Gündem Damağına saplanan demir parçasıyla 15 yıl yaşamış Yanağıma girmiş fark etmemişim

Damağına saplanan demir parçasıyla 15 yıl yaşamış: Yanağıma girmiş fark etmemişim

Erzincan’da dişçiye giden bir kişi, 15 yıl önce damağına saplanan kurşun büyüklüğündeki demir parçasından çekilen röntgen filmiyle haberdar oldu. Diş tedavisi için gittiği hastanede yanağında metal parçası olduğunu öğrenen Faik Akın, "15 yıl önce hızar makinesiyle çalışırken kopan zincir parçası yanağıma girmiş fark etmemişim" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Damağına saplanan demir parçasıyla 15 yıl yaşamış: Yanağıma girmiş fark etmemişim
Faik Akın'ın damağındaki metal operasyonla çıkarıldı.

Erzincan’da yaşayan 63 yaşındaki Faik Akın, 15 yıl önce benzinli testereyle odun keserken testerenin zincirinin kopması sonucunda etrafa saçılan parçaların yüzüne isabet etmesi ile yaralandı. Hastaneye müracaat etmeyen Faik Akın’ın yüzüne gelen demir parçalardan biri damağında yıllarca kaldı. Diş tedavisi için hastaneye gelen Faik Akın’ı muayene eden Ağız ve Çene Cerrahı Dr. Öğretim Üyesi Yakup Gülnahar, hastanın röntgen filmine bakınca damağında bir nesne olduğunu belirledi.

Operasyonla alındı

Hastanın ameliyatını gerçekleştiren Dr. Yakup Gülnahar, 1 saatlik operasyonla damağa saplanan demiri çıkardı.
15 senedir yanağındaki demir parçasıyla yaşayan emekli memur Faik Akın, “15 sene önce benzinli hızar ile çalışırken hızarın zinciri koptu. Kopan parçalar saçıldı ve yanağıma çarptı. Yanağımda bir parça kalmış farkında olmadım. Diş tedavisi için hastaneye geldiğimde doktor fark etti. Başarılı bir ameliyat ile parçayı aldı. Şimdi gayet iyiyim” dedi.

Diş ağrısı sanıp 6 sağlam dişini çektirdi: Meğer gerçek bambaşka çıktı
GÜNDEM
Diş ağrısı sanıp 6 sağlam dişini çektirdi: Meğer gerçek bambaşka çıktı

Sağlık durumu iyi

Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Yakup Gülnahar, “Hastanın muayenesinde rutin röntgen filmi istedik. Röntgenlerde hastanın yanağında bir cisim olduğunu anladım. Kendisine daha önce implant yaptırıp yaptırmadığını sordum. Kendisi implant yaptırmadığını söyledi. Bu sefer hastanın yanağında ne olabilir diye düşünürken hastanın 15 yıl önce benzinli odun testeresi ile çalışırken testerenin zincirinin koptuğunu ve etrafa saçılan parçalardan yanağına isabet ettiğini öğrendik. Hastamızı ameliyata aldık ve yanağındaki demir parçayı çıkardık. Hastamız da şu an gayet iyi bir durumda” şeklinde konuştu.

Uzmanından uyarı: Evde uyguladığınız beyazlatma yöntemleri diş sağlığınıza dönülmez zararlar verir
FOTOĞRAF 13
Title
Diş beyazlatma işlemi için sert fırçaya ihtiyaç yok. <br><br>Hatta sert fırçalar diş ve diş eti kanamasına yol açacağından yeni problemlere davetiye çıkarıyor.
Title
KARBONATLA DİŞ BEYAZLATMA<br><br>Karbonatla diş beyazlatma en çok tercih edilen yöntemlerden biri.<br><br>Fakat karbonat ve tuz ile diş beyazlatmak söz konusu değil.<br><br>Karbonat ve tuz diş minesindeki tabakaları çizdiği, daha sonrasında da dişin ana rengini kaybetmesine neden olduğu konusunda diş hekimleri hem fikir.<br><br>
Title
ÇİLEK VE LİMONLA DİŞ BEYAZLATMA<br><br>Çilek ve limon gibi meyve ve sebzeler içerdiği asit sayesinde dişlerin daha iyi temizlenip beyazlamasına yardımcı olabilir belki ama bu yiyecekler içerdiği asit nedeniyle diş minesine ve diş etlerine zarar verip ağız sağlığını bozabilir.<br><br>
Title
KABARTMA TOZUYLA DİŞ BEYAZLATMA<br><br>Kabartma tozu ile dişleri fırçalamanın dişleri beyazlatacağı halk arasında yaygın olarak bilinen diş beyazlatma yöntemi. <br><br>Kabartma tuzu dişlerinizi beyazlatır ancak bu beyazlık kısa süreli olur.<br><br>Kabartma tozu ile dişleri fırçalamak ilerleyen zamanlarda ağız ve diş hastalıklarına yol açar.<br><br>
Title
Tüm bu doğal yöntemlerle kalıcı çözüm bulunmadığında ise, diş hekimine başvuran hastalar arasında yaygın yanlış düşünceler söz konusu.
Title
Dişleri beyazlatmak için diş hekimi önerilerinden birincisi diş hekimi yardımıyla profesyonel beyazlatma; diğeri ise evde doktorunuzun önerisi doğrultusunda uygulanan ev beyazlatma yöntemi.
Title
LAZER IŞIĞIYLA DİŞ BEYAZLATMA<br><br>Klinikte uygulanan diş beyazlatma yönteminde ise doğru bilinen en büyük yanlış, lazer ışığının dişi beyazlattığına dair genel kanı.<br><br>Lazer ışığı dişi beyazlatmaz.<br><br>Sadece beyazlatma jelinin aktive olmasını sağlayarak gerekli kimyasal reaksiyonu başlatır.<br><br>
Title
Diş beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra dişleriniz daima beyaz kalması bazen mümkün olmaz. <br><br>Dişler zamanla tekrar renk değiştirmekte; yenilip içilenler nedeniyle yada yaşlandıkça dişler sararmaya tekrar başlar.<br><br>
Title
Diş beyazlatma işleminin zamanla dişleri daha fazla sarartacağına dair düşünce, diş beyazlatma ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi. Diş beyazlatma işlemi, dişlerin renk tonunun açılması için yapılır.<br><br>
Title
Diş beyazlatma konusunda kalıcı yöntemler konusunda en doğru yöntem profesyonel bir destek almak ve en uygun yöntemi uzman hekimlerle birlikte bulmak en doğrusu.<br><br>
Title
PİYASADAKİ ÜRÜNLERE İTİBAR ETMEYİN<br><br>Piyasada satılan evde diş beyazlatma ürünlerine itibar edilmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Özge Gürbüz, \"Evde yapacağınız yanlış uygulama ya da kullandığınız yanlış ürün ağız ve diş sağlığınızı bozabilir. İnci gibi beyaz dişlerle daha güzel bir gülümseme için diş rengi doğuştan koyu ya da sonradan rengi sararan dişlere uygulanan beyazlatma işlemini (Bleaching) bu alanda uzman hekim kontrolünde yaptırmalısınız” ifadelerini kullandı.
Title
Gürbüz, dişlerin beyazlığının kalıcılık süresinin birçok faktöre bağlı olduğunu aktararak, şunları kaydetti:<br><br>
Title
“Diş beyazlatma işleminin kalıcı olması, kişinin diş yüzeyinin pürüzsüz olup olmamasına, tükürük yapısına, çay, kahve, renkli içecekler ve sigara tüketimine, dişlerine özen gösterip göstermemesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Sıklıkla beyazlık yaklaşık 2 ila 3 yıl sürer. Beyazlatma işleminden sonra hastalarımızın yaklaşık 1 hafta kadar hastadan çay, kahve ve şarap gibi renkli gıdalardan uzak durmasını ve sigara kullanıyorsa da en aza indirmesini istiyoruz. Mümkünse sigarayı tamamen bırakmalı. Bu önlemleri alarak dişlerinizin beyazlığını daha uzun süre koruyabilirsiniz.”
Uzmanından uyarı: Evde uyguladığınız beyazlatma yöntemleri diş sağlığınıza dönülmez zararlar verir
Bembeyaz dişlere sahip olmak isteyenler evde kendi imkanlarıyla diş beyazlatma yöntemi arıyor. Ancak ne kadar çok yol varsa o kadar da bilgi kirliliği söz konusu. Diş hekimlerinin tüm uyarılarına rağmen diş beyazlatma konusunda oldukça fazla yanlışa düşülüyor, diş ve diş etine daha büyük zararlar veriliyor. Peki doğru diş beyazlatma nasıl yapılır? Diş beyazlatmada doğru bilinen yanlışlar neler? Uzmanlar, evde diş beyazlamada doğru bilinen yanlışları sıraladı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.