Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Darbenin şifresini FETÖ medyasına gömmüşler

Darbenin şifresini FETÖ medyasına gömmüşler

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin perde arkasına dair korkunç detaylar günbegün ortaya çıkıyor. Örgüt medyasının ve mensuplarının darbeden yıllar önce yayınlamış olduğu mesajlarda 'askeri darbe' vurgusunun daima yapılmış olduğu ve subliminal​ kodlarla abonelere bilinçaltı mesajlar verildiği gözler önüne seriliyor.

Dogukan Gezer Yeni Şafak
Darbenin şifresini FETÖ medyasına gömmüşler
15 Temmuz gecesi İstanbul ve Ankara'da baş gösteren Fethullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişiminin başarıyla püskürtülmesiyle birlikte bir bir ortaya çıkan detaylar kan donduruyor. Örgüte ait medya organları ve örgüt mensuplarının aylar, yıllar öncesinden darbeye işaret ettiği, milyonları subliminal mesaj yağmuruna tutmuş olduğu görülüyor.

  1. Subliminal mesaj: Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır.

Zaman reklamındaki korkunç detaylar
Darbe girişiminin ardından kapatılan FETÖ'nün yayın organı Zaman Gazetesi'nin 2015 yılında "Sükutun Çığlığı" başlığı ile yayınladığı 5 reklam filminden birinde yer alan 'gizli mesajlar' 15 Temmuz sonrası yeniden gündeme geldi. Reklamda; sirenlerin çaldığı esnada gri tonlu bir kent kuş bakışı görülüyor ve görüntünün ardından yeni doğmuş gülen bir bebek yüzü ekranlara getiriliyor. Örgütün o dönemde darbe hazırlığında olduğunun bir büyük detayı da söz konusu reklamın, darbe girişiminden tam 9 ay 10 gün önce yayınlanmış olması.

Zaman'ın 9 ay önceki reklamı: Siren sesi ve gülen bebek
OYNAT 00:20
Zaman'ın 9 ay önceki reklamı: Siren sesi ve gülen bebek
Darbe girişimini gerçekleştiren terör örgütü FETÖ'nün yayın organı Zaman'ın, hain kalkışmadan 9 ay 10 gün önce yayınladığı reklam filmi dikkat çekti. İşte, sokakları boş bir şehir görüntüsüyle birlikte duyulan siren sesi ve ardından gülen bir bebeğin gösterildiği reklam filmi.


Aynı mesaj Aksiyon reklamında: Silah ve bekek
Örgütün haftalık olarak basılan Aksiyon Dergisi'nin 2014'te yayınlanan reklamı filminin Zaman reklamına yön verdiği görülüyor. Senaryo aynı, önce silah sesleri ardında yeni doğmuş bir bebek sahnede...Manşetten abonelere mesaj
Zaman'ın TV reklamının yanı sıra 'Zaman Kardeşlik Zamanı' temalı kampanyasında da dikkati çeken bir 'asker' mesajı yer alıyordu. Asker üniformalı bir kişi ve vatandaşın ortaklaşa tuttuğu gazete sayfalarındaki 'temsili' manşetlerden ne bir şekilde abonelere mesaj verilmiş olduğu ortaya çıktı.

Vatandaşın tuttuğu sayfada 'ne gerek var kavgaya' manşeti yer alırken, askerin elinde ise 'bir ihtimal daha var' ifadelerinin olduğu görülüyor.
Vatandaşın tuttuğu sayfada 'ne gerek var kavgaya' manşeti yer alırken, askerin elinde ise 'bir ihtimal daha var' ifadelerinin olduğu görülüyor.Sızıntı'dan 'kapıdaki asker' kapağı
Örgütün Sızıntı Dergisi'nin kapağında darbe girişiminin şifrelerine yer verildiği görüldü. Dergi, Mayıs kapağında asker kıyafetli bir kişiye yer verdi. Yöneldiği kapıyı açan kişi, yeşillikler içindeki bir manzaraya doğru işaret ediyor. Kapakta yer alan Necip Fazıl Kısakürek'e ait şiirden verilen dörtlüğün dizeleri de bir hayli manidar: "Aç kapıyı haber ver, Ötenin ötesinden, Dudaklarında şarkılar, Kurtuluş bestesinden."

Sızıntı dergisinin kapağında darbe girişiminin şifreleri
GÜNDEM
Sızıntı dergisinin kapağında darbe girişiminin şifreleriÖrgüte ait Bugün TV kapatıldıktan sonra Bugün TV'nin birçok çalışanını bünyesine katan ve FETÖ yanlısı yayınlar yapan Can Erzincan TV, kapatılma kararı sonrası imalı bir yayına imza atmıştı. Kanal, 15 Temmuz'dan bir gün önce darbe imalı 'yine yeşillendi, fındık dalları' parçasını yayınladı.
Örgüte ait Bugün TV kapatıldıktan sonra Bugün TV'nin birçok çalışanını bünyesine katan ve FETÖ yanlısı yayınlar yapan Can Erzincan TV, kapatılma kararı sonrası imalı bir yayına imza atmıştı. Kanal, 15 Temmuz'dan bir gün önce darbe imalı 'yine yeşillendi, fındık dalları' parçasını yayınladı.
FETÖ'nün yayın organlarınca ince ince işlenen darbe ortamına hazırlık sürecine, örgüte mensup gazeteciler de yoğun bir şekilde destek vermişti.


17-25 Aralık'tan bu yana Türkiye'ye karşı hararet ve suçlamalarda bulunan ve daha sonra sığındığı Amerika'dan Türkiye'yi hedef almaya devam eden FETÖ'cü Tuncay Opçin, darbe girişiminden sadece bir gün önce Twitter üzerinden "Yatakta basıp, şafakta asacaklar" paylaşımında bulunarak kalkışmanın FETÖ eliyle yapılacağına adeta işaret etmişti.Emre Uslu: Temmuz'da geleceğim
Gülen'in savunucularından Emre Uslu, 2015'te bir takipçisinin yönelttiği 'ne zaman ülkeye döneceksin?' sorusuna skandal bir cevap vermiş olduğu ortaya çıktı. Uslu, "2016 Temmuz" yanıtını veriyor.

Faruk Mercan Mart'ta tweetledi
FETÖ'nün bir diğer kalemi Faruk Mercan, Mart ayında atmış olduğu tweetle darbe teşebbüs ortamına işaret etmiş ve yoğun bir tepki çekmişti.


  1. Gülen'in eski yazısı yeniden ısıtıldı
  2. Örgütün yayın organı Zaman gazetesinin yazarlarından Abdullah Aymaz'ın Şubat'ta köşesine Gülen'in 12 Eylül öncesi Sızıntı'da yer verdiği sözlerini taşıması da darbe girişiminin izlerinden sadece biri. Söz konusu yazıda; "Mabed, mekteb ve kışlada letaif, derinliğince bir uykudan uyananlar gibi gerine gerine, esneye esneye de olsa silkinip kendine gelmektedir. Sanki tozu dumana katarak gelen biri var, müjdesini sağa sola mesajlar halinde tebliğ edip geçiyor; bahar müjdesi kulağına üflenmiş bülbüllerin, cırcır böceklerinin mukaddes vazifelerini durup dinlenme bilinmez bir şevkle eda etmeleri gibi..." ifadeleri dikkati çekiyor.

1 ay öncesinden darbe çığırtkanlığı
FETÖ'cü Prof. Dr. Osman Özsoy'un 15 Temmuz gecesi meydana gelen darbe girişiminden 1 ay önce darbe çığırtkanlığı yaptığı da biliniyor. Prof. Dr. Osman Özsoy, televizyonda yaptığı konuşmasında "Profesör olacağıma bir Albay olsaydım daha fazla hizmet ederdim bu ülkeye","Yarın sokoğa çıkma yasağı var deyin kimse sokağa çıkamaz. İmamlar sokağa bile korkularından çıkamazlar, camiye bile gitmezler" gibi ifadeler kullanıyor.


FETÖ'cü profesör darbeyi bir ay önceden haber vermiş
OYNAT 05:27
FETÖ'cü profesör darbeyi bir ay önceden haber vermiş
FETÖ darbe girişiminden bir ay önce açıklama yapan Osman Özsoy, "İnsanlar rahat olsunlar. izmet hareketindeki insanları çok yoğun günler bekliyor" diyor. AK Parti'nin tüm üyelerinin 2 gün sonra 'mal varlıklarına el konulacağını' iddia eden Özsoy, sunucunun "Ümitvar açıklamalarınız insanlara ümit veriyor" sözleri sonrasında ise, "Abartı için söylemiyorum. Bildiklerimi de söylemiyorum" cevabını veriyor. Türkiye'deki gidişatın çok yakında değişeceğini de söyleyen Özsoy, "Beklenmedik bir şey mi olacak" sorusuna, "Profesör olacağıma keşke albay olsaymışım, bu süreçte daha fazla katkım olurdu" karşılığını vererek, darbe girişiminden haberdar olduğunu ortaya koyuyor.


13 Temmuz'da tehdit etti
Darbe girişimini önceden haber alan FETÖ'cü gazetecilerden Mustafa Ünal, 13 Temmuz tarihinde 'kripto' bir tweet attı. Söz konusu tweet 15 Temmuz sonrası binlerce vatandaşın tepkisini çekti.

Ünal, tehdit savurduğu bu tweetinden sadece birkaç gün sonra FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.