Gündem Dikte edilecek ismi açıklarlar

Dikte edilecek ismi açıklarlar

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı netleşmezken CHP ve İyi Parti’nin “aday belirleme iradesi” olup olmadığı tartışılıyor. AK Partili Ali Özkaya, Kılıçdaroğlu ve Akşener’i “FETÖ projesi” diye niteledi. Özkaya, “Bunların kendi iradelerini ortaya koyma yetkileri yok. Dikte edilecek ismi açıklarlar” dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Millet İttifakı’nın HDP’nin belirleyeceği isim dışında açıklama yapamayacağını savundu.

Abone Ol Google News
Osman Özgan Yeni Şafak
Dikte edilecek ismi açıklarlar
Arşiv

Millet İttifakı Cumhurbaşkanlığı seçiminde tek aday göstereceklerini savunsa da; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in aday belirleme iradelerinin olmadığı belirtiliyor. “Ne Kılıçdaroğlu, ne de Akşener, HDP’ye rağmen, HDP’nin belirleyeceği isim dışında açıklama yapamaz. HDP’nin rıza göstereceği, kağıda yazacağı isim, açıklayacakları aday olacaktır” diyen AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Biden’ın seçilmesine Biden’la sevinenler, Biden’dan gelecek sufleyi mi bekliyor acaba?” diye de sordu.

Kemal Kılçdaroğlu
Kemal Kılçdaroğlu

FETÖ PROJESİ

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya da; Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığı’na geliş süreci ile Meral Akşener’in 15 Temmuz’dan önceki açıklamaları ve FETÖ’den ihraç edilenlerin İYİ Parti’de toplanmasına dikkat çekti. Özkaya, “Baykal’a kaset kumpasında rol alanlar ile Kılıçdaroğlu’nun 6 danışmanı FETÖ’den mahkum oldu. İYİ Parti Genel Merkez yöneticilerinin KHK’lılara af beyanları da dikkate alındığında; bunların FETÖ projesi olduğu belli” dedi. Projenin tek hedefinin Erdoğan’ın gönderilmesi olduğunu aktaran Özkaya, Millet İttifakı’nı 1912 Balkan Harbi sırasında “Edirne’ye Enver Paşa girip alacağına Bulgarlar girsin” diyen Halaskar Zabitan ekibine benzetti. Özkaya, “Bunların ne kendi adaylarını belirleme, ne de kendi iradelerini ortaya koyma yetkileri var. Kendilerine dikte edilecek ismi açıklarlar” şeklinde konuştu.

Millet İttifakı'nın gerilim hayali
GÜNDEM
Millet İttifakı'nın gerilim hayali

Bu fotoğraf hakkında bir şeyler Meral Akşener
Bu fotoğraf hakkında bir şeyler Meral Akşener

HDP’DEN VETO YEDİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise şöyle konuştu: “Bir tarafta Cumhurbaşkanlığı adayı olmak isteyen ama HDP’den veto yediği için olmayan başbakanlık makamına talip bir hanımefendi, diğer tarafta Cumhurbaşkanı aday adayı gibi davranan fakat henüz ittifak ortağından bile kabul görememiş Kemal Kılıçdaroğlu var. Sadece bu tablo dahi muhalefetin ülkemize şimdiden istikrarsızlıktan başka bir şey vaat etmediğinin kanıtı. Göreve gelişi bile kurgulanarak gerçekleşmiş bir genel başkanın başını çektiği ittifaktan, doğal bir aday çıkarma süreci işletmesi beklenemez.”

BBP Genel Başkanı Destici Millet İttifakı'na seslendi: Lafı eveleyip gevelemeyin HDP sizin ittifak ortağınız
OYNAT 02:08
BBP Genel Başkanı Destici Millet İttifakı'na seslendi: Lafı eveleyip gevelemeyin HDP sizin ittifak ortağınız
Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin Genel İstişare Kurulu Toplantısında konuştu. Destici, HDP'nin meşru olmadığının altını çizerek, 'PYD, YPG, KCK neyse Kandil neyse HDP de odur ki nedir talebi; diyor ki, 'ana dilde Türkçe'nin yanına başka diller eklensin' diyor. 'Anayasa'dan ya Türklük kavramı çıkarılsın, ya da başka kavramlar eklensin' diyor. 'Özerklik, öz yönetim daha sonra devletleşecek sürece geçilsin' diyor.' ifadelerini kullandı.

Millet İttifakı'na da seslenen Destici, 'Siz de HDP'yi meşru görüp konuştuğunuza göre, o zaman lafı eveleyip gevelemeyeceksiniz. Millet bilecek, kim nerede duruyorsa millet bilecek.' diye konuştu. Destici daha sonra sözlerine şöyle devam etti:

Yani devletin başında olan ve halkın oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanına, onun hükümetine onun partisine koyduğunuz tavrın onda birini PKK'nın siyasi uzantısına koymuyorsunuz. Neden, çünkü ittifak ortağınız. Ne kadar gizlemeye çalışırsanız çalışın. Ne kadar kapı arkalarında görüşüp milletin gözü önünde görüşmemeye çalışırsanız çalışın bunu karartamazsınız. Şu bir gerçek ki HDP, sizin ittifak ortağınız.

Kim aday olur, konuşmadık

  • Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Merkezi’nde Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. İki genel başkan görüşme sonrası soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili “Bugünden tartışmanın faydası yoktur, doğru da değildir. Yapay gündemdir” dedi. Karamollaoğlu ise “İttifaklar ancak seçim mahalline girildikten sonra konuşulmalı” ifadelerini kullandı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de beraberindeki heyetle Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı ziyaret etti. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları istişare ettiklerini açıklayan Akşener, yeni kurulan partilerin de parlamenter sisteme geçişle ilgili taleplerinin bulunduğunu söyledi: “Aynı fikirdeyiz ama Millet İttifakı’nda yer alma konusunda henüz oturup konuşulmuş değil. Cumhurbaşkanı adayının kim olacağına dair konuşma yapmadık.”

HDP Millet İttifakı'na kapıyı kapattı: Kendi yolumuza gideceğiz
GÜNDEM
HDP Millet İttifakı'na kapıyı kapattı: Kendi yolumuza gideceğiz


Sivasta korkunç kaza

Sivas'ta korkunç kaza

Arkadaşına yardıma gitti, sonrası çok acı.
Bursada şiddetli lodos

Bursa'da şiddetli lodos

​Çatılar uçtu, binanın duvarı yıkıldı, ağaçlar yolları kapattı.
2022 bütçesikabul edildi

2022 bütçesi
kabul edildi

G​örüşmeler tam 38 gün sürdü.
Bu faizler düşecek

Bu faizler düşecek

​Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz lobisine meydan okudu.
Düşük faizle krediler coştu

Düşük faizle krediler coştu

​Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararları sonrası krediye talep patladı.
Kişi başı turist harcaması 835 dolar

Kişi başı turist harcaması 835 dolar

Turistler en çok yeme, içme, giyim ve ayakkabıya para veriyorlar.
Manipülatif  ataklar zarar veremez

Manipülatif ataklar zarar veremez

​Maliye Bakan Yardımcısı Nebati: Bu kez düşük faiz politikamızı uygulamakta kararlıyız.
TUS'ta reform geliyor

TUS'ta reform geliyor

​Bakan Koca, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nda köklü değişiklik sinyali verdi.
Dünyada yeni varyant alarmı<br>

Dünyada yeni varyant alarmı

​Dünya Sağlık Örgütü, yeni koronavirüs varyantına "Omicron" adını verdi.
Teneke Napolyon

Teneke Napolyon

​İngiliz medyası Macron'a lakap taktı.
Dünya insanlık dramına seyirci

Dünya insanlık dramına seyirci

​Göçmen cesetleri yine kıyıya vurdu.
Haseke'de PKK alçaklığı

Haseke'de PKK alçaklığı

​Terör örgütü PKK, Suriye'de 3 kız çocuğunu kaçırdı.
Irkçılığa sessiz kaldılar

Irkçılığa sessiz kaldılar

​Tanju Özcan'ın ırkçı uygulamalarına ne CHP ne de İYİ Parti'den yaptırım gelmedi.
DEVA Partili Gürcan'a 'casusluk' gözaltısı

DEVA Partili Gürcan'a 'casusluk' gözaltısı

​Metin Gürcan, “siyasi ve askeri casusluk” suçundan gözaltına alındı.
Hastane ilaçlarını satmışlar

Hastane ilaçlarını satmışlar

​İstanbul'da 2 hastane çalışanı çaldıkları ilaçları satarken yakalandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.