Gündem DGS 2020 sonuçları açıklandı

DGS 2020 sonuçları açıklandı

Son dakika... Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Öğrenciler de DGS sonuç sayfasını aratır oldu. Peki DGS tercihleri ne zaman başlayacak? Konu ile ilgili merak edilen detaylar haberimizde...

Haber Merkezi AA
DGS 2020 sonuçları açıklandı
DGS sonuçları açıklandı.

ÖSYM son dakika açıklaması ile DGS sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Sınav sonuçlarının ardından gözler DGS tercihlerine çevrildi. Peki DGS tercihleri ne zaman yapılacak?

DGS SONUÇLARI AÇIKLANDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Twitter'dan yaptığı açıklamada, "9 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 2020-DGS sonuçları açıklanmıştır. Adaylarımız sonuçlarını "sonuc.osym.gov.tr" sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan öğrenebilirler. Adaylarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

ÖSYM'nin internet sitesinde yapılan duyuruda da 2020 Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavına (2020-DGS) ait değerlendirme işlemlerinin tamamlandığı, adayların sınav sonuçlarına ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebileceği kaydedildi.

DGS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN.


YÖK, DGS için 'şartlı kayıt' hakkı getiriyor
GÜNDEM
YÖK, DGS için 'şartlı kayıt' hakkı getiriyor

ÖSYM Başkanı Aygün'den 'DGS' açıklaması: Adayların eğitim bilgilerini onaylamaları gerekiyor
GÜNDEM
ÖSYM Başkanı Aygün'den 'DGS' açıklaması: Adayların eğitim bilgilerini onaylamaları gerekiyor

DGS TABAN PUANLARI AÇIKLANDI MI?

2019 yılı DGS taban puanlarına aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

2019 DGS TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM açıkladı: YDS'ye yeniden başvuru alınacak
GÜNDEM
ÖSYM açıkladı: YDS'ye yeniden başvuru alınacak

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

DGS tercihlerinin ne zaman yapılacağı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz yıl DGS sonuçları 25 Temmuz’da açıklanmış, tercihler 21 Ağustos’ta alınmaya başlanmıştı.

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Bu tabloda, ön lisans programından mezun olunacak/olunan alan bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersiz sayılacaktır.

Tablo-1, dikey geçiş yapılabilecek lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve varsa koşullarını göstermektedir.

  • DGS tercihleri için ÖSYM'den bir açıklama gelmedi. Geçen yıl tercihler 4 hafta sonra başlamıştı. Üniversite kayıtlarının başlaması nedeniyle 2 hafta için 2020 tercihlerinin başlaması bekleniyor. Aynı şekilde taban puanlarının ve kontenjanlarının da kısa sürede açıklanması bekleniyor.

DGS soruları ve cevapları açıklandı: 2020 DGS soru kitapçığı
GÜNDEM
DGS soruları ve cevapları açıklandı: 2020 DGS soru kitapçığı

DGS puan hesaplama nasıl yapılır: 2020 DGS puan hesaplama yöntemleri
GÜNDEM
DGS puan hesaplama nasıl yapılır: 2020 DGS puan hesaplama yöntemleri
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.