Gündem Çocuklar hak mağduru

Çocuklar 'hak' mağduru

Dünyada 600 milyon çocuğun yoksul olduğuna dikkat çekilen çocuk haklarıyla ilgili bir araştırmada, Türkiye'de sağlık ve eğitim alanında büyük dengesizlikler yaşandığı belirtildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv
Çocuk Vakfı Çocuk Hakları Okulu, "1 Ekim Dünya Çocuk Günü" dolayısıyla "Hakları Çalınmış Çocuklar Raporu" yayınladı. Vakıftan yapılan yazılı açıklamada, Çocuk Hakları Okulu'nca hazırlanan raporun, dünyada ve Türkiye'deki çocukların durumuna ilişkin sayısal veriler içerdiği belirtildi. Raporda, dünyada 0-18 yaş arası çocuk nüfusunun 3 milyar 50 milyon olduğu kaydedilerek, doğum ortalamasının yüzde 2.5 olduğu, hamilelik ve doğumdaki yetersiz koşullar nedeniyle her yıl 600 bin annenin öldüğü belirtildi.

Dünyada 600 milyon çocuğun yoksul bulunduğu belirtilen raporda, Birleşmiş Milletler'in ulaştığı aç insan sayısının da 95 milyon olduğu kaydedildi. Dünyada 275 milyon çocuk işçinin bulunduğu vurgulanan raporda, yaşları 5-11 arasındaki 65 milyon çocuğun tehlikeli ortamlarda çalıştığı, okul çağında bulunan 135 milyon çocuğun okuma-yazma bilmediği, her yıl 2 milyon çocuğun seks pazarına sokulduğu, 7-14 yaşları arasında 300 bin çocuğun da aktif olarak savaş ve silahlı çatışmalara katıldığı belirtildi.

Türkiye'nin çocukları

Türkiye'de 0-18 yaş arasındaki nüfusun 27 milyon olduğu kaydedilen raporda, 5 yaş altı nüfusun 7 milyon ve yıllık doğum sayısının da 1 milyon 400 bin olduğuna dikkat çekildi.

Yıllık ortalama nüfus artış hızının 1.9 olduğu belirtilen raporda, doğurganlık oranının doğuda yüzde 4.2 iken batıda yüzde 2 olarak gerçekleştiği de kaydedildi. Türkiye'de, çocuk anne oranı da çok yüksek olduğu vurgulanan raporda, çocuk istismarının yaygınlaştığı belirtildi.

Raporda, İstanbul'un 0-18 yaş grubu nüfusunun 4 milyon 260 bin olduğu hatırlatılarak "İstanbul'da her yıl 153 bin bebek doğuyor. İlköğretimde dersliğe düşen öğrenci ortalaması 65, liselerde bu sayı 41. İlköğretim ve liselerdeki toplam öğrenci sayısı 1 milyon 800 bin civarında" deniliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.