Gündem CIA Başkanı Türkiyeye geldi

CIA Başkanı Türkiye'ye geldi

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel'in, İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'yla ilgili soruşturma bağlamında temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Kaşıkçı konusunun yanı sıra Suriye ve FETÖ konularının da ele alınması bekleniyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
CIA Başkanı Türkiyeye geldi
Gina Haspel CIA'in ilk kadın başkanı oldu.

CIA Direktörü Gina Haspel'in Kaşıkçı soruşturması kapsamında temaslarda bulunmak için Türkiye'ye gelmesi bekleniyordu.

Habertürk'ün haberine göre; CIA Direktörü Gina Haspel, bugün Ankara'ya geldi. Haspel, Kaşıkçı soruşturması kapsamında temaslarda bulunacak.

Kaşıkçı konusunun yanı sıra Suriye ve FETÖ konularının da ele alınması bekleniyor.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı

Suudi Arabistan yönetimi, 2 Ekim'de İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra haber alınamayan Kaşıkçı'nın "konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü" açıklamıştı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan haberde, Suudi Arabistan Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma neticesinde, Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğuna geldiği sırada burada bulunan "başka Suudi vatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bunun sonucunda Kaşıkçı'nın hayatını kaybettiği" iddia edilmişti.

Gina Haspel kimdir?

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un görevden alınarak yerine CIA Direktörü Mike Pompeo'nun atanmasının ardından, Pompeo'dan boşalan koltuğa, CIA Direktörü Yardımcısı olan Gina Haspel getirilmiş, Haspel, bu göreve getirilen ilk kadın olmuştu.

1 Ekim 1956 doğumlu olan Gina Haspel, 1985 yılında CIA'ye katıldı. İstihbarat toplama, analiz, gizli eylem, karşı istihbarat, dış hizmetler gibi operasyonlarda oldukça etkili bir isim...

"Beyninin her hücresini kullanabilen yetenekte" bir isim olarak adlandırılan Haspel, terör örgütü El Kaide şüphelilerinin sorgulanmasıyla ilgili süreçlerde öne çıkmıştı. El Kaide üyeleri Ebu Zübeyde ve Abd al-Rahim al-Nashiri, 2002 yılında hapishanede tutularak, işkenceye maruz kaldılar. Gizliliği kaldırılan CIA raporlarında Ebu Zübeyde'nin bir ayda 83 kez suda boğulma yöntemine maruz kaldığı, uykudan mahrum bırakıldığı, büyük bir kutuda tutulduğu, kafasının duvara çarpılarak sol gözünü kaybetmesine neden olduğu belirtiliyor.

61 yaşındaki Gina Haspel'in Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın Orta Avrupa bürosunda da görev aldığı, Türkiye ve Orta Asya ülkelerinde uzun süre çalıştığı biliniyor.

Trump'ın önceliği Kaşıkçı değil yatırımlar
DÜNYA
Trump'ın önceliği Kaşıkçı değil yatırımlar

Cemal Kaşıkçı olayında gün gün detaylar
GÜNDEM
Cemal Kaşıkçı olayında gün gün detaylar

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.