Gündem Bakandan engellilere çay servisi

Bakandan engellilere çay servisi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, devlet koruması altında bulunan zihinsel engellilerin sosyal yaşama uyumu ve istihdam olanaklarını arttırmak amacıyla hayata geçirilen "Cafe Down"da engelli çalışanlarla bir araya geldi. Kaya, burada çalışanlara çay servisi yaptı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
Bakandan engellilere çay servisi
Bakan Kaya, Cafe Down'da çay servisi yaptı.​

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında engelli bireyleri ziyaret etti. Bakan Kaya, burada çalışanlara çay servisi yaptı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında ilk olarak devlet koruması altında bulunan zihinsel engellilerin sosyal yaşama uyumu ve istihdamlarını arttırmak için hayata geçirilen Cafedown’da zihinsel engelli çalışanlarla bir araya geldi. Ardından ise Bakan Kaya, Saray Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü İş ve Meşguliyet Atölyelerinde, 16 atölyede farklı beceriler kazandırılarak gelişimleri desteklenen engelli bireyleri ziyaret etti.

Bakan Kaya'dan kol saati sözü

Merkezin mehteran takımı tarafından karşılanan Bakan Kaya, daha sonra engellilerle birlikte çeşitli etkinlikler yaptı. Atölyeleri tek tek gezen Bakan Kaya, buradaki eğitilebilir zihinsel engelli bireylerle keyifli bir sohbet gerçekleştirerek, onlara gül dağıttı. Yıllardır atölyelere katılan Leyla Başer, Bakan Kaya’ya meyve sabunculuğunu öğretti. Bakan Kaya’ya nar görünümlü meyve sabunu yapmayı öğreten 38 yaşındaki Başer, Kaya’ya saatini kaybettiğini söyledi. Bakan Kaya ise bunun üzerine Başer’e, kol saati sözü verdi.

Bakan Kaya, mehteran takımı tarafından karşılandı.
Bakan Kaya, mehteran takımı tarafından karşılandı.


Hande Yener konserine gidecek

Bakan Kaya atölyelerdeki ziyaretlerinin ardından merkezin spor biriminde basın mensupları ile birlikte engellilerle masa tenisi ve bocce oynadı. Bakan Kaya kendisine şarkıcı Hande Yener’i çok sevdiğini ve onu görmek istediğini söyleyen 16 yaşındaki voleybol oyuncusu zihinsel engelli Zeliha Batın’a hayalini gerçekleştirme sözü vererek, “Hande Yener konserine gitmek istediğini söyledi, biz ayarlayacağız inşallah konsere gidecek. Dinlemekten çok keyif alıyormuş” dedi.
"758 engelliden 104’ü lisanslı sporcu"

Bakan Kaya, merkezde keyifli zaman geçirdiklerini belirterek, "Burada yaşayan 758 engellimiz Engelli Rehabilitasyon Merkezimizin spor tesislerinde, 12 farklı dalda spor yapıyorlar. Yaklaşık 350-400’e yakını spor saatlerinde bu spor merkezine düzenli gelerek hocaları eşliğinde spor yapıyor" şeklinde konuştu.

Engellilerin voleybol, masa tenisi, bocce ve basketbol oynadığını kaydeden Bakan Kaya, 758 engelliden 104’ünün lisanslı sporcu olduğunu bildirdi.
"Engelleri hep birlikte tüm Türkiye olarak birlikte aşacağız"

Bakan Kaya, "Biz engellilerimizin her şekilde toplumsal hayatın içinde yer almaları için çaba sarf ediyoruz. Onların zamanlarını dolu dolu geçirmesi için çaba sarf ediyoruz. Meslek edindirme kurslarında üretmelerini sağlıyoruz. Downcafe’deydik bugün. Kafemiz korumalı iş yerine çok güzel bir örnek. Hem çalışıyorlar hem toplumsal hayatın içindeler hem de para kazanıyorlar, orada asgari ücret alıyor engellilerimiz. Burada da 758 engellimize hayatlarını insan onuruna yakışır şekilde nasıl geçirmeleri gerekiyorsa o şekilde biz destek oluyoruz. Bir kısmı kaynaştırma eğitimi dediğimiz okula gidiyor, okula gidemeyecek olanlar da gününü meslek edindirme kurslarımızda dolduruyor. Spor saatleri var hepsinin, Saray Engelli Spor Tesisi’nde gelip spor yapıyorlar. Biz engellilerin evlerinde kapalı şekilde değil, toplumsal hayatın içinde bizimle beraber yer almaları için durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle bu hafta Engelliler Haftası, bu noktada ben tüm Türkiye’ye, 80 milyon vatandaşımıza da onları daha fazla kucaklamamız gerektiğini, toplumsal olarak duyarlılığımızı her zaman hassas tutmamız gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Onları kucaklayacağız, kaynaştırma eğitimlerinde velilerimiz. Engelli çocuklarımızın velileri, çocuklarına karşı şefkatle yaklaşacak. Öğretmenlerimiz aynı şekilde, bizler aynı şekilde 80 milyon, engellilerimize karşı duyarlılığımızı, hassasiyetimizi en yüksek seviyede tutacağız ve engelleri hep birlikte tüm Türkiye olarak birlikte aşacağız" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.