GündemAnkara Tillersona kahve ısmarlamış olacak

Tillerson'ın Ankara ziyareti ne anlama geliyor?

'Ankara Tillerson'a kahve ısmarlamış olacak'

TVNET sınır hattındaki canlı yayınında Tillerson'ın Ankara ziyaretini değerlendiren Yeni Şafak yazarı Süleyman Seyfi Öğün "Tillerson'ın neler söyleyeceği belli. 30 kilometre sınırlı güvenli bölge meselesini açacak. Türkiye daha önce çok kez dile getirdi ve artık bu geçti. Bu yüzden, Ankara Tillerson'a sadece kahve ısmarlanmış olacak" dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
TVNET Haber Müdürü Serhat İbrahim oğlu ile Yeni Şafak yazarları Süleyman Seyfi Öğün ve Nedret Ersanel, Afrin operasyonunu yorumluyor
TVNET Haber Müdürü Serhat İbrahim oğlu ile Yeni Şafak yazarları Süleyman Seyfi Öğün ve Nedret Ersanel, Afrin operasyonunu yorumluyor

TVNET, sınır hattından uzman konuklarla sıcak gelişmeleri ve analizleri izleyicilerle paylaşmaya devam ediyor.

TVNET'in sınır hattından yaptığı Afrin özel yayınında konuşan gazeteci Nedret Ersanel "ABD'den gelen mesajlar hem yoğunlaştı hem de çeşitlilik arz etmeye başladı. Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı, Afrin operasyonuyla ilgili "Bizim DEAŞ ile mücadelemiz aksıyor" yorumlarını yaptı. Bu yorum aslında bir palavra. Dışişleri Bakanı Tillerson'ın ziyaretinde ben ABD yönetiminin bir şeyler vereceğini düşünüyorum. Şu anda yapmaya çalıştıkları, verecekleri şeyin miktarını azaltmak" dedi.

REKLAM

Yeni Şafak yazarı Süleyman Seyfi Öğün ise, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin "Türkiye'nin kararlılık ifadeleri sahada yankı buldu. Dengeleri değiştirme düzeyine baktığımız zaman, Türkiye'nin de ağırlığını arttırdığı farklı güçlerin de içinde olduğu kompozisyona bakmamız gerekiyor. Diplomatik dile çok birinci anlam üzerinden bakmamamız gerekiyor. O diller farklı şeyleri ifade ediyor. Pozitif cümleler, bazen çok olumsuz bir anlam içeriyor" vurgusunu yaptı.

Türkiye'nin sınırlarındaki terör hedeflerinin temizlemesinin hukuki dayanağına dikkat çeken Öğün "Türkiye'nin attığı adımın, uluslararası hukukta yeri var mı, yok mu? Benim için önemli olan birinci derecede şey budur. Bu elbette ki var. Türkiye'nin attığı adımların hukuki kaynağı var. Bu yüzden ABD yönetimi bir şey diyemiyor. Bu Saddam'ın Kuveyt'e yönelik bir operasyonu değil" değerlendirmesinde bulundu.

REKLAM

"Tillerson'ın gelişinin bir anlamı yok"

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'ın Ankara'ya yönelik ziyaretinin bir anlamının olmadığını belirten Öğün, "Tillerson'ın neler söyleyeceği belli. 30 kilometre sınırlı güvenli bölge meselesi. Bunu kaç kez dedi Türkiye daha önce. Artık bu geçti. Bu yüzden, Tillerson'a sadece kahve ısmarlanmış olacak. Dolayısıyla Türkiye kararlığını devam ettirmiş olacak" dedi.

"Türkiye'den net mesaj"

Yeni Şafak yazarı Öğün, ayrıca "Türkiye en dramatik noktaya çekerek 'Bu iş ya düzelecek ya da kopacak' diye uyarıyor. Türkiye, burada 'Bana yumuşatıcıyla, ikna turları için gelme' diyor." ifadelerini kullandı.

REKLAM

Zeytin Dalı Harekatı'na destek konvoyu
GÜNDEM
Zeytin Dalı Harekatı'na destek konvoyu

Başbozkurt: Afrin'de üçüncü Kandil planı çöktü
DÜNYA
Başbozkurt: Afrin'de üçüncü Kandil planı çöktü

'Çocuk istismarına karşı komisyon kuruldu'
Gündem

'Çocuk istismarına karşı komisyon kuruldu'

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu 5 saat sürdükten sonra sona erdi. Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Hükümet Sözcüsü Bozdağ, çocuk istismarına karşı komisyon kurulduğunu belirterek "6 Bakandan oluşan komisyon kuruldu. Amaç çocukların daha etkin korunması olacaktır. Her türlü ahlaksızlığa karşı, her türlü saldırıya karşı çocuklarımızı korumak hepimizin vazifesidir. Öncelikle de hükümetimizin, güvenlik güçlerimizin ve devlet kurumlarının başta gelen vazifesidir." dedi.
Diriliş Ertuğrul'dan üzücü haber
Hayat

Diriliş Ertuğrul'dan üzücü haber

TRT 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisinin yönetmeni Metin Günay, bir süredir hastanede tedavi gören babası Muhsin Günay'ı kaybetti. Vefat eden Keçiborlu Eski Belediye Başkanı Muhsin Günay, yarın Isparta'da defnedilecek.
Bir ilk: BAL'dan Milli Takım'a seçildi
Spor

Bir ilk: BAL'dan Milli Takım'a seçildi

Karadeniz Ereğli Belediyespor’un 2017-2018 sezonu BAL Ligi kadrosunda yer alan 2000 doğumlu Volkan Uluğ, U18 Milli Takımı'nın 21-23 Şubat tarihleri arasında Antalya da oynayacağı Rusya maçının 22 kişilik kadrosunda yer alacak.
Yerli ilacı kim istemiyor
Hayat

Yerli ilacı kim istemiyor

Türkiye, savunma başta olmak üzere birçok sektörde yerli atılımı yaparken ilaçta tersi yaşanıyor. Yerli firmalar kapandı, ilaç pazarı ABD'li ve Avrupalı firmaların eline geçti. İlaca yılda 25 milyar lira harcayan Türkiye’de en çok ciro yapan ilk 100 ilacın 95’i ithal.


Yerli ilaca darbe, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) 2016’da yerli üretime desteği kesmesiyle indi. Hatta yabancılar aynı ilaca iki farklı hastalık için ayrı ruhsat alabilirken yerli firma ruhsat almakta zorlanıyor. Ruhsat öncesi istenen paralar ve TİTCK’e ödenen danışmanlık ücretleri de yerli üreticiyi vuruyor. Yerli şirketler ya kapanıyor ya da fason üretime geçiyor.


Yerli üretim durunca yabancı firmalar ilacı piyasadan çekiyor veya fahiş zamlar yapıyor. Mestino isimli ilaç ilginç bir örnek. İthalat özendirilince üretim İsveç’e taşındı. Fiyatı da 11 liradan 300 euroya fırladı.