GündemDEAŞ duvaraçarptı

DEAŞ duvara çarptı

DEAŞ’a sınır ötesi ve ülke içinde göz açtırmayan Türkiye, örgüte yeni katılımların önüne de set çekti.

Haluk KarakayaYeni Şafak
Terör destekçisi ülkelerin taşeronluğunu yapan örgütün insan kaynağı akışı zayıflatıldı.
Terör destekçisi ülkelerin taşeronluğunu yapan örgütün insan kaynağı akışı zayıflatıldı.

BM kayıtlarına göre, Suriye ve Irak’ta 100’ü aşkın ülkeden 25 bin savaşçısı olduğu tahmin edilen DEAŞ’a katılmak için çok sayıda yabancı Türkiye’yi geçiş köprüsü olarak kullanmak istedi. Ancak güvenlik güçleri, hem sınır bölgelerinde hem de havaalanlarında aldığı önlemlerle örgüte yeni katılımlara izin vermedi. Böylece terör destekçisi ülkelerin taşeronluğunu yapan örgütün insan kaynağı akışı zayıflatıldı.

5 BİN 217 KİŞİ SINIR DIŞI

DEAŞ’a karşı alınan tedbirler kapsamında 53 bin 781 yabancı savaşçı için ‘ülkeye giriş yasağı’ konuldu. Türkiye’de havalimanı ve terminallerde yapılan aramalarda 16 bin yabancı kontrol edilirken, bunlardan 5 bin 217’si sınır dışı edildi. Öte yandan yurt içinde yapılan operasyonlarla DEAŞ, el-Nusra ve el-Kaide militanları olduğu belirlenen 8 bin 310 kişi gözaltına alındı, zanlılardan 2 bin 918 kişi tutuklandı. 911 km'lik Suriye sınırında örülen güvenlik duvarının 760 km'sinin tamamlanması da sınırdaki kaçakçılık faaliyetlerine büyük darbe vurdu.

REKLAM

Kardeşini öldüren terörist yakalandı

DEAŞ’a muhalif olan kardeşini 2016 yılında başından vurarak öldüren ve görüntülerini de internette paylaşan terörist, Kayseri’de yakalandı. Öz kardeşi Abdülkadir Abdurrahman’ı öldüren Irak uyruklu Abdülhalik Abdülkadir Ali’nin yasadışı yollarla Türkiye’ye giriş yaptığını ve Kayseri'de bulunduğunu belirleyen polis, yaptığı operasyonla teröristi gözaltına aldı. Güvenlik güçleri ayrıca DEAŞ'lı teröristle irtibatlı olduğu tespit edilen Yusuf Mustafa, Sabir Kurdi ve Muhammed Kurais'i de yakaladı.

REKLAM
Talisca Bayern Münih maçında tarihe geçebilir
Spor

Talisca Bayern Münih maçında tarihe geçebilir

Beşiktaş'ın hücum yollarındaki en etkili isimlerinden olan Anderson Talisca, takımının UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turunda yarın Bayern Münih ile oynayacağı karşılaşmada rekor kırmak için görev bekleyecek.
Erzincanlı çoban ABD'de milyoner oldu
Hayat

Erzincanlı çoban ABD'de milyoner oldu

11 yaşındayken bir fotoğrafını görerek aşık olduğu New York’a 16 yıl önce cebinde sadece 200 dolarla giden Erzincanlı 'Zach' Erdem'in yanında bugün 320 kişi çalışıyor. İlk çalıştığı yeri satın alan Zach Erdem, 40 yaş altı başarılı iş adamı ödülüne layık görüldü.
30 kuruşluk yumurtada 2 liralık organik oyunu
Ekonomi

30 kuruşluk yumurtada 2 liralık organik oyunu

Vatandaşın organik ürün hassasiyetini fırsata çevirmeye çalışan uyanıkların 30 kuruşluk yumurtaları 1.5-2 liradan sattıkları ortaya çıktı. Piyasada kaydı bulunmayan 2.5 milyon yumurta bulunuyor. Kayıtsızların yanı sıra kayıtlı yumurtalara da organik kılıfı uydurulabiliyor. Vatandaşın burada tek yapacağı kontrol yöntemi ise yumurtaların üzerindeki seri numaralarına dikkat etmek.
Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı
Gündem

Hakim gözünün yaşına bakmadı: Kararı duyunca bayıldı

İzmir'de görülen iğrenç davada, 7. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, küçük yaştaki E.A’yı, kendisine gönderdiği fotoğraflarla tehdit edip, cinsel istismarda bulunan Cihan K’ye 132 yıl 6 ay, Yılmaz Ç’ye 39 yıl, Nazif S’ye de 52 yıl hapis cezası verdi. Nazif S. duruşma salonunda sinir krizi geçirip bayıldı.
İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı
Gündem

İğrenç olay polisin gelmesiyle ortaya çıktı

Öz oğlunu kaldığı yurda götürürken cinsel istismarda bulunan baba G.M.B, “Alt soya karşı çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçundan” Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.