Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Başörtülü öğrencilerin ağzını kapatıp kürsüden indirten müdür görevine devam ediyor

Başörtülü öğrencilerin ağzını kapatıp kürsüden indirten müdür görevine devam ediyor

28 Şubat’ın simge isimlerinden Prof. Dr. Servet Özgür, bugün hala konuşulan o görüntülerin müsebbibi. Sivas’ta bölüm birincisi başörtülü öğrencilere plaket verdirtmeyen ve hatta okul birincisinin ağzının kapatılarak konuşmasını engelleyen, başörtüsünün başından çekilmesine sebep olan Özgür, şimdilerde Toros Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nun müdürlüğünü yürütüyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Başörtülü öğrencilerin ağzını kapatıp kürsüden indirten müdür görevine devam ediyor
1995 yılında Sivas'ta diploma töreninde yaşanan başörtüsü skandalı hafızalardan silinmiyor.

16 Temmuz1995 günü Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nun mezuniyet töreninde yaşananlar bugün gibi zihinlerde tazeliğini koruyor.

Okul Müdürü Servet Özgür'ün "hiçbir zaman yemin etmeyeceksiniz" şeklinde tahrik içeren sözleriyle hareket eden bazı öğrencilerin saldırganlıkları ‘Başörtüsü Yasaklarının’ sembolik görüntüleri olarak hafızalara kazınmıştı.

"Emir veriyorum"

Özgür “Burada bir emir veriyorum, bunlara hiç bir zaman yemin yaptırılmayacak” sözlerinin ardından başörtülü öğrencileri haklarında soruşturma açılacağı tehdidinde de bulunmuştu.

Mezuniyet töreninde okul birincisi Behiye Karadeniz, yine öğrencilerden biri olan Serpil Güneş tarafından ağzı kapatılarak konuşturulmamış ve başörtüsü çekilerek alınmak istenmişti. Başörtülü öğrencileri kürsüden uzaklaştırmaya çalışan diğer bazı öğrenciler, daha sonra, "Siz bu mesleğe layık değilsiniz" şeklindeki sözlerle başörtülü öğrencilerin başlarındaki hemşire keplerini birer birer çekerek yere atmışlardı.

Sağlık Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Servet Özgür ise saldırgan öğrencilerden yana tavır alarak töreni Milli Gençlik Vakfı'nın provoke ettiğini ileri sürmüştü.

Yasakçı müdür Özgür, yeni görev yeri olan Toros Üniversitesi'nde. (Sağda)
Yasakçı müdür Özgür, yeni görev yeri olan Toros Üniversitesi'nde. (Sağda)

  • Şimdi ne yapıyor?
  • Prof. Dr. Servet Özgür Ekim 1995'de Gaziantep Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nda göreve başladı. Kasım 1995'den itibaren 20 yıl Anabilim Dalı Başkanlığı'nı yürüttü. Kasım 2015 da emekli olan Özgür hali hazırda Toros Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksek Okulu'nun müdürlüğü görevini yürütüyor.

CHP'li Tanal: 28 Şubat olmasaydı iktidardaydık
GÜNDEM
CHP'li Tanal: 28 Şubat olmasaydı iktidardaydık


Abone Ol Google News
THY mayıs ayı uçuş planını güncelledi
Ekonomi

THY mayıs ayı uçuş planını güncelledi

Türk Hava Yolları, mayıs ayındaki güncel uçuş planını duyurdu. Uçuş planına göre yolcuların 236 destinasyona sağlık ve güvenle ulaştırıldığı belirtildi.
Bakan Dönmez: Haftaya pazartesi itibarıyla gerçekleştireceğiz
Ekonomi

Bakan Dönmez: Haftaya pazartesi itibarıyla gerçekleştireceğiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmalarıyla her yıl yenilenebilir enerji kapasitesini artıracağını belirterek, "Haftaya pazartesi itibarıyla güneş enerjisinde ilk mini YEKA yarışmalarımızı da gerçekleştireceğiz. Bu yarışmaları daha önce 1000 megavat gibi tek parçalı alanlarda gerçekleştiriyorduk. Şimdi 10, 15 ve 20 megavat büyüklüğünde 74 yarışma gerçekleştireceğiz." dedi.
Türk Kızılayı Diyarbakır’da 10 bin kişiye sıcak yemek sunmak için aşevi kurdu
Hayat

Türk Kızılayı Diyarbakır’da 10 bin kişiye sıcak yemek sunmak için aşevi kurdu

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın katılımıyla Diyarbakır Dicle Üniversitesi kampüsünde 10 bin kişiye sıcak yemek sunacak aşevinin açılışı gerçekleştirildi. Ramazan boyunca 26 aşevinin, 44 seyyar mutfağın yaklaşık 2,5 milyon öğün yemeği, iftarlığı vatandaşlara ulaştıracağını belirten Dr. Kınık, "Bir taraftan vatandaşlarımızın bağışlamış olduğu kurban adaklar burada yemeğe dönüşüyor, diğer taraftan vatandaşlarımızın zekatları, fitreleri bu aşevlerinde sıcak yemeklere dönüşüp mahzun sofraları şenlendiriyor'' ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.