Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Birbirlerinin sesleri oldular
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Birbirlerinin sesleri oldular

Trabzon’da “Bir Hayalim Var, Beni Duyuyor Musun” sloganıyla hazırladıkları proje kapsamında işaret dili öğrenen Sürmene Cevher Özden Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Çamlık Özel Eğitim Meslek Lisesi’nde eğitim gören işitme engellilerle “Arı ve Fil” adlı tiyatro oyununu sahneledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Oyunda öğrenciler, diyalogları işaret diliyle anlattılar.
Oyunda öğrenciler, diyalogları işaret diliyle anlattılar.

Trabzon’da lise öğrencileri, işitme engelli akranlarıyla aynı sahneyi paylaşarak, çocuk tiyatro oyununu sahneledi. Sürmene ilçesindeki Cevher Özden Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün “Her Okulun Bir Projesi Olsun (HOPO)” programı kapsamında “Birlikte Aynı Sahnede Projesi”ni hayata geçirdi. “Bir Hayalim Var, Beni Duyuyor Musun?” sloganıyla yola çıkılan projede, Çamlık Özel Eğitim Meslek Lisesi öğrencilerini proje paydaşı seçildi. Proje kapsamında çocuk gelişimi bölümünden 6 öğrenci işaret dili öğrendi. Öğrenciler daha sonra, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi konferans salonunda, işitme engelli akranlarıyla “Arı ve Fil” adlı tiyatro oyununa hazırlandı. Öğrenciler, 4 aylık çalışma sonunda oyunu, provaları gerçekleştirdikleri okulda sahneledi.

SOSYALLEŞMELERİNİ SAĞLAMAK İSTEDİK

Cevher Özden Meslek Lisesi Çocuk Gelişimi Eğitimi Öğretmeni Derya Çelik, Çamlık Özel Eğitim Meslek Lisesi öğrencileriyle güzel bir tiyatro çalışması yaptıklarını söyledi. Oyunda, 4’ü işitme engelli 10 öğrencinin görev aldığını belirten Çelik, şöyle devam etti: “Amacımız öğrencilerin bir araya gelerek sosyalleşmesini sağlamaktı. İşitme engellilerin toplumda kabul görmesini, toplumla kaynaşabilmesini ve kendilerini anlatabilmelerini hedefledik. Kendi öğrencilerimiz açısından düşündüğümüzde de empati yapma becerilerini geliştirmek, engellilerin toplumda var olduklarını kabul etmek, hoşgörü gösterebilmek amacı doğrultusunda projemizi gerçekleştirdik.”

AMACINA ULAŞTI

Çelik, Trabzon Valiliği, belediyeler, engelli dernekleri, sivil toplum örgütleri ve ailelerin projeye destek verdiğini ifade ederek, projenin amacına ulaştığını kaydetti. Oyunun konusu hakkında bilgi veren Çelik, “Arı, fil ve yaşadıkları ortamı anlatan, diyalog ve şarkılarla 20 dakika süren bir oyun. Yaklaşık 4 aydır öğrencilerimizle ilçeden gelip çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İşitme engelli öğrencilerin, akranlarıyla hiçbir engel gözetmeksizin birlikte sahne almalarına yardımcı olduk” dedi.

REKLAM

BİRBİRLERİNİN EKSİKLERİNİ TAMAMLADILAR

  • Çamlık Özel Eğitim Meslek Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Pınar Akan da yeteneği ve ezberi kuvvetli öğrencileri seçerek oyunda yer almaları için çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Öğrencilerimizle özel olarak çalıştık. İki grup halindeki öğrencileri sinema ve tiyatroya götürerek aralarında bağ kurmaya çalıştık. Sosyal etkinlikler düzenleyerek, birbirleriyle daha fazla vakit geçirmelerini sağladık. Diğer öğrenciler işaret dili eğitimi aldıkları için anlaşmaları daha kolay oldu.” diye konuştu. Öğrenciler arasındaki köprüyü kurmaya çalıştıklarını ifade eden Akan, şunları söyledi: “Öğrenciler arasında artık oyun dışında daha güçlü bir bağ oluşmaya başladı. Provalarda işaret dilini geliştirmeye başladılar. Birbirlerinin eksiklerini tamamladılar. Bu samimiyet de oyuna yansıdı. Aralarındaki arkadaşlık sıcak ve samimi bir dostluğa dönüştü. Tiyatro ise ikinci planda kaldı. Bizi projeye dahil ettikleri için çok teşekkür ediyoruz, bizler de destek vermekten dolayı çok mutluyuz.”

Ne kadar İngilizce o kadar tost
GÜNDEM
Ne kadar İngilizce o kadar tost

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.