Gündem Deniz trafiğine EDS geliyor

Deniz trafiğine EDS geliyor

İstanbul sahillerine tıpkı kara trafiğinde denetim yapan EDS’ler gibi trafik kontrol merkezleri kurulacak. Kameralardan alınan görüntülere göre, denizleri kirleten veya deniz trafik kurallarına uygun hareket etmeyen deniz taşıtlarına ceza yazılacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Gemiler, gece görüş sistemine sahip kameralarla 24 saat boyunca takip edilecek.
Gemiler, gece görüş sistemine sahip kameralarla 24 saat boyunca takip edilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), deniz trafiğini düzenlemek ve denizleri kirletenleri tespit etmek amacıyla Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) kontrol merkezi kuruyor. İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü içinde kurulacak kontrol merkezi, tıpkı kara trafiğinde denetim yapan trafik kontrol merkezi gibi çalışacak. Marmara Denizi ve İstanbul Boğazı'nda kirliliğe neden olan her türlü gemi ve deniz araçlarının denetimini, kontrolünü ve bunlarla ilgili gerekli yasal işlemleri yapmak İBB'nin sorumluluğunda bulunuyor.

MERKEZLER EKİPLERİ YÖNLENDİRECEK

İBB'nin sorumluluğu altında kalan sahil ve kıyı bantlarında bulunan tekneler ve geçiş yapan gemiler geçiş hattına kurulan yüksek çözünürlüklü ve gece görüş sistemine sahip kameralarla 24 saat boyunca takip edilecek. Deniz trafiğine uygun davranmayan veya denizi kirlettiği kamera görüntülerinden tespit edilen deniz taşıtlarına ceza tutanakları düzenlenecek. Ceza tutanakları, kaydedilen görüntülerle birlikte ilgili deniz taşıtının sahibinin adresine gönderilecek. Kontrol merkezi, kazaların önlenmesi için gemi trafiğini ve deniz kazalarında oluşabilecek kirliliğe müdahale edecek ekipleri de yönlendirecek.

  • Derelerde kontroller yapılacak
  • Deniz kontrol merkezi, İstanbul genelinde denizlere dökülen derelerde de kirliliği önlemek için denetimler yapacak. Ceza tutarları taşıt sahibine gönderilecek. Beyoğlu’ndaki İBB Deniz Hizmetleri içinde kurulacak kontrol merkezi, bu yıl içinde hizmete alınacak.
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.