Gündem Çay göçü tersine döndü Nüfus azaldı vaka sayıları düştü

Çay göçü tersine döndü: Nüfus azaldı vaka sayıları düştü

Rize, çay göçü ile gelenlerle nüfusun ikiye katlanmasıyla Türkiye'de 4 hafta süreyle en çok vaka görülen kent oldu. Çay hasadında sona gelinmesi ile bu kez büyükşehirlere tersine göçle birlikte nüfusu normale dönmeye başlayan kentte geçen ay 653,10 olan vaka oranı, 399,29'a geriledi. Vali Kemal Çeber, "Turizm hareketliliği, çay sezonu, memleketine gelen insanlar, yaylaların yoğunluğu, düğünler ile 4 hafta zirvede kaldık ancak şimdi normale dönmeye başladık" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Çay göçü tersine döndü: Nüfus azaldı vaka sayıları düştü
Rize, Türkiye'de 4 hafta süreyle en çok vaka görülen kent oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki gün açıkladığı, 25 Eylül-1 Ekim'de illerin 100 bin kişiye düşen Covid-19 vaka haritasına göre, Rize’de vaka oranları düşmeye başladı. Çay göçü ile gelenlerle nüfusun ikiye katlandığı Rize, Türkiye'de 4 hafta süreyle en çok vaka görülen kent oldu. Çay hasadında sona gelinmesi, okulların açılması ile bu kez büyükşehirlere tersine göçle nüfusu normale dönmeye başlayan kentte geçen ay 653,10 olan vaka oranı 399,29'a geriledi.

Rize'de yoğun bakım ve servisler maksimum düzeyde dolu: Yeni yoğun bakım üniteleri açılıyor
KORONAVİRÜS
Rize'de yoğun bakım ve servisler maksimum düzeyde dolu: Yeni yoğun bakım üniteleri açılıyor

'NORMALE DÖNMEYE BAŞLADIK'

Rize Valisi Çeber, kentin Türkiye normallerine dönmeye başladığını dile getirerek, “4 hafta boyunca Rize, vaka yoğunluğunda zirvede olan ildi. O dönemde Türkiye’nin en hareketli ili Rize’ydi. Turizm hareketliliği, çay sezonu, memleketine gelen insanlar, yaylaların yoğunluğu, düğünler ile 4 hafta zirvede kaldık, ancak şimdi normale dönmeye başladık. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Rize’de vaka yoğunluğunun düşmeye devam ettiğini göreceksiniz” diye konuştu.

DHA

‘HASTANELERDE YOĞUNLUK DEVAM EDİYOR’

Rize’de hastanelerde yoğunluğun devam ettiğini söyleyen Vali Çeber, “Aşılamada birinci doz aşıda 240 bin, ikinci doz aşıda 214 bin seviyelerine ulaştık. Birinci dozda yüzde 80’leri geçtik. İkinci dozda da yüzde 72’ler civarına ulaştık. Aşı stoklarımızda herhangi bir sıkıntı yok. Hastanelerimizde yoğunluk devam etmesiyle beraber, sağlık hizmetinde sorun yaşayan vatandaşımız bulunmamaktadır. Vakalarımızın yaklaşık yüzde 50’si 30 yaş altı vakalara dönmüştür” dedi.

Rize ve komşuları yine alarmda
KORONAVİRÜS
Rize ve komşuları yine alarmda

‘OLABİLİR, DEDİĞİMİZ BİR DURUMU YAŞIYORUZ’

Okullardaki vaka durumunu da değerlendiren Vali Çeber, “Okullardaki verilerimiz, Türkiye geneli ile uyumludur. Beklediğimiz ve öngördüğümüz değerlendirmelerde ‘olabilir’ dediğimiz bir durumu yaşıyoruz. Her türlü tedbirimizi aldık. Çocuklarımız güvenle okullarına gitmeye devam edecekler. Okullarımızı sağlıklı bir şekilde eğitim- öğretim hayatına devam ettiriyoruz. Bundan sonra üniversitelerimiz de okullarımız da kapanmayacak şekilde her türlü tedbiri alarak eğitim- öğretim sezonunu tamamlamayı ümit ediyoruz” diye konuştu.

DHA

Nüfusa oranla en fazla Koronavirüs vakası görülen Rize'de bulaşlar 'aile içi'
KORONAVİRÜS
Nüfusa oranla en fazla Koronavirüs vakası görülen Rize'de bulaşlar 'aile içi'

‘NÜFUS AZALDI, VAKA SAYILARI DÜŞTÜ’


Kentte yaşayan Meryem Büyük ise çay sezonunda şehrin çok kalabalık olduğuna dikkat çekerek, “Rize’ye dışarıdan gelenler çay zamanı çok fazlaydı. Kalabalıktık. Şimdi ise herkes geriye gittiği için nüfus azaldı ve vaka sayıları da düştü. Önceden komşularımızdan, yakın akrabalarımızdan vefat haberlerini çok duyuyorduk. Artık neredeyse yakın çevreden bile Covid-19 olan kişi haberini almıyoruz” dedi.


  • Ömer Dinç de “Rizeliler genelde hep il dışında yaşıyorlardı, çay zamanı buraya gelen çok insan oldu. Bu yüzden vakalar arttı. Şimdi çay sezonu bitiyor ve insanlar yavaş yavaş memleketine döndüğü için vakalar düşmeye başladı. Önceden etrafımızda Covid-19’a yakalananlar, ölenler çok fazlaydı şu anda öyle bir durum yok" diye konuştu.


Mustafa Uzun ise “Aşı olmadan virüsün tedbiri kesinlikle yok. Aşı olacağız ki bunun önüne geçelim, eski günlerimize kavuşalım” dedi.

Nüfusa oranla en fazla vakanın olduğu Rize'de maske kuralına uyulmuyor
FOTOĞRAF 7
Title
Sağlık Bakanı Koca'nın paylaştığı her 100 bin kişide görülen Covid-19 güncel vaka haritasında en çok vaka yoğunluğu yaşanan iller arasında Rize, birinci sırada yer aldı.Kentte tarımsal göç ile birlikte yaşanan nüfus yoğunluğunun yanı sıra düğün, nişan gibi toplu etkinliklerin de artışa neden olduğu tespit edildi. Yeni vaka haritasının açıklanması ile zirveye yerleşen Rize'de, kalabalık caddelerde bazı vatandaşların hiç maske takmadığı, bazılarının ise maskeyi çene altında kullandıkları ya da sadece kollarına taktıkları gözlemlendi.
Title
Kentte tarımsal göç ile birlikte yaşanan nüfus yoğunluğunun yanı sıra düğün, nişan gibi toplu etkinliklerin de artışa neden olduğu tespit edildi. Yeni vaka haritasının açıklanması ile zirveye yerleşen Rize'de, kalabalık caddelerde bazı vatandaşların hiç maske takmadığı, bazılarının ise maskeyi çene altında kullandıkları ya da sadece kollarına taktıkları gözlemlendi.
Title
\"Yaşadığınız veya gidip geldiğiniz ildeki durumu haftalık İnsidans haritamızdan öğrenebilirsiniz. Son haritaya göre yeni vaka yoğunluğunun en yüksek olduğu il Rize\" diyen Koca'nın mesajının ardından bazı Rizeliler, kısıtlamaların geri gelmesi gerektiğini savundu. Düğün, nişan gibi özel günlerde toplu buluşmaların vakaları artırdığını söyleyen Nuran Korkmaz \"İnsanlar maske bile takmıyor; gereksiz yere sokağa çıkıyorlar, düğünlere ve cenazelere gidiyorlar. Bunun sonucunu yaşıyoruz. Bence önlemler geri gelmeli\" dedi.
Title
Kentte insanların tedbirlere dikkat etmediğini belirten Resul Kulaksız da, \"Sorumsuzluk çok, dikkatsizlik var. Sokaklar çok kalabalık ve maskesiz insanlar var. Bence tedbirlerin sıkılaşması lazım. Durum kötüye gidiyor; eskiye dönerek yasakların gelmesi gerekiyor, yoksa çözülecek gibi değil\" diye konuştu.
Title
İlknur Topçakan ise, \"İstanbul'dan geldik, birkaç gün sonra da İstanbul'a döneceğiz. Nefes almakta zorluk çektim, arada biraz maskemi indiriyorum. Rize'de vakaların bu kadar yüksek olduğunu bilseydim gezmeye gelmezdim\" ifadelerini kullandı.
Title
Title
Nüfusa oranla en fazla vakanın olduğu Rize'de maske kuralına uyulmuyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı koronavirüs vaka haritasında nüfusa oranla en fazla vakanın görüldüğü il Rize oldu. Bir haftada ciddi bir artışın yaşandığı kentte maske kuralına yeNüfusa oranla en fazla vakanın olduğu Rize'de maske kuralına uyulmuyorterince uyulmadığı gözlemlenirken, bazı vatandaşlar tedbirlerin yeniden gelmesini gerektiğini söyledi.


Rize'de koronavirüsten 8 ferdini kaybeden aile aşı ile hayata tutundu
OYNAT 00:59
Rize'de koronavirüsten 8 ferdini kaybeden aile aşı ile hayata tutundu
Rize'nin Güneysu ilçesinde koronavirüs nedeniyle 6 ayda 8 ferdini kaybeden, ölüm korkusu ile 10 yeni mezar yeri daha hazırlayan Genç ailesinin çağrısı üzerine 3 ay önce İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, ailenin 25 üyesini aşıladı. Aile fertlerinde aşıdan sonra ise yeni vakaya rastlanılmadı. 8 yakınını kaybeden Ali Genç Ailemizin hayatta kalan 25 ferdi aşılanınca grip bile olmadık. Aşı sayesinde hastalıktan ve ölümlerden kurtulduk dedi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.