GündemDarbecilerihoş görmeyiz

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'tan FETÖ açıklaması

Darbecileri hoş görmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina ziyaretine saatler kala açıklama yapan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras tarihi ziyaret öncesi Türkiye’ye mesajlar gönderdi. Firari askerlerle ilgili sürpriz bir çıkış yapan. Çipras, “Benim duruşum her zaman net olmuştur: Yunanistan’da darbeciler hoş karşılanmaz” dedi.

Fazıl ŞahanYeni Şafak
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras

Yunanistan Başbakanı Aleksi Çipras, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a bugünkü tarihi ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu. Tarihi buluşmaya saatler kalan konuşan Çipras, firari askerlerle ilgili sürpriz bir çıkış yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırlamaya hazırlanan Çipras, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’den kaçan askerlerin hoş karşılanmayacağını söyledi.

8 CUNTACI MESAJI

Çipras, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan darbecilerin iadesine ilişkin, yargı kararlarına saygı duyulacağını belirterek, “Bu noktanın ötesinde, benim duruşum her zaman net olmuştur: Yunanistan’da darbeciler hoş karşılanmaz. Bu kapsamda, (Türkiye ile) güvenlik ve yargı alanlarındaki işbirliğimize devam ediyoruz” dedi.

REKLAM

15 Temmuz sonrası kaçan 8 FETÖ’cü asker Yunanistan’a sığınmıştı. Türkiye, darbecilerin iade edilmesini istiyor.

AŞIRI SAĞIN YÜKSELMESİ RAHATSIZ EDİCİ

Türk ve Yunan halklarının sığınmacı krizinde dayanışma örneği gösterdiğine işaret eden Çipras, “Avrupa’da aşırı-sağ odakların yükselmesi çok rahatsız edici. Irkçılık ve İslamofobiyi kullanan bu odaklara en iyi cevap sığınmacı krizinde Yunan halkı tarafından verildi. Türk halkı gibi Yunan halkı da günlük hayatlarında karşılaştıkları zorluklara rağmen gösterdikleri dayanışma ve misafirperverliklerini ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

REKLAM

TÜRKİYE’Yİ DESTEKLİYORUZ

Çipras, göç ve güvenlik sorunlarının, AB-Türkiye ilişkilerinin karşılıklı çıkar sağlayacak şekilde korunmasını daha önemli hale getirdiğini vurgulayarak, “Bu bağlamda, Türkiye’nin katılım süreci ve AB-Türkiye diyaloğu bugün her zamankinden önemli. Biz yan yana yaşıyoruz. Yunanlar olarak, Türkiye’de demokrasiyi ve Avrupa’ya dönük bir Türkiye’yi destekliyoruz. AB’nin duruşu ve taahhütlerinde net olması ve Türkiye’nin de zorlu bir dönemin ardından yönünü çizmesi gerektiğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

TAAHHÜTLER YERİNE GETİRİLDİ

AB-Türkiye mutabakatının, Balkan sığınmacı geçişlerine tek taraflı kapatılmasının ardından zorunlu bir girişim olduğunu kaydeden Çipras, “Türkiye, taahhütlerini yerine getirerek ve Ege’de göç akışını azaltarak mutabakata bağlılığını gösterdi. Ancak, Doğu Ege adalarında durum halen zor” ifadelerini kullandı. Bu arada Erdoğan’ın ziyareti için 3 binin üzerinde Yunan polisinin yanı sıra Türkiye'den gelen 200 kişilik özel güvenlik ekibi görev yapacak.

REKLAM

Tarihi ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 65 yıl aradan sonra Yunanistan ‘a giden ilk Cumhurbaşkanı olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki gün sürecek ziyaretinde Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos tarafından karşılanacak. Görüşmelerde Kıbrıs ve bölgesel konular, ortak yatırımlar iktisadi ve ticari işbirliği masada olacak. Kıbrıs konusunda başarısızlık ile sonuçlanan Cenevre süreciyle ilgili değerlendirmelerin liderler düzeyinde ele alınması bekleniyor. Yine bölgesel gelişmeler de değerlendirilecek konular arasında.

SELANİK’E YHT VE FERİBOT SEFERİ

REKLAM

Görüşmelerde ekonomi başlığı ağırlıklı olarak ele alınacak. Ortak yatırımlar ekonomik ve ticari işbirliği masada olacak. İki ülke arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi açısından karşılıklı olarak atılacak adımlar teker teker değerlendirilecek.

ÜÇ TASARI İÇİN SOMUT ADIM

Erdoğan’ın Atina ziyaretinde üç önemli tasarıya ilişkin somut adım atılması bekleniyor, İzmir’den Selanik’e insan ve yük taşımacılığına ilişkin feribot seferleri, İstanbul’dan Selanik’e Yüksek Hızlı Tren hattı döşenmesi, Kipi ve İpsala gümrük kapılarına köprü kurulması somut başlıklar arasında yer alıyor.

REKLAM
  • En son Bayar gitmişti
  • Görüşmeler sırasında 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında Yunanistan’a kaçan FETÖ terör örgütü mensubu askerlerin iadesiyle ilgili süreç Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir kez daha gündeme getirilecek. Erdoğan, Çipras ile gerçekleştirdiği görüşmelerde de bu konuyu gündeme taşımıştı. Türkiye’den Yunanistan’a cumhurbaşkanı düzeyinde son ziyaret 1952’de Celal Bayar tarafından gerçekleştirilmişti.

Yunanistan
9 teröristi
tutukladı
DÜNYA
Yunanistan 9 teröristi tutukladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan'a gidecek
GÜNDEM
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan'a gidecek

İşte Yunanistan'a kaçan hainler!
OYNAT00:29
İşte Yunanistan'a kaçan hainler!
FETÖ'nün darbe girişimine katıldıktan sonra askeri bir helikopterle Yunanistan'a kaçarak siyasi sığınma talebinde bulunan 8 hain subay adliyeye getirildi.


Fenerbahçe'nin ikinci golü tartışma çıkardı
Spor

Fenerbahçe'nin ikinci golü tartışma çıkardı

Fenerbahçe'nin Alanyaspor'a karşı bulduğu 2. gol, tartışma çıkardı. Aatıf'ın pasında topu ağlara gönderen Fernandao'nun ofsaytta olduğunu belirten Akdeniz ekibinin futbolcuları ve teknik heyeti 'gol' kararına itirazlarda bulundu. Rıdvan Dilmen, atılan bu gol için dikkati çeken bir yorumda bulunurken eski hakem Deniz Çoban pozisyonun net ofsayt olduğunu ifade etti.
Rusya, ABD ve AB ile işbirliği istiyor
Dünya

Rusya, ABD ve AB ile işbirliği istiyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Münih Güvenlik Konferans’ında yaptığı konuşmada, "Rusya, ABD ve AB ile eşit ortaklığa hazır" dedi.
Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor
Spor

Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor

Roma formasıyla çıktığı son 2 maçta 3 gol atıp 1 de asist yapan Cengiz Ünder, Udinese deplasmanında takımını 1-0 öne geçiren golü attı. Milli futbolcu attığı golden sonra büyük bir sevinç yaşarken Serie A'daki gol sayısını 4'e çıkardı.
Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün
Gündem

Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. 1800'lere kadar giden soy ağacı aramalarını daha geri tarihlere getirmek mümkün. Aile tarihini araştıran ve 1300’lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, daha geri tarihlere kadar soy ağacı bilgisine ulaşılabileceğini söyledi.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…