Gündem Ankara Tillersona kahve ısmarlamış olacak

Tillerson'ın Ankara ziyareti ne anlama geliyor?

'Ankara Tillerson'a kahve ısmarlamış olacak'

TVNET sınır hattındaki canlı yayınında Tillerson'ın Ankara ziyaretini değerlendiren Yeni Şafak yazarı Süleyman Seyfi Öğün "Tillerson'ın neler söyleyeceği belli. 30 kilometre sınırlı güvenli bölge meselesini açacak. Türkiye daha önce çok kez dile getirdi ve artık bu geçti. Bu yüzden, Ankara Tillerson'a sadece kahve ısmarlanmış olacak" dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
TVNET Haber Müdürü Serhat İbrahim oğlu ile Yeni Şafak yazarları Süleyman Seyfi Öğün ve Nedret Ersanel, Afrin operasyonunu yorumluyor
TVNET Haber Müdürü Serhat İbrahim oğlu ile Yeni Şafak yazarları Süleyman Seyfi Öğün ve Nedret Ersanel, Afrin operasyonunu yorumluyor

TVNET, sınır hattından uzman konuklarla sıcak gelişmeleri ve analizleri izleyicilerle paylaşmaya devam ediyor.

TVNET'in sınır hattından yaptığı Afrin özel yayınında konuşan gazeteci Nedret Ersanel "ABD'den gelen mesajlar hem yoğunlaştı hem de çeşitlilik arz etmeye başladı. Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı, Afrin operasyonuyla ilgili "Bizim DEAŞ ile mücadelemiz aksıyor" yorumlarını yaptı. Bu yorum aslında bir palavra. Dışişleri Bakanı Tillerson'ın ziyaretinde ben ABD yönetiminin bir şeyler vereceğini düşünüyorum. Şu anda yapmaya çalıştıkları, verecekleri şeyin miktarını azaltmak" dedi.

Yeni Şafak yazarı Süleyman Seyfi Öğün ise, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin "Türkiye'nin kararlılık ifadeleri sahada yankı buldu. Dengeleri değiştirme düzeyine baktığımız zaman, Türkiye'nin de ağırlığını arttırdığı farklı güçlerin de içinde olduğu kompozisyona bakmamız gerekiyor. Diplomatik dile çok birinci anlam üzerinden bakmamamız gerekiyor. O diller farklı şeyleri ifade ediyor. Pozitif cümleler, bazen çok olumsuz bir anlam içeriyor" vurgusunu yaptı.

Türkiye'nin sınırlarındaki terör hedeflerinin temizlemesinin hukuki dayanağına dikkat çeken Öğün "Türkiye'nin attığı adımın, uluslararası hukukta yeri var mı, yok mu? Benim için önemli olan birinci derecede şey budur. Bu elbette ki var. Türkiye'nin attığı adımların hukuki kaynağı var. Bu yüzden ABD yönetimi bir şey diyemiyor. Bu Saddam'ın Kuveyt'e yönelik bir operasyonu değil" değerlendirmesinde bulundu.

"Tillerson'ın gelişinin bir anlamı yok"

REKLAM

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'ın Ankara'ya yönelik ziyaretinin bir anlamının olmadığını belirten Öğün, "Tillerson'ın neler söyleyeceği belli. 30 kilometre sınırlı güvenli bölge meselesi. Bunu kaç kez dedi Türkiye daha önce. Artık bu geçti. Bu yüzden, Tillerson'a sadece kahve ısmarlanmış olacak. Dolayısıyla Türkiye kararlığını devam ettirmiş olacak" dedi.

"Türkiye'den net mesaj"

Yeni Şafak yazarı Öğün, ayrıca "Türkiye en dramatik noktaya çekerek 'Bu iş ya düzelecek ya da kopacak' diye uyarıyor. Türkiye, burada 'Bana yumuşatıcıyla, ikna turları için gelme' diyor." ifadelerini kullandı.

Zeytin Dalı Harekatı'na destek konvoyu
GÜNDEM
Zeytin Dalı Harekatı'na destek konvoyu

Başbozkurt: Afrin'de üçüncü Kandil planı çöktü
DÜNYA
Başbozkurt: Afrin'de üçüncü Kandil planı çöktü

Kaşıkçı'nın ölüm emri Skype üzerinden geldi
Dünya

Kaşıkçı'nın ölüm emri Skype üzerinden geldi

Reuters, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ölüm emrinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın danışmanı Kahtani tarafından verildiğini öne süren bir haber yayınladı. Habere göre, Skype üzerinden konsolosluğu arayan Kahtani önce Cemal Kaşıkçı'ya hakaret etti ve ardından infaz timine 'bana bu köpeğin kafasını getirin' dedi. Haberde Skype görüşmesine ait kayıtların Türkiye'nin elinde olduğu iddia edildi.
Muhtardan Kartal Belediye Başkanı'na yanıt: Köprüden atla desem atlayacak mı?
Gündem

Muhtardan Kartal Belediye Başkanı'na yanıt: Köprüden atla desem atlayacak mı?

Kartal Belediyesi'nin Arnavut kaldırım tarzında granit taşlar döşenmiş caddeyi asfaltlamasının yankıları devam ediyor. Belediye'den konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Mahalle muhtarı böyle istedi" denilirken, muhtardan yanıt gecikmedi. Mahalle Muhtarı Gülmüş, "Belediye Başkanı'na köprüden atla desem atlayacak mıydı" diyerek tepkisini dile getirdi.
Ses kaydını Kral Selman'ın yakın adamı dinledi
Gündem

Ses kaydını Kral Selman'ın yakın adamı dinledi

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ortadan kaybolmasının ardından Suudi Arabistan Kralı Selman'ın olaya müdahil olması ve Arabistan'ın 'Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü kabul ediyoruz' açıklamasının sebebi belli oldu. Edinilen bilgiye göre, Kral Selman'a oldukça yakın olan bir isim 12 Ekim'de özel bir uçakla Türkiye'ye geldi. Türk istihbaratın elindeki ses kaydını dinleyen danışman, Riyad'a döndükten sonra bu konuda Kral Selman'a kapsamlı bir rapor sundu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.