|

Bakan Nebati: Şanlıurfa'da 253 yapı kullanılamaz hale geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Şanlıurfa'da basın toplantısı düzenledi. Nebati, ''Şanlıurfa genelinde 253 yapı kullanılamaz hale gelmiş olup bunların 19'unda arama kurtarma faaliyetleri yürütülmüştür. Şuandan itibaren ilimizde arama kurtarma faaliyetleri neticelendirilmiştir. İlimizde fırınlarımız, marketlerimiz, restoranlarımız açık olup normalleşme süreçlerimiz başlamıştır'' ifadelerini kullandı.

12:01 - 9/02/2023 Perşembe
Güncelleme: 13:32 - 9/02/2023 Perşembe
AA
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati.

Bakan Nebati, depremlerden etkilenen iller arasında yer alan Şanlıurfa'da açıklamalarda bulundu.


İlde 170 vatandaşın vefat ettiğini dile getiren Nebati, çevre illerde vefat eden 110 kişinin de ile nakledildiğini söyledi.


Nebati, bugün itibarıyla Şanlıurfa'da 3 bin 423 kişinin taburcu edildiğini, 39 kişinin acil serviste, 110 yaralının ise yoğun bakım ünitelerinde tedavilerinin devam ettiğini, 328 kişinin de hastanelerdeki servislerde tedavilerinin sürdürüldüğünü bildirdi.


Vefat eden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifa dileyen Nebati, depremler sonrasında ilçeler de dahil olmak üzere Şanlıurfa genelinde 253 yapının kullanılamaz hale geldiğini, bunların 19'unda arama kurtarma faaliyetlerinin yürütüldüğünü dile getirdi.


Nebati, şu ana kadar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı 117 ekibin ildeki 12 bin 172 binada hasar tespit çalışmalarını tamamladığını, diğer hasar tespit çalışmalarının hızla sürdürüldüğünü ifade ederek, "Şu an itibarıyla ilimizde arama kurtarma faaliyetleri neticelendirilmiştir. Tüm imkanlarımızla artık ilimizde rehabilitasyon ve yaraları sarmaya odaklanmış durumdayız." diye konuştu.


Deprem sonrası çadır kentlerin ivedi bir şekilde kurularak vatandaşların istifadesine sunulduğunu belirten Nebati, şöyle devam etti:


"Öte yandan, ilimizde bulunan 493 toplanma noktasında da vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm bulunmaya devam edilmektedir. Deprem sonrası normale dönme sürecini en kısa sürede tamamlayacağız. Şanlıurfa ilimizde temel ihtiyaç, gıda maddeleri ile akaryakıtın erişimi ve tedarikinde herhangi bir problem ya da aksama bulunmamaktadır. İlimizde fırınlarımız, marketlerimiz, restoranlarımız açık olup normalleşme süreci başlamıştır."


"Birlik, beraberlik ve dayanışma içinde bugünleri de geride bırakacağız"

Nebati, Şanlıurfa'da üretilen temel ihtiyaç maddelerinin bir kısmını da depremden zarar gören çevre illere ulaştırmayı başardıklarını dile getirerek şu bilgileri verdi:


"Bununla birlikte psikolojik destek için 22 uzman ekip ve 433 personel sahada görev yapmaktadır. İlimizde görevlerini tamamlayan tüm arama kurtarma personelimiz, araç ve tesisatları da AFAD koordinasyonunda depremden etkilenen diğer illere yönlendirilmiş bulunmaktadır. Vatandaşlarımız için Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, kaymakamlıklarımız ve afet koordinasyon merkezimiz ve tüm askeri birimlerimiz, jandarmamızla 7/24 hizmet vermeye devam edecektir."


Bakan Nebati, herhangi bir ihtiyacı bulunan vatandaşların taleplerinin ivedilikle karşılanmaya devam edileceğini belirterek şunları kaydetti:


"Millet olarak böylesi zorlu günlerin nicesine birlikte göğüs gerdik. Birlik, beraberlik ve dayanışma içinde bugünleri de inşallah en kısa sürede geride bırakacağız. Cansiperane bir şekilde arama kurtarma faaliyetlerine katılan tüm vatandaşlarımıza ve yetkili personellerimize aziz milletimiz huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu zor günlerde dayanışma örneğinin en iyisini sergileyen sivil toplum kuruluşlarımıza, kamu ve özel sektör kuruluşlarımıza tekrar şükranlarımı sunuyorum. Bu konuda her türlü gayreti ortaya koyup da bunları görmezden gelenleri de vatandaşlarımıza ve Allah'a havale ediyorum."


#Deprem
#kahramanmaraş
#Şanlıurfa
10 ay önce
default-profile-img