Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransız mevkidaşı Macron ile görüştü Hakkımızı kimseye yedirmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan Macron'la görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransız mevkidaşı Macron ile görüştü: Hakkımızı kimseye yedirmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü. İkilinin görüşmesinde; Türkiye-Fransa ve Türkiye-AB ilişkileri ile Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı. Erdoğan görüşmede Türkiye'nin kimsenin hakkında gözü olmadığını ancak kendi haklarını da kimseye yedirmeyeceğini vurgulayarak, her zaman olduğu gibi bugün de sorunların çözümü için diyalog ve iş birliğini savunduklarını belirtti.

Haber Merkezi AA
Emmanuel Macron - Recep Tayyip Erdoğan
Emmanuel Macron - Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan gelen talep üzerine gerçekleşen görüşmede, Türkiye-Fransa ve Türkiye-AB ilişkileri ile Doğu Akdeniz başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Fransızlardan Doğu Akdeniz manşeti: Türkler geri döndü
GÜNDEM
Fransızlardan Doğu Akdeniz manşeti: Türkler geri döndü

"Fransa'nın gerilimi tırmandırması anlamsız"

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Doğu Akdeniz'deki gerginliğin sebebinin Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin bölgedeki meşru haklarının yok sayılması olduğuna işaret ederek, Fransa'nın Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum kesiminin gerginliği tırmandıran maksimalist iddia ve adımlarını desteklemesine anlam veremediğini belirtti.

Macron imparatorluk hezeyanlarıyla Napolyon sendromu yaşıyor
DÜNYA
Macron imparatorluk hezeyanlarıyla Napolyon sendromu yaşıyor

Mesajı alay konusu oldu
DÜNYA
Mesajı alay konusu oldu

"Kimseye hakkımızı yedirmeyiz"

Türkiye'nin kimsenin hakkında gözü olmadığını ancak kendi haklarını da kimseye yedirmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, her zaman olduğu gibi bugün de sorunların çözümü için diyalog ve iş birliğini savunduklarını ifade etti.

"Tansiyonu düşürmek için diplomasi fırsatları değerlendirilmeli"

Tansiyonu düşürmek için diplomasi fırsatlarının değerlendirilmesi ve sürdürülebilir müzakere süreçlerinin hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, tüm sorunları masada konuşmak ve çözmek istediklerini dile getirdi.

Fransa’nın hedefi işgal: Fransızlar Atina üzerinden Doğu Akdeniz'i işgal etmek istiyor
DÜNYA
Fransa’nın hedefi işgal: Fransızlar Atina üzerinden Doğu Akdeniz'i işgal etmek istiyor

"Fransa yapıcı olmalı"

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte Fransa'dan da sağduyulu ve yapıcı bir tutum beklediklerini, Türkiye-Fransa arasında istişare ve iletişim mekanizmasının sürekli olarak işletilmesinde fayda gördüğünü kaydetti.

Erdoğan, AB Liderler Zirvesi'nden Türkiye'ye ilişkin yapıcı diyalog ve iş birliğini teşvik eden bir yaklaşımın çıkmasının da bölgesel meselelerin çözüm imkanları açısından önemli olduğunu vurguladı.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.