Gündem Demokrasi ve Özgürlükler Adası ziyarete açıldı

Demokrasi ve Özgürlükler Adası ziyarete açıldı

Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam kararının verildiği yer olan yeni adıyla Demokrasi ve Özgürlükler Adası, ziyarete açıldı. Adadaki müzeler, tarihi yapılar, restoranlar, kütüphane ve açık hava sanat eserleri, pazartesi hariç haftanın her günü misafirlere açık olacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Demokrasi ve Özgürlükler Adası ziyarete açıldı
Demokrasi ve Özgürlükler Adası

Demokrasi ve Özgürlükler Adası, bugün ziyarete açıldı. Adanın bünyesinde yer alan müzeler, tarihi ve tescilli yapılar, restoranlar, kütüphane ve açık hava sanat eserleri ziyaret edilebilecek.

AÇIK HAVA MÜZESİ

Ada, toplumsal hafıza açısından son derece önemli bir kongre merkezine ve açık hava müzesine dönüştürülürken, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun hatıraları yaşatılıyor.

Darbenin izleri silindi
GÜNDEM
Darbenin izleri silindi

HANGİ GÜNLER AÇIK?

Demokrasi ve Özgürlükler Adası İşletme Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, ada pazartesi günleri hariç haftanın her günü misafirlere açık olacak.

ADAYA NASIL GİDİLİR?

Ulaşım, Kadıköy’de bulunan İDO İskelesi’nden gerçekleştirilecek. Her gün sabah 10.00’da Kadıköy’den kalkan tekne, 16.00’da adadan Kadıköy’e dönüş yolculuğuna başlayacak.

BİLET FİYATLARI NE KADAR?

Bilet fiyatı yetişkinler için 50 TL, 25 yaş altı öğrenciler ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için 25 TL olup, bu fiyata gidiş dönüş deniz ulaşımı ve müze girişleri dahil.

2015'TE ADI DEĞİŞTİRİLDİ

Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam kararının verildiği yer olarak hafızalara kazanan Yassıada’nın ismi 2015’te "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak değiştirildi.

Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndan ilk kareler
FOTOĞRAF 36
Title
Tarihin utanç sayfalarının yazıldığı, Türk milletinin vicdanında derin yaralar açan 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin üzerinden 60 yıl geçti.
Title
Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOBB, GTİ işbirliğiyle yap-işlet-devret modeliyle, darbenin ardından idam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın yargılamasının yapıldığı Yassıada ve Sivriada'daki tarihi ve kültürel değerlere sahip yapıların korunarak yenilenmesi ve bu adaların halkın hizmetine sunulması amacıyla 2015 yılında temeli atılan proje tamamlandı.
Title
Adı, 2013 yılında Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak değiştirilen Yassıada, darbe döneminin karanlığına ışık tutacak merkez haline geldi.
Title
Çehresi son 5 yılda değişen 103 bin 750 metrekarelik alana sahip ada, demokrasiye vurulan darbenin yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından halkın hizmetine açılacak.
Title
Darbelerin sonuçlarını yeni nesillere aktarırken dünyaya da demokrasi ve özgürlükler konusunda ev sahipliği yapacak olan adada, söz konusu dönemde yargılamaların yapıldığı mahkeme salonu da 27 Mayıs Müzesi'ne dönüştürüldü.
Title
Adada, 600 kişilik Adnan Menderes Kongre Merkezi'nin yanı sıra cami, 125 odalı otel, kütüphane, sergi salonu, seyir terasları ve Demokrasi Parkı gibi birçok donatı alanı bulunuyor.
Title
Adada bulunan 24 metre uzunluğundaki Demokrasi Feneri, karanlıktan aydınlığa geçişi ve demokrasinin geleceği tuttuğu ışığı simgeliyor.
Title
Bu arada, hummalı çalışma neticesinde yeni şeklini alan Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın logosuna yandan bakıldığında Adnan Menderes'in silüeti görülüyor.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndan ilk kareler
Türk demokrasi tarihinde "kara bir leke" olan 27 Mayıs 1960 darbesinin 60. yılında Yassıada, Demokrasi ve Özgürlükler Adası adıyla bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından hizmete açılacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.