Gündem Canikliden hükümetten istifa eden HDPlilerle ilgili şok iddia

Canikli'den hükümetten istifa eden HDP’lilerle ilgili şok iddia

Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı ve AK Parti Giresun milletvekili adayı Nurettin Canikli, Ankara Garı önünde meydana gelen patlamayla iki HDP'li bakan Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan'ın geçici hükümetten istifa etmesinin bağlantısı olduğunu iddia etti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
Canikliden hükümetten istifa eden HDP’lilerle ilgili şok iddia
Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı ve AK Parti Giresun milletvekili adayı Nurettin Canikli, Ankara Garı önünde yaşanan patlama ile ilgili halkın birlikte yaşama isteğine vurgu yaptı. Canikli, bu tür saldırılarda tek bir hedefin gözetilemeyeceğini ancak saldırının 1 Kasım seçimlerine olan etkisinin de açık olduğunu ve bu tür saldırılardan sonuç alındığını ifade etti. Bu saldırının seçimlere etkisinin yüzde 30 olabileceğini savunan Canikli, 7 Haziran seçimlerinden önce Diyarbakır'da HDP mitinginde yaşanan patlamadan dolayı yüzde 2 oranında oyun AK Parti'den HDP'ye kaydığını belirtti. Diyarbakır saldırısının organize edenler açısından başarılı olduğunu belirten Canikli, Ankara Garı önünde yaşanan patlamada Diyarbakır'dakine benzer bir oy kaymasının olmadığını kaydetti. Canikli, PKK, DEAŞ ve Esed'in Suriye'de çatıştığını ancak başka topraklar üzerinde anlaşmalar yaptıklarını ileri sürerek, çoğu zaman gösterilen fotoğrafın gerçeği yansıtmadığını, onun arka planına bakmak gerektiğini söyledi.

“İKİ BAKANIN İSTİFASI İLE PATLAMA ARASINDA İLİŞKİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM"

Geçici hükümete katılan HDP'li bakanların ortada hiçbir şey yokken istifa etmelerini patlamayla ilişkilendirdiğini ifade eden Canikli, “İkisi arasında çok yakın ilişki olduğunu düşünüyorum. Bu ilişkiyi kuvvetlendiren Selahattin Demirtaş'ın açıklamaları ve oluşturmaya çalıştığı algıdır. Bu patlamalardan sonra doğrudan devleti, Sayın Cumhurbaşkanımızı ve Sayın Başbakanımızı hedef olarak açıkça ahlak dışı bir iddiada bulundu. Eğer o iki bakan hükümette olmuş olsaydı, Selahattin Demirtaş hükümete yüklenemezdi. O zaman denecekti ki senin iki bakanın da hükümette. Bir anda istifa etmeleri, yakında önemli hadiseler olacak ve siz hükümetten ayrılın, biz bunları malzeme olarak kullanacağız illiyet bağını rahatlıkla kurmamız mümkündür" dedi.
Canikli, PKK'ya karşı bugüne kadar hiç görülmemiş bir mücadelenin ortaya konulduğunu ve PKK'nın bu yüzden amaçlarının gerçekleşmediğini kaydederek, “3 ayda 2 binden fazla terörist imha edilmiştir, bine yakın terörist de teslim olmuştur. Geçmişte istihbarat dışarıdan geliyordu. Özellikle Kuzey Irak'ta. O nedenle dağ taş bombalanıyordu. Ama şimdi tüm istihbarat kaynaklarımızın ve savunma aletlerimizin önemli bir bölümü milli. 2 binden fazla nokta tespit edilmiş çözüm sürecinde. Daha sonra terör örgütü saldırılarına başladıktan sonra başarılı bir sonuç alındı" diye konuştu.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.