Gündem Aşı karşıtlarının son durağı İzmir Miting yapmak için hazırlanıyorlar

Aşı karşıtlarının son durağı İzmir: Miting yapmak için hazırlanıyorlar

Aşı karşıtları İstanbul ve Ankara'nın ardından bu kez de İzmir'de miting düzenleyecek. İzmir Tabip Odası Başkanı, aşı karşıtlarının miting hazırlığına tepki göstererek, "Topluma verilmek istenen mesaj, bilim ve akıl dışıdır. Alet olmamak gerekiyor" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Aşı karşıtlarının son durağı İzmir: Miting yapmak için hazırlanıyorlar
Arşiv (Aşı karşıtlarının Maltepe Mitingi)

Aşı karşıtlarının oluşturduğu 'Büyük Uyanış Hareketi', İstanbul ve Ankara'da düzenlenen mitinglerin ardından bu kez de İzmir'de, 17 Ekim Pazar günü miting düzenleme kararı aldı.

Söz konusu hazırlıklara tepki gösteren İzmir Tabip Odası Başkanı Çamlı, mitingi ve aşı karşıtlığını değerlendirdi.

"SAVUNULAN ARGÜMANLARIN HİÇBİRİNDE BİLİMSEL BİR KANIT YOKTUR"

Çamlı, "Öncelikle genel olarak baktığımızda aşı, 20'nci yüzyılda halk sağlığı biliminin en önemli keşiflerindendir. Aşıyla her yıl enfeksiyon ve salgın nedeniyle milyonlarca kişinin ölmesine veya sakat kalmasına engel olmaktayız. Keza 20'nci yüzyılda kitlesel ölümlere yol açan birçok hastalığı günümüzde görmüyorsak bu aşı sayesinde olmuştur. Dolayısıyla aşının etkinliği, koruyuculuğu, insan yaşamına sağladığı önem tartışılmaz. Hekimler bilimden yana tavır koymuştur her zaman. Bilimin ışığında yürümeyi tercih etmişlerdir. Baktığımızda aşı karşıtlarının şu anda savunduğu argümanların hiçbirinde bilimsel bir kanıt yoktur. Tamamen kanıtı olmayan birtakım inançlarla toplumu yönlendirme çabaları vardır ki sanırım asıl tehlike burada" diye konuştu.

YouTube 'aşı karşıtı' tüm içerikleri kaldıracak: Aşı karşıtlarını engelleyecek
TEKNOLOJİ
YouTube 'aşı karşıtı' tüm içerikleri kaldıracak: Aşı karşıtlarını engelleyecek

"İNSANLIĞI TEHLİKEYE ATAN SÜREÇ"

Dünyanın 1,5 yıldan fazla bir süredir Covid-19'un yıkıcı etkisi altında olduğunu belirten Çamlı, "Bu süreçte çok sayıda kişiyi kaybettik. Milyonlarca kişi hasta oldu. Dünya ciddi bir tehdit altında. Şu an hastanede yoğun bakımda yatan veya vefat eden kişilerin yüzde 95'inden fazlası aşısız kişiler. Bir kere bu aşının ne kadar önemli ve koruyucu olduğunun en büyük ispatı. Başka ispat aramaya bile gerek yok. Bu kesimlerin aşı olmamayı bir inanç olarak öne sürmeleri sadece kendi açısından değil toplum sağlığı açısından da ciddi bir risk. Çünkü aşı olmadığınız takdirde bu enfeksiyonun devam etmesine katkı sağlanıyor. Bunu diğer bireylere bulaştırarak pandeminin sürmesine neden oluyorlar. Bu süreçte aşıya karşı dirençli olabilecek birtakım varyantların oluşmasıyla dünyada devam etmekte olan tehlikenin uzamasına yardımcı oluyorlar. O yüzden sadece kendileri için bir tercih değildir. Sevdiklerini, toplumun diğer bireylerini hatta insanlığı tehlikeye atan bir süreçtir. Bu yüzden aşı olmak bir sorumluluktur" dedi.

Aşı karşıtı mitinge neden izin verilmedi?
GÜNDEM
Aşı karşıtı mitinge neden izin verilmedi?

"BİLİMDEN YANA OLUN"

Aşı karşıtlığının savunulmasının, toplum sağlığı açısından tehlikeli ve riskli olduğunu belirten Opr. Dr. Çamlı, "Kaldı ki bu mitinglerin maske, mesafe ve hijyen gibi pandemi kurallarına uyulmadan gerçekleştirilen toplantılar olduğunu biliyoruz. Önceki örneklerinde bu tür tehlikeli toplantılardan sonra enfeksiyon artışlarındaki vakaları gördük. Dolayısıyla baştan kurgusu yanlış olan, pandemi kurallarının hiçe sayıldığı bu tür mitinglerde toplumsal açıdan büyük bir risk vardır. Bunun ötesinde topluma verilmek istenen mesaj, bilim ve akıl dışıdır. Buna alet olmamak gerekiyor. Toplum sağlığını tehlikeye atmayın. Bilimden yana olun. Sevdikleriniz, toplumun diğer bireyleri ve tüm insanlık için bu sorumluluğu hissederek ayı karşıtlarının yaymaya çalıştığı bu sapkın düşünceye alet olmayın" diye konuştu.

Aşı karşıtı söylemleri dikkat çekmişti: Koronavirüsten hayatını kaybetti
KORONAVİRÜS
Aşı karşıtı söylemleri dikkat çekmişti: Koronavirüsten hayatını kaybetti

Maltepe'deki aşı karşıtlarının mitingine yoğun katılım
FOTOĞRAF 19
Title
Türkiye'de koronavirüse karşı aşılama çalışmaları sürerken, aşı karşıtları geçtiğimiz günlerde bir miting düzenleyeceğini açıklamıştı.
Title
Aşı karşıtları, İstanbul Valiliği'nin izni ile bugün Maltepe'de bir araya geldi.
Title
Saat 15:00'te başlayan mitingde maske ve mesafe kuralını takan olmadı.
Title
Miting alanını dolduran kişilerin çokluğu dikkatlerden kaçmadı.
Title
Mitingde aşı karşıtı vatandaşların \"Oyunu bozacazğız\" sloganları attıkları görüldü.
Title
Öte yandan mitinge katılan vatandaşların Twitter'da, \"#HerYerMaltepeHerYerDireniş\" etiketi ile paylaşımlar yaptıkları görüldü.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Maltepe'deki aşı karşıtlarının mitingine yoğun katılım
İstanbul Maltepe'de aşı karşıtlarının düzenlediği mitinge katılımın fazla olması dikkat çekti. Mitingde aşı karşıtı vatandaşlar "Oyunu bozacazğız" sloganları attı. Ayrıca mitinge katılanların Twitter'da, "#HerYerMaltepeHerYerDireniş" etiketi ile paylaşımlar yaptıkları görüldü.


Aşı karşıtı mitinge katılanların ifadeleri şaşırttı: Mesela Danimarka Kovid'le ilgili her şeyi kaldırdı
OYNAT 01:55
Aşı karşıtı mitinge katılanların ifadeleri şaşırttı: Mesela Danimarka Kovid'le ilgili her şeyi kaldırdı
İstanbul Maltepe'de düzenlenen aşı karşıtı mitinge katılanlar, miting alanına girişte maske kontrolünden geçirilse de alana girer girmez maskelerini çıkardı. Katılımcıların büyük çoğunluğu hem aşı, hem maske hem de PCR testlerine karşı olduklarını belirtti.

Mitinge katılan vatandaşlardan Osman Ural, iki doz aşısını oğlunu görmek için mecburen yaptırdığını anlatarak şunları söyledi: 'Aşıyı neden isteyeyim? Ben by-pass ameliyatlıyım, kalp ameliyatı oldum. Elhamdülillah yaşıyorum. İnsanlar neden koronavirüsten ölüyor diyorsunuz, dünya ölümsüz mü?'

Ural, binlerce doktor, insanların ölmesini mi istiyor o zaman sorusu üzerine ise 'Benim ölmem veya yaşamam doktorun elinde değil. Din ilmi olmayan alime ben alim demem. Sadece dünyalık ilim hiçbir şeye yaramaz' şeklinde yanıt verdi.

'Peki o zaman neden ameliyat oldunuz?' sorusunu ise 'Şifayı buldum ama Allah beni yolladı oraya' şeklinde yanıtladı. Ural, kanser olursa doktora gidip gitmeyeceği konusunda ise tabii ki gideceğim diyerek sözlerini noktaladı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.