|
Gündem

Darbenin şifresini FETÖ medyasına gömmüşler

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin perde arkasına dair korkunç detaylar günbegün ortaya çıkıyor. Örgüt medyasının ve mensuplarının darbeden yıllar önce yayınlamış olduğu mesajlarda 'askeri darbe' vurgusunun daima yapılmış olduğu ve subliminal​ kodlarla abonelere bilinçaltı mesajlar verildiği gözler önüne seriliyor.

Yeni Şafak
Yeni Şafak
14:50 . 1/08/2016 Pazartesi
Yeni Şafak

15 Temmuz gecesi İstanbul ve Ankara'da baş gösteren Fethullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminin başarıyla püskürtülmesiyle birlikte bir bir ortaya çıkan detaylar kan donduruyor. Örgüte ait medya organları ve örgüt mensuplarının aylar, yıllar öncesinden darbeye işaret ettiği, milyonları subliminal mesaj yağmuruna tutmuş olduğu görülüyor.



  1. Subliminal mesaj: Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır.

Zaman reklamındaki korkunç detaylar

Darbe girişiminin ardından kapatılan FETÖ'nün yayın organı Zaman Gazetesi'nin 2015 yılında "Sükutun Çığlığı" başlığı ile yayınladığı 5 reklam filminden birinde yer alan 'gizli mesajlar' 15 Temmuz sonrası yeniden gündeme geldi. Reklamda; sirenlerin çaldığı esnada gri tonlu bir kent kuş bakışı görülüyor ve görüntünün ardından yeni doğmuş gülen bir bebek yüzü ekranlara getiriliyor. Örgütün o dönemde darbe hazırlığında olduğunun bir büyük detayı da söz konusu reklamın, darbe girişiminden tam 9 ay 10 gün önce yayınlanmış olması.





Aynı mesaj Aksiyon reklamında: Silah ve bekek

Örgütün haftalık olarak basılan Aksiyon Dergisi'nin 2014'te yayınlanan reklamı filminin Zaman reklamına yön verdiği görülüyor. Senaryo aynı, önce silah sesleri ardında yeni doğmuş bir bebek sahnede...





Manşetten abonelere mesaj

Zaman'ın TV reklamının yanı sıra 'Zaman Kardeşlik Zamanı' temalı kampanyasında da dikkati çeken bir 'asker' mesajı yer alıyordu. Asker üniformalı bir kişi ve vatandaşın ortaklaşa tuttuğu gazete sayfalarındaki 'temsili' manşetlerden ne bir şekilde abonelere mesaj verilmiş olduğu ortaya çıktı.




Sızıntı'dan 'kapıdaki asker' kapağı

Örgütün Sızıntı Dergisi'nin kapağında darbe girişiminin şifrelerine yer verildiği görüldü. Dergi, Mayıs kapağında asker kıyafetli bir kişiye yer verdi. Yöneldiği kapıyı açan kişi, yeşillikler içindeki bir manzaraya doğru işaret ediyor. Kapakta yer alan Necip Fazıl Kısakürek'e ait şiirden verilen dörtlüğün dizeleri de bir hayli manidar: "Aç kapıyı haber ver, Ötenin ötesinden, Dudaklarında şarkılar, Kurtuluş bestesinden."













17-25 Aralık'tan bu yana Türkiye'ye karşı hararet ve suçlamalarda bulunan ve daha sonra sığındığı Amerika'dan Türkiye'yi hedef almaya devam eden FETÖ'cü Tuncay Opçin, darbe girişiminden sadece bir gün önce Twitter üzerinden "Yatakta basıp, şafakta asacaklar" paylaşımında bulunarak kalkışmanın FETÖ eliyle yapılacağına adeta işaret etmişti.



Emre Uslu: Temmuz'da geleceğim

Gülen'in savunucularından Emre Uslu, 2015'te bir takipçisinin yönelttiği 'ne zaman ülkeye döneceksin?' sorusuna skandal bir cevap vermiş olduğu ortaya çıktı. Uslu, "2016 Temmuz" yanıtını veriyor.









Faruk Mercan Mart'ta tweetledi

FETÖ'nün bir diğer kalemi Faruk Mercan, Mart ayında atmış olduğu tweetle darbe teşebbüs ortamına işaret etmiş ve yoğun bir tepki çekmişti.








  1. Gülen'in eski yazısı yeniden ısıtıldı
  2. Örgütün yayın organı Zaman gazetesinin yazarlarından Abdullah Aymaz'ın Şubat'ta köşesine Gülen'in 12 Eylül öncesi Sızıntı'da yer verdiği sözlerini taşıması da darbe girişiminin izlerinden sadece biri. Söz konusu yazıda; "Mabed, mekteb ve kışlada letaif, derinliğince bir uykudan uyananlar gibi gerine gerine, esneye esneye de olsa silkinip kendine gelmektedir. Sanki tozu dumana katarak gelen biri var, müjdesini sağa sola mesajlar halinde tebliğ edip geçiyor; bahar müjdesi kulağına üflenmiş bülbüllerin, cırcır böceklerinin mukaddes vazifelerini durup dinlenme bilinmez bir şevkle eda etmeleri gibi..." ifadeleri dikkati çekiyor.

1 ay öncesinden darbe çığırtkanlığı

FETÖ'cü Prof. Dr. Osman Özsoy'un 15 Temmuz gecesi meydana gelen darbe girişiminden 1 ay önce darbe çığırtkanlığı yaptığı da biliniyor. Prof. Dr. Osman Özsoy, televizyonda yaptığı konuşmasında "Profesör olacağıma bir Albay olsaydım daha fazla hizmet ederdim bu ülkeye","Yarın sokoğa çıkma yasağı var deyin kimse sokağa çıkamaz. İmamlar sokağa bile korkularından çıkamazlar, camiye bile gitmezler" gibi ifadeler kullanıyor.






13 Temmuz'da tehdit etti

Darbe girişimini önceden haber alan FETÖ'cü gazetecilerden Mustafa Ünal, 13 Temmuz tarihinde 'kripto' bir tweet attı. Söz konusu tweet 15 Temmuz sonrası binlerce vatandaşın tepkisini çekti.







Ünal, tehdit savurduğu bu tweetinden sadece birkaç gün sonra FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.






#FETÖ
#Darbe girişimi
#Terör örgütü
#Zaman Gazetesi
6 yıl önce
default-profile-img
Darbenin şifresini FETÖ medyasına gömmüşler
Hamsik kadrodan çıkarıldı
İranlı diplomatlar belgelerle kaçtı
İTO Başkanı Avdagiç'ten çifte indirim açıklaması: Misliyle geri dönüşü olacak
109 tonluk altın rezervi açılıyor: İlk külçenin dökümünü Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak
Araç sahipliğinde üç il zirvede: Her iki kişiden birinin aracı var