Gündem Bağcılar yüzünü gençlere dönüyor

Bağcılar yüzünü gençlere dönüyor

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ustalık döneminde hayata geçireceği projeleri kamuoyuna açıkladı. Yeni Gençlik Merkezi’nden Şehir Kütüphanesi’ne kadar çok sayıda dev eseri anlatan Çağırıcı, “Projelerimizin yüzde 70’e yakını gençlere dönük. Onlar hayal edecek, düşlerini tasarlayacak biz de hayata geçireceğiz” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Lokman Çağırıcı
Lokman Çağırıcı

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde Bağcılar’dan Cumhur İttifakı adayı olan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, üçüncü dönemdeki projelerini anlatmak için basın mensuplarıyla bir araya geldi. Halk Sarayı’nda düzenlenen “Proje Tanıtımı” toplantısında Çağırıcı önce 12 yıllık Belediye Başkanlığı dönemindeki hizmetlerini ardından da önümüzdeki döneme ilişkin her kesime hitap eden plan ve projelerini sinevizyon eşliğinde görsel sunumla anlattı.

MUTLU, HUZURLU VE GÜVENLİ

Ustalık dönemine yakışır bir hazırlık yaptığını söyleyen Çağırıcı, “42 yıllık Bağcılarlı, 32 yıllık siyasetçi ve 12 yıllık bir belediye başkanı olarak bütün amacım yarınlara mutlu, huzurlu ve güvenli Bir Bağcılar bırakmak. Toplumun her kesimine yönelik hizmetlerimiz var ama önceliğini yarınlarımızın sahibi olan gençlere verdik. Projelerimizin yüzde 70’e yakını gençlere yönelik. Onlar hayal edecek, düşlerini tasarlayacak biz de hayata geçireceğiz. Bağcılar’ın geleceğine gençlerin heyecanı ve kararlılığı yön verecek. İnanıyorum ki bizim projelerimizle gençlerin de çabasıyla Bağcılar, sanattan spora kadar bütün dallarda bir Gençlik Şehri olacak” dedi.

İşte Çağırıcı’nın devam eden çalışmalarla; 2019-2024 dönemine ilişkin hayata geçirilmesi planlanan projeleri:

  • Bağcılar’a ikinci gençlik merkezi
  • Bağcılar, her yıl üniversite sınavına hazırlıktan tiyatroya kadar 24 ayrı branşta 7 bin kişinin kurs gördüğü Bağcılar Belediyesi Gençlik Merkezi’nin daha modern ve büyük binasına kavuşuyor. Büyük oranda tamamlanan merkezde öğrenci yurdu da bulunuyor. Yeni yapılacak Kongre ve Turizm Merkezi hem ulusal hem de uluslararası; bilimsel, akademik programlar düzenlenecek. Yaşlı, kimsesiz ve bakıma muhtaç vatandaşlar için de Yaşlı Bakım Merkezi açılıyor.
  • Şehir Kütüphanesi 24 saat açık
  • Bağcılar Meydan’a 5 katlı kütüphane yapılacak. Çocuklar için, gençler için ve yetişkinler için ayrı ayrı olacak. Donanımlarıyla beraber 24 saat açık olacak. İçerisinde tiyatro salonu da olacak. Ayrıca 27 bin 990 üye sayısıyla İstanbul’da üye sayısı bakımından 3. sırada yer alan kütüphanenin de bulunduğu Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kültür Merkezi yenileniyor. Hürriyet Mahallesi’nde yapılacak Güneşli Kültür Merkezi, zeminden çatıya etkinlik alanlarıyla donatıldı.
  • Amfitiyatro sanatın hizmetinde
  • Yakın zamanda hayata geçecek olan amfitiyatroda 2 bodrum kat, zemin ve teras katı bulunuyor. İçinde 147 kişilik sinema salonu, 216 kişilik konferans salonu, 1500 kişilik amfitiyatro salonu, 200 kişilik restoran, sergi, sahne ve fuaye alanı yer alan amfitiyatro, bölgenin bu alandaki ihtiyacını karşılayacak. Yeni dönemde hizmete geçecek olan Çocuk Kulübü Merkezi’nde çocukların yaş ve gelişimlerine göre yeteneklerinin desteklenmesi sağlanacak.
  • Spor parkında her spor dalı var
  • 100 bin metrekare üzerine kurulacak Spor Parkı ve Stat projesinde tenis kortu, 2 futbol sahası, voleybol sahası, 3 halı saha, motokros ve koşu parkurları yer alacak. Uluslararası Okçuluk ve Buz Hokeyi Spor Kompleksi açılıyor. Ayrıca aynı binada fitness salonu, judo-karate, güreş, eskrim eğitim salonu, buz pisti ve jimnastik salonu da bulunacak. Ayrıca ilçede 8 adet havuzumuz hizmet verirken 2 adet yüzme havuzu inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.
  • Belediye binası yaşam alanı gibi
  • Yakın zamanda açılacak olan hizmet binasının en dikkat çeken özelliği ise yeşile ayrılan alanın büyüklüğü. 23 bin metrekare arazi üzerine kurulan binanın çevresinde 19 bin metrekarelik yeşil alan var. Binada yine 450 kişilik konferans salonu da hizmet verecek. Öte yandan evlilik törenlerinin nezih bir ortamda gerçekleştireceği 2050 kişilik saray inşa ediliyor. Yeni yapılarda otopark zorunluluğu koyulan ilçede tamamlanan 1874 araçlık 11 otopark bulunuyor.

Bağcılar İstanbul’un merkezi
GÜNDEM
Bağcılar İstanbul’un merkezi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.