GündemBatı Trakyadavergi oyunu

Batı Trakya’da vergi oyunu

Yunanistan, Batı Trakya’daki Müslüman Türk azınlığa baskısını sürdürüyor. Yunanların azınlık vakıflarına astronomik vergi borcu çıkartıp sonra affettiğini ancak buna ilişkin belge vermediğini belirten Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, “Gerilim oluşturmalarının amacı, ülke içindeki ekonomik krizi perdeleme çabası” dedi.

Fazlı ŞahanYeni Şafak
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu

Yunanistan’ın Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türk azınlığa vakıflar üzerinden de baskı uyguladığı ortaya çıktı. Azınlık vakıflarına astronomik vergi borcu çıkarılıp sonra affedildiği ancak borca ilişkin belgenin verilmediği belirlendi. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu durumu, “Demokles’in kılıcı gibi toplumun üzerinde tutulan bir kılıç var” diye eleştirdi. Son dönemde Yunan siyasetinden gelen tahrik açıklamalarını değerlendiren Çavuşoğlu, Yunan siyasilerin gerilim çabalarının amacının ülke içindeki ekonomik krizi perdeleme çabası olduğunu belirtti.

AB’YE KENDİSİNİ ACINDIRIYOR

Son günlerde özellikle Ege bağlamında ortaya konulan yaklaşımları iyice sıkışan, dar boğaza giren ekonomilerinin siyasete olan yansımasına karşı bir manevra olarak gördüğünğ belirten Çavuşoğlu durumu şöyle değerlendirdi: “Halkına, Yunanlılara ekonomik sıkıntıları unutturmak ve onların bu konudaki düşüncelerini arka plana atarak daha önemli tehdit ve risklerimiz var, Türkiye var noktasına taşıyarak kendi siyasetlerini bir noktada tutmaya çalışıyorlar. AB her şeyi yaptı ama Yunanistan’a yetmez. AB’ye de bu defa Türkiye üzerinden kendisini acındırarak daha fazla kazanım nasıl elde ederim, aklının bir ürünüdür. Yunanistan’ın eti ne budu ne?

AZINLIK VAKIFLARI ÖZERKTİR

Yunanistan, içerisinde yaşayan azınlığa bir nifak odağı olarak bakıyor. Kardeşlerimizi risk ve tehlike olarak görüyor. Bir an evvel orayı terk etmeleri arzusuyla asimilasyon, baskı her türlü enstrümanı kullanıyor. Azınlık için şu anda Yunanistan bir büyükelçilik seviyesinde bir politbüro kurmuş; istihbaratçı bir büyükelçi. Devlet de karar alacaksa ona soruyor. Böyle bir yaklaşım var azınlıklara. Azınlık tabi istediği noktaya ulaşamıyor. Yunanistan’da Azınlık vakıfları özerktir. Buna rağmen azınlık vakıflarına 15 milyon avroluk vergi borcu çıktı. Affettik, diyorlar ama belgesini vermiyorlar. Demokles’in kılıcı gibi azınlık toplum üzerinde tutulan bir kılıç var.”

Muhammed Salah'a Mekke'den arsa hediye edilecek
Dünya

Muhammed Salah'a Mekke'den arsa hediye edilecek

Mekke Belediye Başkan Yardımcısı Fahad Al Rooqi, gösterdiği performansla tüm dünyanın dikkatini çeken Mısırlı yıldız futbolcu Muhammed Salah'a Mekke'den arsa hediye etmek istediklerini söyledi.
Şenol Güneş tepkisine gülerek cevap verdi
Spor

Şenol Güneş tepkisine gülerek cevap verdi

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım Kapalıçarşı’da esnafı ziyaret etti. Yıldırım, bir esnafın ‘Şenol Güneş numara yapmaz başkan’ tepkisine gülerek cevap verdi.
Suudi Arabistan'ın 'ABD' imasına Katar'dan net yanıt
Dünya

Suudi Arabistan'ın 'ABD' imasına Katar'dan net yanıt

Katar'ın Suriye'deki ABD askerleri için bedel ödemek zorunda olduğunu öne süren ve sorumlu tutmaya kalkışan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'e Katalı mevkidaşından yanıt geldi. Katar Dışişleri Bakanı Al Sani, "Suriye dünya üzerindeki en kötü insani felaketlerden biri halini almaya başladı" dedi.
Mehmet Demirkol'dan şampiyonluk yorumu
Spor

Mehmet Demirkol'dan şampiyonluk yorumu

TFF, olaylı geçen ve tatil edilen derbi maçıyla ilgili 'kaldığı yerde devam' kararı vermişti. Futbol yorumcusu Mehmet Demirkol, konuyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulunurken şampiyonluk adayıyla ilgili de dikkat çekici bir yorum yaptı.
İran'da düşen jetin sırrı çözüldü
Gündem

İran'da düşen jetin sırrı çözüldü

Dubai'den Türkiye'de dönerken İran'da düşen ve 8 yolcu ile 3 mürettebatın ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının ardından ilk rapor ortaya çıktı Buna göre, uçağın bozulan hız göstergesi pilotları yanıltmış, kontrolden çıkan uçak kendi çevresinde dönerek parçalanmış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.