Gündem Bursada komşu kavgası 1 ölü

Bursa'da komşu kavgası: 1 ölü

Bursa'nın Gemlik ilçesinde daha önce de tartıştıkları belirlenen komşular arasında çıkan bıçaklı kavgada Lokman Cört (32) hayatını kaybetti, kardeşi Nezir Cört (24) yaralandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Bursada komşu kavgası: 1 ölü
Bursa'da komşu kavgası: 1 ölü

Bursa'nın Gemlik ilçesinde daha önce de tartıştıkları belirlenen komşular arasında çıkan bıçaklı kavgada Lokman Cört (32) hayatını kaybetti, kardeşi Nezir Cört (24) yaralandı.

İKİ KARDEŞTEN BİRİ HAYATINI KAYBETTİ


Olay, Gemlik ilçesinde meydana geldi. Lokman ve Nezir Cört kardeşler, daha önce otopark yeri konusunda tartıştıkları apartman komşuları H.Ö. ve Y.A. karşılaştı. Taraflar arasında başlayan tartışma, kısa sürede kavgaya dönüştü. Diğer aile üyelerinin de karıştığı kavgada Lokman Cört vücudunun çeşitli yerlerinden, kardeşi ise kalçasından bıçakla yaralandı. İhbarla gelen sağlık ekipleri, 2 kardeşi Gemlik Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Durumu ağır olan Lokman Cört kurtarılamadı, kardeşi ise tedaviye alındı. Polis ekipleri de H.Ö. ile Y.A.'yı gözaltına aldı, olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Milyarlarca çekirge istila etmişti: Biyolojik mücadele başladı
FOTOĞRAF 7
Title
bradı'ya bağlı Torosların en yüksek bölgelerinden biri olan Eynif Yaylası'nda ciddi boyutta çekirge istilası yaşanıyor. 1500'ü aşkın yılkı atının yaşadığı Eynif Yaylası'nda, çobanların hayvanlarını otlattığı 20 bin dekarlık mera alanının özellikle 9 bin dekarlık kısmı neredeyse tamamen çekirgeyle kaplandı.
Title
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı'nca meradaki çekirge istilasına karşı kimyasal ilaçlar kullanılarak doğaya zarar verilmemesi için, biyolojik mücadele yöntemi olarak bölgedeki çoban ailelerine çekirgeleri tüketen hindi dağıtımı yapıldı. Çobanlık yapan aileler, önceki yıllarda da yaz aylarında birçok kez yaşanan çekirge istilası nedeniyle Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nce ağır ilaçlama yapıldığı, bu ilaç kalıntılarının hem çevreye hem hayvanlarına zarar verdiğini anlattı. Bu yıl ilk defa denenecek hindilerle, çekirgelere karşı biyolojik mücadele yöntemi uygulanacak
Title
Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı yüksek ziraat mühendisi Seda Özel, 1500'den fazla yabani yılkı atı, 6 binden fazla büyükbaş, 2 binden fazla küçükbaş hayvanın otlatıldığı bölgede 183 çoban ailesinin geçimini hayvancılıktan sağladığını söyledi. Özel, “Yayladaki 20 bin dekarlık mera alanının özellikle 9 bin dekarı ciddi miktarda çekirge istilası yaşıyor. Bu sorun her sene bu dönemlerde tekrar ediyor. Martta başlayan çekirge istilası sorunu kasım ayına kadar artarak devam ediyor\" dedi.
Title
Ağır kimyasal ilaçların hem çevreye hem bölgedeki yaban hayatı ve otlatılan büyükbaş-küçükbaş hayvanlara zararlı olacağını dile getiren Seda Özel, “Bu sebeple Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, doğaya zarar verecek kimyasal mücadele yerine, doğaya uyumlu biyolojik yöntemi belirledik. Geçen yıl bu çekirgeler yüzünden ot kalitesi ve veriminde ciddi düşüş olduğu için belediye tarafından 4 defa ek yemleme yapmıştık\" diye konuştu.
Title
1 metrekarede 120 civarı çekirge hesaplandığını, 9 bin dekar toplamı düşünüldüğünde, mera alanının milyarlarca çekirgeyle kaplanmış olduğu anlamına geldiğini belirten yüksek ziraat mühendisi Özel, “Merayı kaplayan milyarlarca çekirge sorununu en asgari düzeye çekmek için hindi projesi geliştirildi. Proje kapsamında önce sorunlu bölgelerdeki 60 çobana hindi yetiştiriciliği eğitimi verildi. Eğitimlerini tamamlayan çobanlara 2 bin hindi dağıtımı yapıldı. Ormana ve Başlar mahallelerine bağlı olan bu mera alanlarında muhtarlar ve yöre halkıyla iş birliği içerisinde bu çalışmalar gerçekleşti\" dedi.
Title
Hindilerin bölgeye adaptasyonu ve alıştırılması aşamasında kullanılmak üzere çobanlara 30 ton yem desteğinde bulunduklarını anlatan Özel, “Hindiler, 1 haftalık bölgeye adaptasyon süreci sonrasında meraya salınacak. Hem çekirge hem de kene mücadelesinde etkili olmasını bekliyoruz. Parazit mücadelesinin yanı sıra hindi gübresinin de mera otlarının gelişimine katkısı olacak. Organik beslenen bu hindilerin gelişimlerini tamamladıktan sonra üreticiden satın alınması ve tüketiciye sağlıklı ürün temini anlamında da katkısı olacak\" diye konuştu.
Title
Yerelden kalkınma projeleriyle hem üreticinin refahı hem de çevre ve doğaya yararlı tüm projelerin yaygınlaştırılması noktasında Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in büyük destek verdiğini anlatan Özel, istilacı çekirgelere karşı bölgede alternatif ürün olan hindi yetiştiriciliğini de benimsetmek istediklerini kaydetti. Özel, “İstilacı türün yarattığı tahribatın engellenmesinden tutun meradan faydalanan hayvanların sağlıklı besin kaynaklarına kavuşması, üreticiye başka bir üretimle ek gelir sağlanması, tüketicinin sağlıklı gıdaya ulaşmasına kadar çok amaçlı bir proje olarak değerlendiriyoruz\" dedi.
Milyarlarca çekirge istila etmişti: Biyolojik mücadele başladı
Antalya'nın yılkı atlarıyla ünlü İbradı ilçesindeki Eynif Yaylası'nda 20 bin dekarlık meranın 9 bin dekarını, milyarlarca çekirge istila etti. Büyükşehir Belediyesi, 183 çoban ailesinin 6 binden fazla büyükbaş otlattığı merayı çekirge istilasından kurtarmak için doğaya zarar veren kimyasal ilaçlar yerine çobanlara 2 bin hindi dağıtarak biyolojik mücadele başlattı.

Kasımpaşa tribün lideri Yüksel Ustahüseyin cinayetinin tetikçisi yakalandı: Azmettirici kırmızı bültenle aranıyor
FOTOĞRAF 15
Title
Kaptanpaşa Mahallesi'nde 16 Nisan'da akşam saatlerinde meydana gelen olayda, Yüksel Ustahüseyin'e(48), evine giderken çalıntı bir otomobil ve motosikletten ateş açıldı.
Title
Vücuduna isabet eden kurşunlarla yere yığılan Ustahüseyin'e çevredekiler yardım etti.
Title
Ağır yaralanan Ustahüseyin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
Title
AZMETTİRİCİ BARIŞ B. KIRMIZI BÜLTENLE ARANIYOR<br><br>İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, olayla ilgili yürütülen soruşturmada tetikçi M.B.'nin de aralarında olduğu 10 şüpheliye yönelik bu sabah eş zamanlı operasyon düzenledi.
Title
10 kişi gözaltına alınırken yurtdışında olan azmettirici Barış B. hakkında kırmızı bültenle arama kararı olduğu belirtildi.
Title
Olayda kullanılan motosikleti temin eden O.G. ile çalıntı aracı temin eden kişilerinde de gözaltında bulunduğu kaydedildi.
Title
Gözaltındaki şüphelilerin evlerinde yapılan aramada, bir ruhsatsız tabanca ve 8 adet fişek ele geçirildiği öğrenildi.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Kasımpaşa tribün lideri Yüksel Ustahüseyin cinayetinin tetikçisi yakalandı: Azmettirici kırmızı bültenle aranıyor
Kasımpaşa futbol takımı tribün lideri olarak tanınan Yüksel Ustahüseyin'in, evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesi soruşturmasında, tetikçi olduğu belirlenen M.B'nin de aralarında olduğu 10 şüpheli gözaltına alındı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.