|
Reklam
Reklam
Gündem

Bayat ekmekler fırın kurdurdu

Şanlıurfa’nın Hilvan Kaymakamı Coşkun Doğan, piyasadan alınıp ihtiyaç sahibi vatandaşa dağıtılan ekmeğin bayat ve kalitesiz olduğunu görünce lise bünyesinde fırın kurdu. Fırından her gün yüzlerce ihtiyaç sahibine sıcak ekmek ulaştırılıyor.

Haber Merkezi
03:05 . 3/10/2022 Pazartesi
Yeni Şafak
Hilvan ziyareti sırasında kurulan ekmek 
fırınını inceleyen Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, 
ekmeğin tadına bakarak, projede emeği 
geçenlere teşekkür etti.

Hilvan ziyareti sırasında kurulan ekmek fırınını inceleyen Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, ekmeğin tadına bakarak, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesindeki aşevini denetlemeye giden Kaymakam Coşkun Doğan, piyasadan alınıp ihtiyaç sahibi vatandaşa dağıtılan ekmeğin bayat ve kalitesiz olduğunu görünce fırın kurdu. Hilvan Ahi Evran Teknik ve Meslek Lisesi bünyesinde kurulan fırında her gün 3 bin 250 ekmek üretiliyor. Bu ekmeklerin 750 tanesi yardıma muhtaç vatandaşa ücretsiz dağıtılırken, geri kalan kısım ise taşımalı eğitim çerçevesinde eğitim gören öğrencilere verilen yemeğin yanında sunuluyor.

‘YEMEDİĞİMİ YEDİRMEM’

“Yemediğim ekmeği vatandaşa yedirmem” diyen Kaymakam Coşkun Doğan, “5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu, kaymakamlar ilçenin her yönden genel gidişatını gözetleme ve denetleme sorumluğu ile mükelleftir. Kanunun getirmiş olduğu bu sorumluluk çerçevesinde geçtiğimiz yıl vakfa bağlı aşevini denetledim. Bu denetimim sırasında vatandaşlarımıza dağıtılmak üzere bekleyen ekmekleri inceledim. Ne yazık ki önemli bir kısmının bayat olduğunu fark ettim. Bunun üzerine eğer bu ekmek bana ve çocuklarıma dağıtılsaydı ne yapardım diye düşündüm. Hemen milli Eğitim müdürümüzle kolları sıvayarak işe başladık ve vatandaşlarımıza kaliteli, sağlıklı ve lezzetli ekmek dağıtabilmek için fırın kurmaya karar verdik” ifadelerini kullandı.

LEZZETLİ, KALİTELİ, SAĞLIKLI

Fırının 2021 Eylül’ünde faaliyete girdiğine değinen Coşkun Doğan, “Fırınımız 10 bin ekmek üretim kapasitesine sahip. Ve biz bugün 750’si ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız olmak üzere yaklaşık 3 bin 250 ekmeği vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Vakfa gönderdiğimiz bu 750 ekmek dışında artanı da taşımalı eğitim alan öğrencilerimiz için okullara gönderiyoruz ve onları lezzetli, kaliteli, sağlıklı ve taze ekmekle buluşturuyoruz. Bu projemizle ayrıca çıraklık eğitim merkezindeki öğrencilerin de meslek edinmelerini sağlıyoruz” diye konuştu.

‘100 FIRINDAN BİRİSİ OLACAĞIZ’

Fırında yeteri kadar öğrencinin eğitim öğretim gördüğünü dile getiren Kaymakam Doğan sözlerini şöyle sürdürdü; “Onların da meslek edinmelerine katkıda bulunuyoruz. Geçtiğimiz Haziran ayında Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer, 81 ilde 100 noktada mesleki ve teknik liseleri bünyesinde kurulacak ekmek fabrikaları ile vatandaşlarımıza sağlıklı, kaliteli ve ekonomik ekmek sunulacağını ifade etmişti. Biz Hilvan’da Ahi Evran Teknik ve Mesleki Lisesi olarak bu yüz fabrikadan birisi olmaya adayız. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da hizmetinde olduğumuz vatandaşlarımıza kaliteli, ekonomik ve lezzetli ekmek sunmaya devam edeceğiz. Bu projede emeği geçen milli Eğitim müdürlüğümüze ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Ateş’e teşekkür ediyorum.”

#Şanlıurfa
#Coşkun Doğan
6 ay önce
default-profile-img