|

Dev yılana nefes kesen uçuk operasyonu

Bursa Hayvanat Bahçesi'nde 3 metre boyundaki boa yılanının ağzında çıkan yaraya müdahale edilmesi nefes kesti. 10 gündür düzenli olarak tedavi edilen dev yılan hızla sağlığına kavuşuyor.

Yeni Şafak
09:34 - 21/04/2017 Cuma
Güncelleme: 09:50 - 21/04/2017 Cuma
IHA
Yılanın ağzına tahta sıkıştırılarak, yaraya müdahale edildi.
Yılanın ağzına tahta sıkıştırılarak, yaraya müdahale edildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde 3 yıldır yaşayan, 3 metre boyunda ve 25 kilogram ağırlığındaki boa yılanının ağzında yara çıktı.

9 yaşındaki boa yılanının kışın kaptığı enfeksiyon sonucu ağzında yara oluştuğu öğrenildi. 4 kişi tarafından güçlükle zapt edilen yılanın ağzına önce tahta sıkıştırıldı. Bu esnada veteriner yaraya müdahale etti.

10 gün boyunca düzenli bir şekilde tedavi edilen boa yılanının hızla sağlığına kavuştuğu belirtildi.


"Sürüngen hayvanların ağızları çok hassas"

Yetkililer, "Yılanlarda kıştan çıktıklarında tıpkı insanlardaki gibi viral enfeksiyonlar olabiliyor. Aynı grip olan insanların ağızlarında uçuklar çıkması gibi bütün sürüngen hayvanların ağızları çok hassastır. Yılanlar en hassas olanlarının başında geliyor. Bu yılanın beslenme dönemlerinde halsiz olduğunu görünce teşhis koyduk ve tedavisine başladık. Şu an gayet güçlendi ve sağlık bir hale geldi" ifadelerini kullandı.


Barınakta yılanların güneş ve ısı ihtiyaçlarını karşılayan özel lambaların yanı sıra özel taşlar ve su birikintileri bulunuyor. Yılanlar terleyemediği için her gün üzerlerine su püskürtülüyor.


#Boa yılanı
#Bursa
7 yıl önce