|
Gündem

Bursa siyahında hedef pazar Çin

Lezzetiyle İngiliz kraliyet ailesinin mutfağına kadar giren ‘Bursa Siyahı’ Çin pazarını gözüne kestirdi. UYMSİB Başkan Yardımcısı Senih Yazgan, “Karantina işini çözdüğümüzde ve anlaşmayı imzaladığımızda Çin’de Bursa siyahı için inanılmaz bir pazar olacaktır” dedi.

Yeni Şafak
Yeni Şafak
04:00 . 20/08/2018 Pazartesi
Yeni Şafak
Özellikle Avrupa, Uzak Doğu ülkeleri ve Rusya’ya ihraç edilen ‘Bursa siyahı’ olarak adlandırılan incirin Çin pazarına girmesi hedefleniyor.

Özellikle Avrupa, Uzak Doğu ülkeleri ve Rusya’ya ihraç edilen ‘Bursa siyahı’ olarak adlandırılan incirin Çin pazarına girmesi hedefleniyor.

Lezzetiyle İngiliz Kraliyet ailesinin mutfağına kadar giren, özellikle Avrupa, Uzak Doğu ülkeleri ve Rusya’ya ihraç edilen ‘Bursa siyahı’ olarak adlandırılan incirin Çin pazarına girmesi hedefleniyor.

Lezzeti, raf ömrü ve iri görünümüyle dünyanın en kaliteli inciri kabul edilen ‘Bursa siyahı’nın Avrupa dışındaki pazarlara açılması amacıyla çeşitli tanıtım faaliyetleri sürdürülüyor.

Yurt dışında büyük bir beğeniyle tüketilen, İngiliz Kraliyet ailesinin mutfağına kadar giren ve “Türk siyah inciri” markasıyla bilinen ürün, Bursa’ya gelen Çinli heyetin beğenisine sunuldu.

Heyetten tam not alan incirin karantina yükümlülüklerinin aşılmasının ardından Çin pazarına girmesi hedefleniyor.

SEZON BU YIL ERKEN AÇILDI

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkan Yardımcısı Senih Yazgan, incirin bu yıl 2016’daki gibi erken olgunlaşma yaşandığını ve bu yüzden sezonun çok erken açıldığını söyledi. Ağustos ayının ilk haftasında incirin kesim ve ihracına başladıklarını belirten Yazgan, “Erken başlayan bir sezon, ‘Bursa siyahını hiçbir zaman olumlu bir sonuca götürmedi çünkü pazar hazır olmuyor, insanların birçoğu tatilde oluyor” diye konuştu.

İHRACAT ZAMANLAMASI ÖNEMLİ

Bursa siyahında en büyük ihracatın Avrupa pazarına yapıldığını aktaran Yazgan, şunları kaydetti: “Orada kimsenin olmadığı bir dönemde meyveyi gönderme şansımız olmadığı için sıkıntılar yaşıyoruz. Bursa siyah inciri için ideal kesim ve ihraç tarihlerinin her ne olursa olsun ağustos ortasına oturması gerekiyor. Olgunlaşabilir, erken olabilir ama erken göndermekle Avrupa pazarında bir değer elde edemiyoruz. Tam tersine ürünümüzün değerini kaybettiriyoruz. Ürünün yurt dışındaki marketlere, piyasa değerinin yüksek olabileceği satış yerlerine gitmesi yerine, ürünün bolluğunda bu meyveyi hale, sokak pazarlarına götürüyoruz. Dolayısıyla fiyat, çok aşağıya çekiliyor. Burada başta üretici, dolayısıyla ülkemiz kaybediyor.”

Çin’in en meşhur şefi Bursa siyahı için gelecek

Türkiye Tanıtım Grubu’nun organizasyonu kapsamında, Çin’den bir heyetin yakın zamanda Bursa’ya geldiğini anlatan Yazgan, şöyle devam etti:

“Çin heyetine Bursa siyahını tattırdık. İncir için hiç bu kadar güzel bir meyve yemediklerini ve tadının inanılmaz olduğunu söylediler. ‘Bursa siyahı’ önümüzdeki yıl itibarıyla Çin’de görsel medyada insanların gözünde bir yer etmeye başlayacak. Ekim ayında da Çin’in en meşhur şefi Bursa siyahı için gelecek. Çin pazarına girme konusunda bu tanıtımların önemi çok büyük. Çin’den gelecek talepler sonrasında karantina işini çözdüğümüzde ve anlaşmayı imzaladığımızda Çin de Bursa siyahı için inanılmaz bir pazar olacaktır.”

Yazgan, bu sezon yaklaşık 15 bin ton civarında ihracat beklediklerini sözlerine ekledi.

#Senih Yazgan
#Bursa
4 yıl önce
default-profile-img
Bursa siyahında hedef pazar Çin
Kars'ta eksi 17 derecede 'Kış Tatbikatı-2023'
Taşerondan kadroya geçenlerin emeklilik şartı kalkıyor mu?
Pakistan'da camiye bombalı saldırı: 28 ölü
Saldırı iddiaları sonrası İran'dan kritik Ukrayna hamlesi
Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö Türkiye ile dışişleri bakanları boyutunda görüşmeler yapıldığını söyledi