Gündem Başkan Uysal ATSyi uygulamalı anlattı

Başkan Uysal ATS'yi uygulamalı anlattı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, kentte hafriyat işlerinde faaliyet yürüten kamyonlara takılan Araç Takip Sisteminin nasıl işlediğini uygulamalı bir şekilde anlattı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
İBB Başkanı Mevlüt Uysal
İBB Başkanı Mevlüt Uysal

İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret AŞ'nin (İSTAÇ) Piyalepaşa'daki merkezinde bürokratlarla birlikte basın toplantısı düzenleyen Başkan Uysal, “8 bin 66 kamyona Araç Takip Sistemi cihazı takıldı. Geriye kalan bin 500 kamyon da sisteme dahil edilecek. ATS’yi takmayanlar hafriyat taşıyamayacaklar. Eğer bu sisteme dahil olmayacaklar varsa boşuna umutlanmasınlar. Aralarında sisteme girmeme niyeti olanların bundan sonra kendilerine başka bir iş bakmaları gerekir. Çünkü, cihazı takmayanlar hafriyat taşıyamayacaklar” dedi.

ATS’nin yönetim merkezinde dev ekranlar önünde anlık olarak kamyonları takip ederek basın mensuplarına bilgi veren Başkan Uysal, “Sisteme dahil olan hafriyat kamyonlarının nerede hangi aşamada olduklarını net şekilde görebiliyor ve takip edebiliyoruz. Vatandaşlarımız bunları gördüklerinde İstanbul'da ne kadar önemli işler yapıldığını” görecek diye konuştu.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal

“Hafriyat Kamyonları Terörü” Sonlanacak

Basın mensuplarının trafikteki hafriyat kamyonları sorununa “Hafriyat Kamyonları Terörü” dediğini hatırlatan Başkan Uysal, “Hafriyat kamyonlarının trafikte vatandaşlara vermiş olduğu zarar, özel şahısların mülklerine, sokaklara ve yollara yapılan dökümler ve en önemlisi İstanbul'un suyunu temin eden baraj havzalarına gerçekleştirilen dökümler ATS ile son bulacak” ifadelerini kullandı.

ATS çalışmalarının 1,5 yıl öncesine dayandığını ve son 3 aydır da sistem üzerinde yoğunlaşılarak önemli mesafe kaydedildiğini vurgulayan Başkan Uysal konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ATS takılan kamyonların en başında hafriyatı nereden aldığı, hangi güzergahları kullanacağı ve bu hafriyatı nereye dökeceği sistem üzerinden kontrol edilecek. Bunun yanında kamyonun hızı, yükü, o an nerede olduğu da sistemden görülebilecek. Kamyonun damperinin nerede açılıp kapatıldığını da ATS üzerinden izlemek mümkün olacak.”Kamyonlara takılan cihazla İSTAÇ merkezinden kamyonların takip edildiğini uygulamalı olarak gösteren Başkan Uysal, “Bu sistemi her ne kadar uydudan takip edebiliyor olsak da aslolan bunun uygulamasıdır. Hafriyat çalışması, trafiğin az olduğu özellikle de geceleri yapılıyor. Bunun için 24 saat esaslı denetim yapılıyor. Hafriyat alınan bölgenin yeri, nereye döküleceği, yol güzergahı ve yola çıktıktan sonra hızı bellidir. Yolda herhangi bir yerde durup durmadığı, yolda giderken bir yerde damperini kaldırıp kaldırmadığını, güzergahı değiştirip değiştirmediği takip ediliyor. Kural ihlali yapan varsa anında zabıtamıza, emniyete ve jandarmaya bildiriliyor" bilgisini verdi. Başkan Uysal ayrıca kimyasal ve endüstriyel atıkların takibiyle ilgili çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

REKLAM

39 Belediyemize Teşekkür Ediyorum

Hafriyatçıların büyük bölümünün işini düzgün yapmasına karşın az sayıda işini düzgün yapmayan hafriyatçılardan dolayı hafriyatçıların imajının zarar gördüğünü vurgulayan Başkan Uysal sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birilerini hataları nedeniyle bütün hafriyat kamyonlarına bir tepki, bir eleştiri geliyor. ATS ile işini düzgün yapan şahısların da hakkını hukukunu korumuş oluyoruz. Yanlış yapanlar nedeniyle onlara yönelik yapılan tepkiyi de önlemiş oluyoruz. Vatandaş adına da hızlı giderek, damperini açarak yola hafriyatını döke döke giden, ya da çadırını çekmediği için atıkların dökümüne neden olarak çevreye zarar verenlerin önüne geçmiş oluyoruz. Ancak sistem tek başına kalıcı çözüm getirmez. Görev yapanların işini iyi yapmasıyla sistem güzel işleyecek. Ben bu konuda başta 39 ilçe belediyemize “Araç Takip Sistemi” başladığı zaman verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. 39 ilçe belediyemiz hafriyatın çıkış noktasından bunu sağlam tutmadıkları sürece sistemin işleme ihtimali yok. Onlara teşekkür ediyorum. Bundan sonra da işimizi sağlam ve sıkı tutarsak bu işin devam edeceğini söylüyorum."

Takip Yapacaklara Tablet PC Dağıtıldı

Başkan Uysal trafikte takip işini yapacak polis, jandarma ve zabıta ekiplerine tablet pc dağıtıldığını ve o an yoldan geçen hafriyat kamyonuna ait tüm bilgilerin ekranda görüneceğini ifade eden Başkan Uysal, “Kurallara uymayan, trafikte dolaşan kamyonların men edilmesi için gerekli işlemler başlayacak. Bu nedenle sisteme dahil olmayanların 2 Nisan'a kadar araçlarına ATS cihazı taktırmaları gerekiyor” dedi.

REKLAM

Bedeli 750 TL

ATS’de kullanılan yazılım İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş (İSBAK) tarafından yapılıyor ve kamyonlara takılacak cihazlar da İSTAÇ tarafından takılacak. Cihaz 750 TL olup iki yıl garantili olacak.

Başkan Uysal'ın açıklamalarının ardından ATS cihazıyla kamyonların nasıl takip edildiği canlı olarak basın mensuplarına gösterildi. Hız sınırını aşan kamyonların da gösterildiği haritada istek üzerine bir kamyonun damperinin açılması istendi. Damperini yanlış yerde açan kamyonun yaptığı hata anında İSTAÇ’ta görüntülendi.

ATS Nasıl İşliyor?

Hafriyat kamyonlarını faaliyetlerinin renkler ve işaretlerle gösterildiği sistemde kural ihlali yapan araçların bilgisi anlık olarak merkeze geliyor. Bilgisayarlarda durumu netleştirilen kamyon hakkında bir işlem yapılması veya şoförün uyarılması amacıyla bölgedeki görevlilere anons geçiliyor.

Kamyon Sahiplerine 53 Bin, Şirketlere 175 Bin TL Ceza

Görevliler, her türlü bilgileri merkezde kayıtlı kamyon şoförlerini ihlal anında uyararak hafriyatın belirlenen alanlar dışındaki bölgelere dökülmesini engelliyorlar. Sistemin devreye girmediği 2016'da kaçak hafriyat ve belgesiz taşımacılık yapan 396 araca 35 milyon 288 bin 128, 2017 yılında ise 692 araca 123 milyon 754 bin 331, 2018'de ise 8.5 milyon Türk Lirası ceza kesildi. İhlali yapan kamyon sahibine 53 Bin TL, ihlali yapan kamyon eğer bir şirkete bağlı ise 175 Bin TL para cezası kesiliyor.

111 astsubay tutuklandı

111 astsubay tutuklandı

FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma.
PKK Suriyeyi terk edecek

PKK Suriye'yi terk edecek

Ankara'dan PKK ile sonuna kadar mücadele kararı çıktı.
Teknoloji şöleni

Teknoloji şöleni

​Teknofest kapılarını Atatürk Havalimanı'nda açtı.
Adnan<br>Oktar yargı önünde

Adnan
Oktar yargı önünde

​İlk güne mahkemeye yapılan itiraz damga vurdu.
20 gün<br>sonra asker olacaktı

20 gün
sonra asker olacaktı

​HDP binası önünde eylem yapan aile sayısı 37'ye yükseldi.
Körfez'de <br>5 yıldızlı iş fırsatı

Körfez'de
5 yıldızlı iş fırsatı

​Türk firmaları fırsatlar için Dubai'ye çıkarma yaptı.
Afganistan savaşı büyüyor

Afganistan savaşı büyüyor

​Cumhurbaşkanı'nın mitingi kan gölüne döndü.
Ailene zarar veririz

Ailene zarar veririz

PKK'lı hainler çocukları böyle tehdit etti.
HDP’li başkan kaçarken yakalandı

HDP’li başkan kaçarken yakalandı

​Kardeşinin kimliğiyle kaçacakken uygulamaya takıldı.
Anayasa<br>için hedef 2021

Anayasa
için hedef 2021

Suriye'nin yeni anayasası 2021 yılına yetişebilir.
Müslüman dünyasını üç ülke kalkındırır

Müslüman dünyasını üç ülke kalkındırır

Arif Alvi: ​Türkiye, Pakistan ve Malezya ortak girişimde bulunmalıdır.
Savaşa hazırız

Savaşa hazırız

​Trump, Aramco saldırısında İran'ı suçluyor.
Vize serbestisi<br>Resmi Gazete'de

Vize serbestisi
Resmi Gazete'de

​Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.
3 üniversiteye yeni rektör

3 üniversiteye yeni rektör

Erdoğan'ın rektör atamaları kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
Netanyahu'ya seçim şoku

Netanyahu'ya seçim şoku

​Sandık çıkış anketlerine göre Netanyahu, koalisyon için gereken çoğunluğa ulaşamadı.
"Fatih'e borçluyuz"

"Fatih'e borçluyuz"

​Selçuk Bayraktar, Teknofest özel yayınında.
Hakkari'de terör operasyonu

Hakkari'de terör operasyonu

Operasyon kapsamında 2 terörist etkisiz hale getirildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.