Gündem Büyükelçi çekilmeli

Büyükelçi çekilmeli

CHP lideri Kılıçdaroğlu, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed’in Fahreddin Paşa’yla ilgili sözlerini densizlik olarak niteledi. Kılıçdaroğlu, “Türkiye, büyükelçisini derhal çekmeli. İlişkileri asgari düzeye indirmeli. Özür dileyinceye kadar onlarla her türlü ilişkiyi kesmeliyiz” diye konuştu.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu
​CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed’in Fahreddin Paşa’yla ilgili sözlerini densizlik olarak niteledi ve sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, “Tam bir densizlik. Türkiye, büyükelçisini derhal çekmeli. İlişkileri minumum düzeye indirmeli bakan özür dileyinceye kadar. Bu, sözle yanıt verme ve sözle eleştirmenin ötesinde eyleme dönüşmeli ve büyükelçi Türkiye’ye geri çağrılmalı. Özür dileyinceye kadar onlarla her türlü ilişkiyi kesmeliyiz. Osmanlı’nın hiçbir eserini o topraklarda barındırmak istemiyorlar. Onlar Medine’nin kurtuluşunda da, Ortadoğu’da bizim askerlerin olduğu dönemlerde de bizi arkadan vurdular. İhanet ettiler bize. Tarih bu gerçekleri biliyor” dedi. CHP lideri, BM’de yapılacak Kudüs oylaması öncesinde üye ülkeleri “maddi yardımları kesmekle” tehdit eden ABD Başkanı Trump’ı da eleştirdi ve “Umarım hiçbir ülke Trump’ın tehdidine boyun eğmez. Bütün dünya Kudüs konusunda Trump’ın karşısında. Bu çok önemli bir gelişme. Trump’ın yaptığı hatayı fark etmesi, görmesi lazım. Ülkelerin onuru, gururu var. Hiçbir ülke kendi onurunu, gururunu parayla satmaz” diye konuştu.

İsrail’in hamisi
DÜNYA
İsrail’in hamisi

Dünya şantaja boyun eğmedi
GÜNDEM
Dünya şantaja boyun eğmedi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.