur, başörtüsünün spor yapmak isteyenlerce tercih edilmemesi gerektiğini ve doğru hizmet vermek amacıyla buna karşı çıktıklarını söyledi.

EVİMİ SATMAYI DÜŞÜNÜYORUM

Şirket kuralı olduğu iddiasıyla spor salonundan geri çevrilen Harun ve Bahar Dursun çifti bu ayrımcılığın son bulması için çalışacaklarını söyledi. Harun Dursun, bu işin peşini bırakmayacağını, evini de satacağını ifade etti. 'Muhafazakar insanları toplumdan ayrıştırmak istiyorlarsa açıkça söylesinler. Benim eşim başını örteli üç yıl oldu, bu durum onun moralini bozuyor.Ne tazminat istiyorum ne de izin verilmesini. Eşimden özür dilesinler ' diyen Dursun, şunları kaydetti: My Club yetkililerine 'başörtülüler spor yapamayacak mı?' diye sordum. 'Şirket kuralı' dediler. Bu kuralları görmek istediğimi söyledim ama cevap alamadım'

Engelleyici kural yok

Türkiye'de faaliyet gösteren dünyaca ünlü spor ve fitness markalarından biri olan Jatomi ise bu uygulamayı yanlış bulan kuruluşlardan. 'Spor yapacak kişi kendisini nasıl rahat hissediyorsa onu giymeli' diyen Jatomi yetkilisi Tahir Tekbıyık başörtüsünün özel bir durumunun olmadığını, hatta spor yapanların bazen özellikle terlemek için başlarını havlu veya kapüşonla örttüğünü söylüyor. Mars Athletic Club Fitness Center'ın Bebek Şubesi Spor Eğitmeni Barbaros Yayla da bu konuda bir kural olmadığı, spor yapmak isteyen bayanlar için özel yerlerinin de olduğunu söylüyor.


12 yıl önce