Gündem Alman Meclisinin kararını tanımayız

'Alman Meclisi'nin kararını tanımayız'

Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, "Alman Meclisi'nin alacağı bir karar Türkiye tarafından hiçbir şekilde dikkate alınmak durumunda değil" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
Alman Meclisinin kararını tanımayız
TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Yeneroğlu, Almanya'da görüşülecek sözde Ermeni soykırımı tasarısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Almanya'nın ilk defa konuyu ele almadığını öne süren Yeneroğlu, geçen yıl gündeme alınan konunun devamı olduğunu hatırlatarak, "Bu yılın başında Federal Mecliste manidar bir durum oldu. Hristiyan Demokrat Parti Grup Başkanvekili Forke Kauder ile Meclis Genel Kurulunda tokalaşarak, şu anda bu meselenin gündeme alınmaması, Türkiye'nin rahatsız edilmemesi, özellikle 25 Şubat itibariyle o zaman Meclis'te konuşulan şu ifadeler vardı; 'Türkiye Avrupa Birliği arasında 7 Mart'ta yapılacak Zirve öncesi böyle bir konunun gündeme alınması kimseye hizmet etmemekte. Bu sebepten dolayı Hristiyan Demokrat ve Yeşiller Partisi mülteci krizi neticesinde doğan ihtiyaç ortadan kalktıktan sonra; Haziran ayında Meclis gündemine alırız' şeklinde karar almışlardı" ifadelerini kullandı.

Yeneroğlu, şunları kaydetti:
"Alman Meclisi'ndeki her bir parlamenterin sorumlu yaklaşımla meseleye yaklaşması ve vereceği kararı da bu doğrultuda tarihi sorumluluk itibarıyla ele alması gerektiğini özellikle ifade etmek istiyorum. Alman Meclisi'nin alacağı bir karar Türkiye tarafından hiçbir şekilde dikkate alınmak durumunda değil."

Almanya'daki Türkler'den Ermeni tasarısına tepki
DÜNYA
Almanya'daki Türkler'den Ermeni tasarısına tepki

TBMM’den çağrı
GÜNDEM
TBMM’den çağrı


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.